Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5047
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W „dziesiątce” choć tłoczno, fajnie jest!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 lutego 2012, 8:43
Aktualizacja: 8:43
Autor: UM
Fot. UM
Wigilię obchodzi się przez cztery dni, a obchody święta babci i dziadka rozkładane są na raty. Gdzie? W Przedszkolu Miejskim nr 10, jednej z najliczniejszych tego placówek w Jeleniej Górze, które mieści się w budynku z długą tradycją służebności najmłodszym.

Z okazji tegorocznego dnia babci i dziadka w największej sali przedszkola zgromadziło się wielu dorosłych, ale i tak obchody święta trzeba było rozłożyć na raty, bowiem MP 10 jest jedną z największych placówek w mieście. Tu, pod opieką czternaściorga (łącznie z dyrektorką) pedagogów pozostaje 225 podopiecznych.

– Wigilia – mówi Bogumiła Lepieszo, dyrektor „dziesiątki” – czasami trwa nawet trzy dni, bo jej przygotowanie i przeprowadzenie jest bardziej skomplikowane. Musimy się wówczas mocno przeorganizować, a że Przedszkole pracuje długo, od 5.30 do 18.30, to możliwości takiej organizacji są relatywnie nieduże.

Postronnym widzom i słuchaczom trudno sobie nawet wyobrazić, że rozbrykana grupa sześciolatków zdoła się na tyle opanować, żeby – wspólni i każdy z osobna – wyrecytować życzenia swoim babciom i dziadkom, potem wręczyć koperty z (prawie) własnoręcznie zrobionymi pamiątkami i laurkami. Rozmaitość dobrych życzeń była imponująca, a potem wszyscy zasiedli do stołów ze słodyczami.

- Z punktu widzenia miasta – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – to jest i interesujące, i wartościowe przedszkole. Wartościowe, bo odbieram wiele dobrych o nim opinii, szczególnie o pracy z dziećmi. Ale też dlatego, że w tej placówce koszty utrzymania są niskie, w dodatku – ostatnio znowu się obniżyły. Być może jest to po części efekt termomodernizacji, ale z pewnością dowód dbałości i o koszty, i o standardy pracy.

A jest interesujące także przed budynek, w którym pracuje, bo ten dom był swego czasu (w latach 20-tych XX w.) przytułkiem dla chorych, potem, w końcu II wojny – sierocińcem dla dzieci niemieckich, których rodzice zginęli w działaniach wojennych. Później był przedszkolem prowadzonym przez siostry zakonne – elżbietanki, potem naraz przedszkolem i żłobkiem. Ale prawie przez cały czas służył dzieciom.

Choć Przedszkole nr 10 wciąż wymaga nakładów (przydałby się remont instalacji c.o., zbudowanie windy dla transportu posiłków między piętrami, itp.), to i tak warunki bytu w tej placówce są nieporównanie lepsze, niż w minionych dekadach. Niektórzy pracownicy pamiętają, że swego czasu „leżakowanie” polegało m.in. na tym, by umieścić i skłonić do drzemki po dwoje dzieci na jednym leżaku.. Jeśli mówi się, że dziś jest tu sporo dzieci, , to jeszcze na początku lat 90. ub. wieku było ich więcej, a w latach 70. liczebność grup przekraczała 45 maluchów.

- To już przeszłość – mówi M. Zawiła – standardy sanitarne i obyczaje w przedszkolach zmieniły się diametralnie. A na opiekę nad najmłodszymi nie będziemy szczędzić, szczególnie w tych miejscach, w których widać, że efekt nakładów finansowych jest pomnażany przez zespół pracowników dzięki starannej pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

goscniedzielny 1-02-2012 9:58
Niebawem na całe miasto wystarczą dwa, a może nawet jedno przedszkole. Jelenia Góra się starzeje, a młodzi, Ci, co mają siłę i olej w głowie, uciekają stąd, za pracą i normalnym godziwym spokojnym życiem.
~? 1-02-2012 10:04
Czy to chodzi o przedszkole w Cieplicach przy ul. Zjednoczenia Narodowego, bo z tekstu autorstwa UM to nie wynika!?! NIe wszyscy znają przypisanie numerów placówek do lokalizacji.
goscniedzielny 1-02-2012 10:12
wydaje się, że to przedszkole na Piłsudskiego, na jednym ze zdjęć w tle są zakratowane okna - chyba komisariatu. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić :D
~44 1-02-2012 10:41
do gościaniedzielnego - mylisz się tam nie ma krat ( w 10)to nie przedszkole na piłsudskiego czytaj ze zrozumieniem
~## 1-02-2012 10:50
piłsudskiego to 2 przedszkole a 10 jest w Cieplicach
~ 1-02-2012 17:28
10 przydalaby sie remontować, a czy pan Prezydent widziaŁ Miejskie Przedszkole nr 2 ? Pokomunistyczny zgryziony zębem czasu plac zabaw???? i to koszmarne czarne klepicho na placu zabaw? no tak, ale tam nie byŁ....
~Marcin73 1-02-2012 18:48
Przedszkole nr 10 jest bardzo rzadkim przykładem efektywności i jakości w wykonaniu instytucji publicznej. Mam porównanie z placówką prywatną mieszczącą się ledwie 600-700 metrów od "dziesiątki" - przedszkole publiczne jest lepsze od konkurenta dosłownie na każdym polu. Pozdrawiam serdecznie nasze ulubione przedszkole - Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~ToTo 1-02-2012 23:10
A kim Pan jest Panie Kaflik żeby wciąż oceniać innych i wygłaszać te swoje poglądy i opinie na temat wszystkiego i wszystkich? Ocenę należy zacząć od samego siebie.
~Marcin73 2-02-2012 9:16
jestem osobą która potrafi się podpisać pod swoimi poglądami i ocenami. Pozdrawiam serdecznie - Marcin Kaflik "Ciepliczanin"
~Ania R 2-02-2012 11:11
Mój synek uczęszcza do tego przedszkola od września.Jestem bardzo zadowolona z warunków jakie mu tam stworzono i z opieki Pani Gosi i Ani. Grupa Żabki. Myślę że warunki i jakość przedszkola to w większej mierze zasługa Pani Dyrektor.Kobieta wie jak zarządzać placówką.Jak pozyskać środki i jak je wykorzystać dla dobra naszych dzieci.Więc proszę nie piszcie bzdur o wyglądzie i jakości innych placówek.Ktoś w nich jest dyrektorem i ktoś zarządza funduszami rodziców....
~ 2-02-2012 14:55
Dobre przedszkola nie potrzebują reklamy.
~ 2-02-2012 15:17
No wielkie mi mycyje Dzień Babci i Dziadka w dziesiątce,przecież taka uroczystość odbyła się w każdym przedszkolu z pięknym programem artystycznym i piękną dekoracją w tle ,której w tym przedszkolu jak widać na zdjęciach zabrakło.Myślę że jak wszędzie zawsze się znajdą. jakieś nie dociągnięcia ,a i z kadrą na taką liczbę dzieci to trochę krucho.Może dlatego p.Zawiła tak chwali p.dyr która tnie wydatki kosztem kadry aby przypodobać się władzy.
~jola1 2-02-2012 18:07
no i długo nie trzeba było czekać ,zeby złośliwość wyszła! no bo jak to może być dobrze/? no nie to trzeba dowalić zamiast cieszyć się to nie... a przecież nikt nie negował że w innych nie było Dnia Babci i dziadka , nikt nie narzekał,że w innych jest żle .. ale na przykładzie jednego Pan Prezydent stwierdził że to już nie dawne przedszkola tylko już coraz lepsze , ciekawsze itp najwarzniejsze aby nasze dzieci uczęszczały do dobrych i ciekawych przedszkoli ! pozdrawiam
~do ~ 2-02-2012 20:56
jakbyś znał(znała) zasady cięcia kosztów to bzdur byś nie wypisywał(ła)zazdrość to zła cecha !
~do~ 3-02-2012 10:16
lepiej mieć mniej kadry a dobrej niż dużo a na L-4 i to dopiero oszczędnośći !a tak nawiasem to w przedszkolu oprócz pedagogów jest jeszcze zespół ludzi z obsługi ,a koszty to całość placówki na wszystko a nie tylko na pensje jakbyś nie wiedział
~ 3-02-2012 22:36
Każdy z nas zwraca uwagę na inne rzeczy i swoje przedszkole chwali.Ale na dekoracje i stroje to w tym przypadku nie postawiono, ale radość dziecka jest najważniejsza!
~do~ 4-02-2012 17:34
w przedszkolu uczy się dzieci szacunku i dobrego smaku - a tam on był zachowany jak dobrze spojrzysz i dlatego dzieci przyszły w tym dniu odświętnie ubrane ( przez swoich rodziców na ile każdy zrozumiał odświętnie ) a okazja do przebierania to bal karnawałowy , jasełka , występy teatralne- bajki itp a dekoracja na taką okazję to pięknie nakryty stół ,kwiaty i czyste pomieszczenie - to szacunek dla gości no i jak słusznie zauważyłaś (łeś)i radość dzieci że mogą witać w progach przedszkola swoich kochanych ! i gratulacje za to - a tak nawiasem serpentynki, wiszące szmatki i napisy wyszły z mody . A tak nawiasem to dobrze że jest rożnie przecież my też jesteśmy różni ( to nie Chiny- dzięki Bogu)
~do~ 4-02-2012 20:06
a ty w domu jak gości spraszasz to co plansze wystawiasz? a ja wiem że dekoracje tam były tylko z klasą jak zawsze
~ino 4-02-2012 20:12
dzieci też były przebrane nawet tam dzentelmen w krawacie był!ślicznie! zazdrośnice jakieś ! jak już nie ma się do czego przyczepić to srtój i dekoracja... co za ludzie?a ja tam wiem z relacji że tam zawsze jest ze smakiem wszystko zrobione i tak trzymać niech się inni złoszczą i bzdury wypisują !
~ 6-02-2012 12:53
a od kiedy to nauczyciela mierzy się miarą L-4? tak sie dzieje chyba tylko w dziesitce
~do~ 6-02-2012 20:36
bajdurzysz ... czytaj ze zrozumieniem -oszczędności to nie tylko zatrudnienie kadry to całość gospodarzenia jakbyś nie wiedział , nie obrażaj! krytykować każdemu można ale decyzje a nie ludzi bo to już obraza i można wytaczać procesy!
~dzordz 14-02-2013 20:47
przedszkole jest do du** w szczegolnosci dyrektorka, zostawia dzieci pod opieka woznej, wyzywa je a nauczycielom wraca uwage porzy rodzicachm gdzie powinno sie to odbywac w stosownym gabinecie! sa znaczne uchybienia w działaniu placowki. Ciekaw jestem, gdzie zatrudniony jest maz p. dyrektor? moze jako konserwator na caly etat? ciekawe czy pojawia sie wogole w pracy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group