Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Policja Jelenia Góra Bezpieczeństwo na drodze to wspólna sprawa. Policjanci z Jeleniej Góry kontrolują motocyklistów Policja Jelenia Góra Bezpieczne wakacje nad wodą. Policjanci apelują o rozsądek i rozwagę podczas letniego wypoczynku Policja Jelenia Góra Policyjna akcja „Zapnij pasy” na drogach regionu – liczne wykroczenia i jeden zatrzymany za niestosowanie się do zakazu sądowego Policja Jelenia Góra Poszukiwany z dożywotnim zakazem, po alkoholu wpadł podczas kontroli drogowej Kultura Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak Policja Jelenia Góra Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę w związku z posiadaniem wyrobów bez skarbowych znaków akcyzy Kilometry Startuje wielka modernizacja drogi powiatowej Inne wydarzenia Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów Aktualności Nowe porządki przy Kolorowych Jeziorkach Pomagamy Kuba leży sparaliżowany w szpitalu Aktualności Ptakom mówią NIE Turystyka „Bazgroły” Jana Szarana Polityka Powtórzą czy nie powtórzą? Nekrologi 94. rocznica urodzin Aliny Obidniak Aktualności Rodzinna zabawa na festynie na Zabobrzu Aktualności "Fiat" znów pod Śnieżką Aktualności Prace przy wieży na Sołtysiej Górze Kultura Przełom w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Animacji? Policja Jelenia Góra Wieźli pobitego w bagażniku Rykowisko: Społeczeństwo Ambitna kobieta – skarb w firmie czy problem? Muzeum Karkonoskie Rozpoczęcie wakacji w Muzeum Karkonoskim Policja Jelenia Góra Poszukiwany – odnaleziony
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11439
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W „dziesiątce” choć tłoczno, fajnie jest!

Środa, 1 lutego 2012, 8:43
Aktualizacja: 8:43
Autor: UM
JELENIA GÓRA: W „dziesiątce” choć tłoczno, fajnie jest!
Fot. UM
Wigilię obchodzi się przez cztery dni, a obchody święta babci i dziadka rozkładane są na raty. Gdzie? W Przedszkolu Miejskim nr 10, jednej z najliczniejszych tego placówek w Jeleniej Górze, które mieści się w budynku z długą tradycją służebności najmłodszym.

Z okazji tegorocznego dnia babci i dziadka w największej sali przedszkola zgromadziło się wielu dorosłych, ale i tak obchody święta trzeba było rozłożyć na raty, bowiem MP 10 jest jedną z największych placówek w mieście. Tu, pod opieką czternaściorga (łącznie z dyrektorką) pedagogów pozostaje 225 podopiecznych.

– Wigilia – mówi Bogumiła Lepieszo, dyrektor „dziesiątki” – czasami trwa nawet trzy dni, bo jej przygotowanie i przeprowadzenie jest bardziej skomplikowane. Musimy się wówczas mocno przeorganizować, a że Przedszkole pracuje długo, od 5.30 do 18.30, to możliwości takiej organizacji są relatywnie nieduże.

Postronnym widzom i słuchaczom trudno sobie nawet wyobrazić, że rozbrykana grupa sześciolatków zdoła się na tyle opanować, żeby – wspólni i każdy z osobna – wyrecytować życzenia swoim babciom i dziadkom, potem wręczyć koperty z (prawie) własnoręcznie zrobionymi pamiątkami i laurkami. Rozmaitość dobrych życzeń była imponująca, a potem wszyscy zasiedli do stołów ze słodyczami.

- Z punktu widzenia miasta – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry – to jest i interesujące, i wartościowe przedszkole. Wartościowe, bo odbieram wiele dobrych o nim opinii, szczególnie o pracy z dziećmi. Ale też dlatego, że w tej placówce koszty utrzymania są niskie, w dodatku – ostatnio znowu się obniżyły. Być może jest to po części efekt termomodernizacji, ale z pewnością dowód dbałości i o koszty, i o standardy pracy.

A jest interesujące także przed budynek, w którym pracuje, bo ten dom był swego czasu (w latach 20-tych XX w.) przytułkiem dla chorych, potem, w końcu II wojny – sierocińcem dla dzieci niemieckich, których rodzice zginęli w działaniach wojennych. Później był przedszkolem prowadzonym przez siostry zakonne – elżbietanki, potem naraz przedszkolem i żłobkiem. Ale prawie przez cały czas służył dzieciom.

Choć Przedszkole nr 10 wciąż wymaga nakładów (przydałby się remont instalacji c.o., zbudowanie windy dla transportu posiłków między piętrami, itp.), to i tak warunki bytu w tej placówce są nieporównanie lepsze, niż w minionych dekadach. Niektórzy pracownicy pamiętają, że swego czasu „leżakowanie” polegało m.in. na tym, by umieścić i skłonić do drzemki po dwoje dzieci na jednym leżaku.. Jeśli mówi się, że dziś jest tu sporo dzieci, , to jeszcze na początku lat 90. ub. wieku było ich więcej, a w latach 70. liczebność grup przekraczała 45 maluchów.

- To już przeszłość – mówi M. Zawiła – standardy sanitarne i obyczaje w przedszkolach zmieniły się diametralnie. A na opiekę nad najmłodszymi nie będziemy szczędzić, szczególnie w tych miejscach, w których widać, że efekt nakładów finansowych jest pomnażany przez zespół pracowników dzięki starannej pracy.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
508
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
50%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Karkonosze
W Szklarskiej Porębie nie ma żadnych zakazów
 
Aktualności
Zakończyła się abolicja w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group