Niedziela, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 9122
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W drogę od ziarna do sukni. Opowiadały o lnie w BWA

Niedziela, 3 lipca 2011, 12:30
Aktualizacja: 12:32
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: W drogę od ziarna do sukni. Opowiadały o lnie w BWA
Fot. Petr
Wczoraj, 02 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze miała miejsce niezwykła opowieść o lnie, zatytułowana „Len. Droga od ziarna do sukni”. Pokaz w formie narracyjno muzycznej przygotowano w ramach festiwalu sztuki ART&GLASS, który zakończy się dzisiaj w godzinach wieczornych.

Nastrojowy pokaz dotyczący lnu, który odbył się wczoraj w jeleniogórskim BWA to projekt autorstwa Ewy Krauze i Rity Marii Schaeper. Dwóch wieloletnich przyjaciółek, Polki i Niemki, które związały swoje życie właśnie z lnem. Prząśniczek, dzięki którym liczne grono dzieci oraz dorosłych zapoznało się wczoraj w BWA z niezwykle barwną, niemal fantastyczną opowieścią o procesie uprawy i produkcji lnu, bogatą w elementy legend, utworów literackich i wtręty z tradycyjnych pieśni ludowych.

– Nazywam siebie Ewa Len, ku czci rośliny, która od lat zapewnia mi byt, a także skłania do poszukiwań w obszarze kultury i sztuki. Dawno, dawno temu len związał mnie ze sobą, dał mi to coś, co dawał ludziom przede mną. Wraz z Ritą trzymamy lnianą nić. Podtrzymujemy przy życiu zawód prząśniczek, który odchodzi w zapomnienie. Teraz państwo dowiedzieliście się czegoś na temat lnu i też w pewnym sensie będziecie tę nić trzymać – mówiła Ewa Krauze.

W ramach pokazu, który przygotowały Ewa Krauze i Rita Maria Schaeper odbyły się również projekcje obrazów i materiałów źródłowych będących wynikiem wieloletniej pracy związanej z „zagadnieniami sukni” i procesem uprawy oraz produkcji lnu, który obok wytwarzania szkła wyznaczał kiedyś kierunki rozwoju kultury materialnej Dolnego Śląska. Imprezę przygotowali: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Biuro Wystaw Artystycznych. ART&GLASS Festiwal to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
420
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
 
Kultura
Ciekawie w Muzeum Karkonoskim
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group