Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 11674
Zalogowanych: 68
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W drogę od ziarna do sukni. Opowiadały o lnie w BWA

Niedziela, 3 lipca 2011, 12:30
Aktualizacja: 12:32
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: W drogę od ziarna do sukni. Opowiadały o lnie w BWA
Fot. Petr
Wczoraj, 02 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze miała miejsce niezwykła opowieść o lnie, zatytułowana „Len. Droga od ziarna do sukni”. Pokaz w formie narracyjno muzycznej przygotowano w ramach festiwalu sztuki ART&GLASS, który zakończy się dzisiaj w godzinach wieczornych.

Nastrojowy pokaz dotyczący lnu, który odbył się wczoraj w jeleniogórskim BWA to projekt autorstwa Ewy Krauze i Rity Marii Schaeper. Dwóch wieloletnich przyjaciółek, Polki i Niemki, które związały swoje życie właśnie z lnem. Prząśniczek, dzięki którym liczne grono dzieci oraz dorosłych zapoznało się wczoraj w BWA z niezwykle barwną, niemal fantastyczną opowieścią o procesie uprawy i produkcji lnu, bogatą w elementy legend, utworów literackich i wtręty z tradycyjnych pieśni ludowych.

– Nazywam siebie Ewa Len, ku czci rośliny, która od lat zapewnia mi byt, a także skłania do poszukiwań w obszarze kultury i sztuki. Dawno, dawno temu len związał mnie ze sobą, dał mi to coś, co dawał ludziom przede mną. Wraz z Ritą trzymamy lnianą nić. Podtrzymujemy przy życiu zawód prząśniczek, który odchodzi w zapomnienie. Teraz państwo dowiedzieliście się czegoś na temat lnu i też w pewnym sensie będziecie tę nić trzymać – mówiła Ewa Krauze.

W ramach pokazu, który przygotowały Ewa Krauze i Rita Maria Schaeper odbyły się również projekcje obrazów i materiałów źródłowych będących wynikiem wieloletniej pracy związanej z „zagadnieniami sukni” i procesem uprawy oraz produkcji lnu, który obok wytwarzania szkła wyznaczał kiedyś kierunki rozwoju kultury materialnej Dolnego Śląska. Imprezę przygotowali: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze i Biuro Wystaw Artystycznych. ART&GLASS Festiwal to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
595
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group