Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 9857
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Uważaj, co kupujesz do auta

Niedziela, 4 stycznia 2015, 8:27
Aktualizacja: 8:31
Autor: UOKiK
Polska: Uważaj, co kupujesz do auta
Fot. Archiwum
Płyny do spryskiwaczy, akumulatory, opony i części do samochodów – ich sprzedaż podlega ściśle określonym przepisom, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Kontrole prowadzi Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na co zwrócić uwagę kupując te artykuły?

Podczas ubiegłorocznej kontroli, prowadzonej na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa zbadała 936 partii produktów, w tym 80 partii płynów do spryskiwaczy, 313 partii akumulatorów i 282 partie opon. Wyniki pokazują, że sprzedawcy, producenci i importerzy tych artykułów w zdecydowanej większości przestrzegają przepisów. Tylko niecałe 8 proc skontrolowanych wyrobów (odpowiednio 10, 28 i 5 partii płynów, akumulatorów i opon) zostało zakwestionowanych. Zastrzeżenia dotyczyły najczęściej niewłaściwego sposobu informowania o cenie lub nieodpowiedniego oznakowania produktu. Większość przedsiębiorców dobrowolnie usunęła stwierdzone niezgodności.

Poniżej kilka rad UOKiK dla konsumentów na co zwrócić uwagę przy zakupie:

1. Płyn do spryskiwaczy szyb samochodowych – jest substancją niebezpieczną dla zdrowia, dlatego na etykiecie, oprócz podstawowych danych, jak nazwa i ilość powinieneś znaleźć też informacje o zagrożeniach. Dowiesz się z nich o ryzyku, związanym z korzystaniem z danego wyrobu i poznasz zasady jego bezpiecznego stosowania. Na opakowaniu nie może zabraknąć także nazw substancji niebezpiecznych zawartych w składzie i dokładnych danych producenta wraz z jego numerem telefonu. Znaki umieszczone na opakowaniach muszą być dobrze widoczne i objaśnione w języku polskim.

2. Akumulatory muszą być oznakowane symbolem selektywnego zbierania (przekreślony kontener) i zawierać informację o pojemności i zdolności rozruchowej (wyrażone odpowiednio w amperogodzinach - Ah i amperach - A). Pamiętaj, że sprzedawca ma obowiązek odebrać zużyty akumulator lub pobrać opłatę depozytową (potwierdzając to na osobnym dokumencie) oraz umieścić w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży informację o warunkach i trybie zwrotu zużytych akumulatorów i punktach ich zbierania.

3. Naklejki na oponach czy etykiety obok nich powinny być dostępne w punkcie sprzedaży – tam powinieneś znaleźć najważniejsze informacje o klasie efektywności paliwowej, klasie i wartości pomiarowej zewnętrznego hałasu toczenia, jak również klasie przyczepności na mokrej nawierzchni. Te same informacje powinny znaleźć się na stronie sklepu internetowego. Porównując te parametry przedstawione na etykiecie łatwiej dokonasz świadomego wyboru opon o odpowiednich właściwościach, uwzględniając poziom bezpieczeństwa i wpływ na środowisko.

4. Części i przedmioty wyposażenia powinny spełniać wymagania techniczne – posiadać świadectwo homologacji. Od czerwca 2013 obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu nowego pojazdu czy nowego przedmiotu wyposażenia lub części bez wymaganego odpowiedniego świadectwa homologacji lub równoważnego dokumentu, np. zezwolenia na dopuszczenie do obrotu.

Wszelkie zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej (Delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze, ul. Groszowa 1, tel. 75 752 52 40, 75 643 25 70, faks: 75 752 52 40, ihjg@wiih.wroclaw.pl) lub Departamentu Inspekcji Handlowej w UOKiK (dyrektor departamentu: Anna Janiszewska, tel. 22 55 60 176, faks - 22 826 91 31, dih@uokik.gov.pl oraz zastępca dyrektora departamentu: Dariusz Łomowski, tel. 22 55 60 176, faks - 22 826 91 31, dih@uokik.gov.pl).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group