Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 6546
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra / region: Uważaj co dostajesz na talerzu czyli gastronomia pod lupą

Poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 11:56
Aktualizacja: 12:02
Autor: Angela
Jelenia Góra / region: Uważaj co dostajesz na talerzu czyli gastronomia pod lupą
Fot. Angela
Mniejsze porcje wydawanych dań, 40 procent niedowagi kawy, niedowagi farszu w pierogach, brak gramatur w cennikach i wywieszek o szkodliwości alkoholu, nielegalizowane wagi czy podawanie surowca seropodobnego do pizzy zamiast sera – to tylko niektóre z nieprawidłowości jakie wykazały kontrole przeprowadzone w sezonie letnim przez inspekcję handlową w Jeleniej Górze.

Kontrole były prowadzone przez cały sezon wakacyjny w pięciu punktach gastronomicznych, w jednym z Jeleniej Góry, dwóch z Karpacza i dwóch ze Szklarskiej Poręby. Jak mówi Iwona Kozak - Mytyńska, dyrektor delegatury Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze, sytuacja w tego typu placówkach nie wygląda dobrze. Cztery na pięć skontrolowanych punków, posiadały znaczne nieprawidłowości.

- Co prawda nie było towarów przeterminowanych, ale stwierdziliśmy niewłaściwą jakość wyrobów kulinarnych, m.in. pierogów, niedowagi farszu i kawy, we wszystkich zakładach brakowało gramatur w cennikach (głównie w napojach), w dwóch punktach brakowało wywieszek „alkohol szkodzi zdrowiu” i legalizowanych wag. Dodatkowo w jednej z restauracji ilość wydanej ryby była o 10 procent niższa od ilości deklarowanej w jadłospisie.

Cztery z pięciu punktów gastronomicznych inspekcja handlowa skontrolowała na prośbę konsumentów, którzy złożyli skargę na lokale m.in. po zatruciu się posiłkami. W jednym z zakładów przeprowadzono rekontrolę, bo kwietniowa kontrola wykazała podawanie do pizzy wyrobu seropodobnego zamiast sera.

- Biorąc pod uwagę, że odstęp czasu od zgłoszenia nam uwag przez konsumentów do kontroli wynosił nawet do kilku tygodni, i fakt, że klienci wcześniej zgłaszali uwagi przedsiębiorcom, a mino to uchybienia nie zostały usunięte, możemy powiedzieć, że nie dzieje się najlepiej na rynku gastronomicznym – mówi Iwana Kozak - Mytyńska.

Na nieuczciwych handlujących zostały nałożone mandaty karne w kwocie do pięciuset złotych, a w dwóch przypadkach sprawy zostały skierowane do sądu.

Każdy konsument, który zauważy uchybienia dotyczące jakości podawanych potraw i napojów oraz funkcjonowania placówek może zgłosić swoje uwagi do Inspekcji Handlowej w Jeleniej Górze przy ulicy Groszowej 1. W przypadku zatruć natomiast sprawę należy zgłaszać do Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.

Jak zapewnia Iwona Kozak Mytyńska, handlowcy takich kontroli mogą spodziewać się przez cały czas.
- Kontrole prowadzone są na bieżąco, w każdym kwartale. Przy czym, w pierwszej kolejności odwiedzamy te punkty, które zostały nam zgłoszone – mówi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1180
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group