• Czwartek, 5 grudnia 2019
  • Godz. 17:52
  • Imieniny: Krystyny, Sabiny, Saby, Edyty
  • Czytających: 7102
  • Zalogowanych: 16
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Uwaga na wyprzedaże!

Wiadomości: Jelenia Góra/region
Sobota, 5 stycznia 2013, 10:18
Aktualizacja: 12:23
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Rozpoczął się sezon zimowych wyprzedaży, które potrwają do połowy stycznia br. Największe akcje teoretycznego obniżania cen i przeceniania artykułów można spotkać w galeriach handlowych czy marketach, ale nie tylko. Rzecznik konsumentów ostrzega – większość tych promocji to jawne oszustwo.

Pracownicy galerii handlowych i marketów rozwieszają plakaty z informacjami o obniżkach cen. Na wystawach sklepowych nie trudno zauważyć procentowe spadki cen. Wszystko po to by zachęcić klientów do masowego wykupowania ich produktów. I jak się okazuje, nie jest to wcale takie trudne. Z wyprzedaży chętnie korzystają niemal wszyscy. Niewielu jednak zwraca uwagę na to, że teoretyczne przeceny i promocje to tylko chwyt marketingowy, często nieuczciwy.

- W wielu przypadkach jest tak, że przekreślone ceny, pod którymi znajdują się obniżone wartości produktu są po prostu wymyślone – mówi rzecznik konsumentów w Jeleniej Górze, Jadwiga Reder – Sadowska. Nie zawsze należy wierzyć temu, co jest napisane na plakatach. Poza tym w wielu przypadkach podane ceny nie są zgodne z tym, co naliczane jest przy kasach. Dopiero dokładne przeanalizowanie paragonu otwiera ludziom oczy, często jest już jednak za późno – dodaje.

Innym chwytem marketingowym jest celowe wprowadzanie w błąd kupujących przez nieodpowiednie ułożenie cen pod produktami.

- Jest to oczywiście przestępstwo – mówi Jadwiga Reder – Sadowska. Świadome wprowadzanie ludzi w błąd jest niedopuszczalne i podlega karze. Problem jednak polega na udowodnieniu, że właściciel sklepu wprowadza klientów w błąd świadomie.

W takiej sytuacji, gdzie nie możemy zbytnio liczyć na rozwiązanie prawne, sami powinniśmy się chronić przed nieuczciwymi sprzedawcami. W jaki sposób? Należy zachować zdrowy rozsądek i wyciszyć emocję by nie dać się wciągnąć w ten wir wyprzedaży i pośpiechu. Należy również pamiętać, że właściciele sklepów korzystają z coraz to nowych chwytów marketingowych, które nie są dostrzegalne dla zwykłego konsumenta.

Nie zawsze jednak wyprzedaż musi być oszustwem. W okresie wyprzedaży czasami można kupić produkty dobrej jakości za niewielka cenę.

- Sprawdzenie cen podobnych lub takich samych produktów w innych sklepach umożliwi nam wyrobienie sobie zdania czy coś jest tańsze, czy nie – mówi Jadwiga Reder – Sadowska. Korzystajmy z tego przywileju i nie kupujmy od razu. Za każdym razem sprawdzajmy również datę ważności, dokładnie oglądajmy odzież, czy nie są to rzeczy zleżałe lub z jakimiś wadami. Jeśli natomiast cena podała na półce nie zgadza się z ceną na paragonie, korzystajmy z prawa oddania zakupionego towaru – radzi rzecznik.
Na co jeszcze należy uważać? - Bywa także, że właściciele sklepów kuszą gratisami dołączanymi do produktów. W rzeczywistości za taki prezent albo musimy zapłacić albo okazuje się, że zakup towaru bez upominku jest znacznie bardziej opłacalny – radzą rzecznicy z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pamiętajmy, że nie możemy zwrócić do sklepu towaru, tylko i wyłącznie dlatego, że przestał nam się podobać. Zgodnie z prawem sprzedawca może odmówić przyjęcia towaru bez wad i zwrócenia klientowi pieniędzy, bądź też wymiany na inny. Sprzedawca może to zrobić, ale nie musi. Nie zapominajmy o paragonach lub innych dowodach zakupu – są one podstawą dochodzenia roszczeń w przypadku sporu z przedsiębiorcą. A kiedy już kupiliśmy wadliwy produkt, zawsze przysługuje nam prawo do reklamacji. Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową aż 2 lata. Reklamację składamy w sklepie – najlepiej na piśmie. Gdy do produktu dołączona jest gwarancja, wtedy możemy zgłosić reklamację gwarantowi (najczęściej jest to producent lub dystrybutor). To my dokonujemy wyboru, który wariant jest dla nas korzystniejszy i u kogo będziemy dochodzić naszych roszczeń.

W przypadku kiedy sklep odrzucił reklamację, klienci mogą zgłosić się o bezpłatną pomoc i poradę do miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów (w Jeleniej Górze to tel. 75 75 45 110), Inspekcji Handlowej, a także pod numerem infolinii 0 800 007 707. Z bezpłatnej pomocy ekspertów można skorzystać także wysyłając pytania na adres porady@dlakonsumentow.pl, który obsługuje Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz w oddziałach Federacji Konsumentów. Nieprawidłowości w zakresie organizowania promocji można także zgłaszać do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Tekst 5-01-2013 15:01
a te glupio umiejscowione ceny w Lidlu , Biedronce ? To trwa tyle czasu ile okupuja rynek . I nic ?
~s. 5-01-2013 15:06
Najlepiej na wyprzedaże jeździć do Goerlitz.
~do ORACZ 5-01-2013 15:46
Nie ten adres...
~EM 5-01-2013 15:48
Upatrzyłam sobie płaszczyk, i co się okazało: przecena była taka, że przekreślona była o dużo większa a cena była taka jak przed przeceną.
~ 5-01-2013 17:44
to po co są te komurki jak jaką piastuje pani rajder tak dla jaj
~pytanie 5-01-2013 17:49
kiedy ruszają te wyprzedaże w gerlic, wałbrzychu, libercu? bo w tych naszych galeriach ceny jak na lotnisku
~ 5-01-2013 18:21
do s, mylisz się w Niemczech na wyprzedaże są ekstra produkowane towary
~ 5-01-2013 22:18
ktoś KTO to napisał to chyba wielki przeciwnik handlowców, w dobie tak ciężkich czasów dla wszystkich również a może głównie dla handlowców namawiać jeszcze ludzi do nie kupowania produktów? to trzeba być chyba nie pełnym rozumu, a Ci tak bardzo źli handlowcy także dają pracę innym ale jak tak dalej będą namawiać do nie kupowania produktów to wkrótce wiele osób prace mozę stracić bo sklepy upadną poza tym jeśli chodzi o wyprzedaże w sklepach firmowych sieciowych to nie ma tu żadnych oszustw zarówno cena pierwsza JAK I przeceniona jest jak najbardziej prawdziwa i aktualna a poza tym stali klienci którzy przychodzą do sklepu chyba pamiętają ile coś co im się podoba kosztowali wcześniej a ile kosztuje aktualnie!!! także uważam ze ten artykuł to jedna wielka głupota!!!!! oraz odraza do handlu
~ 5-01-2013 23:25
za komuny był tylko ocet... teraz nie mam na ocet.........
~@ 5-01-2013 23:31
NIE MA ZWROTÓW TOWARU W SKLEPACH ZAPAMIĘTAJCIE TO KLIENCI!!!!!!!!!!!!!!!!
rymcycymcy 6-01-2013 0:05
23:25 | ~ | ...może pora wziąć się do pracy ? ;)
~ 6-01-2013 1:27
Nie rozumiem oburzenia @22:18. Uczciwi handlowcy robiący prawdziwe wyprzedaże i obniżający cenę a nie podający przekreślonej ceny wyższej niż jest normalnienie powinni się czuć dotknięci tym artykułem, on nie jest o nich. a przestrzeganie społeczeństwa przed niedozwolonymi i nieuczciwymi praktykami handlowców leży właśnie w kompetencjach p. rzecznik konsumenta. brawo że w końcu ktoś wyszedł do ludzi. jeszcze powinien być podobny artykuł odnośnie banków i super atrakcyjnych szybkich pożyczek i kredytów, dzięki którym ludzie tracą domy samochody i inne majątki a poprzez zubożenie nawet rodziny. Brawo p. rzecznik.
~pero 6-01-2013 13:49
sam widziałem taką oszukaną obniżkę. To nie handlowiec robi a przestępca. Przecież produceny udizela rabatuna przeceny a oni na rżną.
~123 6-01-2013 16:20
i ja też kupiłam bluzkę z przeceny droższą. W domu okazało się jak to było zrobione, trzeba było zniszczyć etykietę aby zobaczyć starą cenę.Handlowcu z 22:18, dając pracę innym nie próbuj mnie łupić bo do ciebie akurat nie przyjdę.Wbrew pozorom uczciwość popłaca.
~ 6-01-2013 20:38
PRL. Zlodziejska.
~ 6-01-2013 21:43
złodzieje to klienci a nie handlowcy chcieli by kupić "złote jaja" najlepiej za darmo i głupie teksty typu poczekam jak będzie przecenione oglądając rzeczy z najnowszych kolekcji nie jest w porządku, najpierw oceńcie siebie klienci by później móc rzucać psami na wiecznie "nieuczciwych" handlowców A jak chcecie kupować za grosze rzeczy to najlepiej na lumpy się udajcie
~ 7-01-2013 8:28
Kupię złote jaja, najlepiej za darmo albo z dopłatą. Handlowcom z 200% marżą dziękuję.
~ 7-01-2013 9:29
to samo jest ze sklepami sieciowymi, a gazetkach skreslone ceny sa wziete z sufitu wystarczy wziasc gazetki sprzed roku i porownac ceny- to dopiero oszustwo
~ 7-01-2013 18:00
nie chcę nic za darmo,chcę uczciwie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group