Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 4162
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uwaga na oszustów „na córkę czy wnuczka”

Niedziela, 29 stycznia 2017, 7:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 stycznia 2017, 18:25
Autor: 112
Jelenia Góra: Uwaga na oszustów „na córkę czy wnuczka”
Fot. Archiwum
W czwartek (26.01) około godziny 12.00 kobieta podając się za córkę pokrzywdzonej , zadzwoniła do niej i poprosiła o pożyczenie 30 tysięcy złotych, które musi pilnie wpłacić do banku. W związku z tym, że kobieta nie miała takiej gotówki w domu , umówiła się, że przekaże mniejszą kwotę kurierowi…

W podobny sposób oszuści próbowali wyłudzić pieniądze w kilku innych przypadkach od mieszkańców Jeleniej Góry.

- Działalność oszustów polega na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, iż to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego (z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd.). Zmienionym głosem podają się np. za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Często gdy poszkodowanym głos wydaje się podejrzany, usprawiedliwiają to chorobą, lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

- Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów, choroba, szpital, wyjazd, itd. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia. Przestępcy czasami telefonując drugi raz podają się za policjantów, wmawiają potencjalnej ofierze fakt, że Policja może zatrzymać sprawcę dopiero po przekazaniu pieniędzy. Tłumaczą, że przyślą „policjantów” w cywilnych ubraniach po pieniądze - dodaje.

Przestępcy wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze.

- Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia – apeluje policja.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować policję pod nr 75 / 7524011 lub w całym kraju – tel. 997 i 112.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group