Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 7043
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Uwaga na burze w górach

Czwartek, 29 lipca 2021, 6:02
Autor: WAC
Ostatnie tygodnie w naszym regionie obfitują w gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Jednemu z naszych redakcyjnych kolegów kilka dni temu udało się utrwalić na filmie jak prędko potrafi zmienić się pogoda w Karkonoszach.

Film, który został nagrany w przyśpieszonym tempie, obrazuje jak dynamicznie może dojść do załamania się pogody w górach. Zjawisko widoczne na filmie trwającym około 1 minuty i 40 sekund, w rzeczywistości trwało 1,5 godziny.

Jak mówi naczelnik Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Sławomir Czubak warunki pogodowe są głównym czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę przy planowaniu wypraw w góry.

Przed każdą wycieczką należy sprawdzić prognozę pogody - mówi S. Czubak. - Dobrze jest też mieć zainstalowaną w swoim smartfonie aplikację z radarem burzowym. Należy pamiętać, że burze występują głównie w godzinach popołudniowych, dlatego wszystkie wycieczki w góry powinniśmy zaczynać we wczesnych godzinach porannych, a po południu już spokojnie schodzić w dół. Jeśli burza zastanie nas w górach to musimy pamiętać, że wyładowania atmosferyczne zazwyczaj uderzają w najwyższy punkt w okolicy. Dlatego zdecydowanie powinniśmy zejść z grzbietu i schować w miejsce gdzie będziemy bezpieczni. Jeśli poruszamy się w grupie, to powinniśmy się rozproszyć. Nie wolno chować się pod drzewami, bo to drzewo może być w danej okolicy najwyższe. Należy też odejść od wszelkiego rodzaju metalowych konstrukcji i pamiętać, że jeśli po skałach płynie woda, to ładunki elektryczne też będą w ten sposób przewodzone. W ekstremalnej sytuacji, jeśli nie mamy możliwości bezpiecznie się schronić najlepiej jest zająć pozycję kuczną lub siedzącą, jednocześnie izolując się od podłoża. Można to zrobić na przykład wchodząc lub siadając na plecaku.

Twoja reakcja na artykuł?

5
36%
Cieszy
3
21%
Hahaha
1
7%
Nudzi
1
7%
Smuci
0
0%
Złości
4
29%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
658
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group