Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11619
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Utracone ojczyzny źródłem natchnienia

Poniedziałek, 22 września 2008, 11:29
Aktualizacja: 11:41
Autor: JSL
JELENIA GÓRA: Utracone ojczyzny źródłem natchnienia
Fot. JSL
W ramach 50. Września Jeleniogórskiego oraz europejskiego Projektu Dziedzictwa Narodowego w niedzielne popołudnie dyskutowano o przesiedleniach i utracie ojczyzny jako inspiracji dla polskich i niemieckich artystów.

Do Muzeum Miejskiego „Dom Gerharda Hauptmanna” w Jagniątkowie zaproszono przedstawicieli świata nauki i kultury oraz władze Jeleniej Góry. Willę noblisty odwiedzili również uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielami języka niemieckiego.

Dyskusja pt. „Korzenie tradycji. Od ojczyzny do ojcowizny” prowadzona była z udziałem tłumacza w dwóch językach: polskim i niemieckim. Całość prowadziła Małgorzata Kęsicka a dyskusję rozpoczęto od wysłuchania prof. Elżbiety Kaszuby, pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego, która przybliżyła słuchaczom historię Wrocławia.

Następnie głos zabrał dr Wolfgang Hesse, dziennikarz z Osnabrueck, zajmujący się problematyką ojczyzny utraconej i jednocześnie autor książki biograficznej o losach jednego z potomków Gerharta Hauptmanna, który na Śląsku spędził 8 lat swojego dzieciństwa.

Historię Fedora Sommera, niemieckiego pisarza, historyka i nauczyciela, który żył na Śląsku i pisał o Jeleniej Górze przybliżył dr Józef Zaprucki, który zajmuje się problematyką ojczyzny utraconej w literaturze niemieckiej i zaprezentował problematykę trzech książek Sommera. Wśród wymienionych dzieł pisarza znalazła się między innymi ta zatytułowana „Die Fremde” czyli „Obcy”, opowiadająca historię Szklarskiej Poręby.

Kolejnymi prelegentami byli dr Michael Parak, przedstawiciel Muzeum Śląskiego w Goerlitz, zajmujący się kulturą i historia Śląska oraz Henryk Dumin, zastępca dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim.

Podczas poczęstunku w przyziemiu głos oddano prezydentowi Jeleniej Góry. Marek Obrębalski zapoznał przybyłych gości z historią Sanktuarium podwyższenia św. Krzyża oraz poinformował o zbliżającej się rocznicy trzechsetlecia powstania świątyni, które przypada na rok 2009.

Prezydent ubolewał, że miastu nie udało się wyremontować wszystkich kaplic nagrobnych okalających kościół. Jednocześnie zwrócił się do przybyłych gości o ewentualną pomoc, tak, aby w tę piękną rocznicę otoczenie sanktuarium nabrało nowego blasku.
Całość uświetnił koncert Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Przybyli do willi Hauptmanna goście usłyszeli między innymi sonaty Mozarta, mazurki Chopina i utwory Rossiniego. Wykonawcami byli Aleksandra, Joanna i Jerzy Lemieszka oraz Artur Rulewski. Koncert prowadziła Elżbieta Terlega

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
149
wymaga dużej restrukturyzacji
60%
wymaga likwidacji
23%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Był poszukiwany aż trzema listami gończymi!
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group