Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3759
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Utracone ojczyzny źródłem natchnienia

Poniedziałek, 22 września 2008, 11:29
Aktualizacja: 11:41
Autor: JSL
JELENIA GÓRA: Utracone ojczyzny źródłem natchnienia
Fot. JSL
W ramach 50. Września Jeleniogórskiego oraz europejskiego Projektu Dziedzictwa Narodowego w niedzielne popołudnie dyskutowano o przesiedleniach i utracie ojczyzny jako inspiracji dla polskich i niemieckich artystów.

Do Muzeum Miejskiego „Dom Gerharda Hauptmanna” w Jagniątkowie zaproszono przedstawicieli świata nauki i kultury oraz władze Jeleniej Góry. Willę noblisty odwiedzili również uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielami języka niemieckiego.

Dyskusja pt. „Korzenie tradycji. Od ojczyzny do ojcowizny” prowadzona była z udziałem tłumacza w dwóch językach: polskim i niemieckim. Całość prowadziła Małgorzata Kęsicka a dyskusję rozpoczęto od wysłuchania prof. Elżbiety Kaszuby, pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego, która przybliżyła słuchaczom historię Wrocławia.

Następnie głos zabrał dr Wolfgang Hesse, dziennikarz z Osnabrueck, zajmujący się problematyką ojczyzny utraconej i jednocześnie autor książki biograficznej o losach jednego z potomków Gerharta Hauptmanna, który na Śląsku spędził 8 lat swojego dzieciństwa.

Historię Fedora Sommera, niemieckiego pisarza, historyka i nauczyciela, który żył na Śląsku i pisał o Jeleniej Górze przybliżył dr Józef Zaprucki, który zajmuje się problematyką ojczyzny utraconej w literaturze niemieckiej i zaprezentował problematykę trzech książek Sommera. Wśród wymienionych dzieł pisarza znalazła się między innymi ta zatytułowana „Die Fremde” czyli „Obcy”, opowiadająca historię Szklarskiej Poręby.

Kolejnymi prelegentami byli dr Michael Parak, przedstawiciel Muzeum Śląskiego w Goerlitz, zajmujący się kulturą i historia Śląska oraz Henryk Dumin, zastępca dyrektora Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałkowskim.

Podczas poczęstunku w przyziemiu głos oddano prezydentowi Jeleniej Góry. Marek Obrębalski zapoznał przybyłych gości z historią Sanktuarium podwyższenia św. Krzyża oraz poinformował o zbliżającej się rocznicy trzechsetlecia powstania świątyni, które przypada na rok 2009.

Prezydent ubolewał, że miastu nie udało się wyremontować wszystkich kaplic nagrobnych okalających kościół. Jednocześnie zwrócił się do przybyłych gości o ewentualną pomoc, tak, aby w tę piękną rocznicę otoczenie sanktuarium nabrało nowego blasku.
Całość uświetnił koncert Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Przybyli do willi Hauptmanna goście usłyszeli między innymi sonaty Mozarta, mazurki Chopina i utwory Rossiniego. Wykonawcami byli Aleksandra, Joanna i Jerzy Lemieszka oraz Artur Rulewski. Koncert prowadziła Elżbieta Terlega

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
137
Nigdy
23%
Rzadko
44%
Czasami
20%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group