• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 4:45
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 2351
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Usuną bariery na groźnych przejściach

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 6 sierpnia 2008, 7:51
Aktualizacja: 8:32
Autor: Angela
Choć na wielu przejściach działa sygnalizacja dźwiękowa, może być ona zagłuszona przez większe samochody.
Fot. TEJO
W najbliższy czwartek zastępca prezydenta Jerzy Łużniak oraz przedstawiciele Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych skontrolują przejścia dla pieszych w mieście. Cel: wynotowanie tych zebr, które nie są dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedosłyszących. Kolejnym krokiem będzie usunięcie tych barier.

To pierwszy krok w usuwaniu barier osobom niewidomym i niedosłyszącym, które w skutek braku sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych, przechodząc przez ulice, narażają swoje zdrowie i życie.

Niewidomi i niedowidzący skarżą się, że wielokrotnie bywało tak, że weszli wprost pod jadące auta, bo sygnalizacji albo nie było albo działała zbyt cicho. Kierowcy natomiast nie „zauważają” niepełnosprawnych. Traktują ich jak nietrzeźwych i pomstują zza szyby.

Jest szansa, że ta sytuacja się zmieni. Pierwszym krokiem będzie wskazanie przejść, które wymagają interwencji, a następnie uruchomienie tam dźwiękowej sygnalizacji lub jej podgłośnienie.

– Po kilku latach walki o tą sprawę, udało się nam przekonać wiceszefa miasta do wspólnej wycieczki przez jeleniogórskie przejścia dla pieszych – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. – Wspólnie z osobami niepełnosprawnymi wskażemy mu miejsca, w których sygnalizacja dźwiękowa nie działa lub jest zbyt cicha. Wiceprezydent obiecał nam, że bariery te zostaną usunięte, a niepełnosprawni będą mogli czuć się bezpieczniej.

Początek kontroli przejść zaplanowano w najbliższy czwartek na godzinę 14. Czy akcja nie zakończy się na obietnicach, napiszemy niebawem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~marian z papczyc 6-08-2008 8:59
No zobaczą jak to jest z naciskaniem guzików, zobaczą zakorkowane centrum za nota bene olbrzymie pieniądze które wydali aby "inteligentna" instalacja kierowała ruchem. Zobaczą cały ten burdel na kółkach i pewnie szybko zwiną się na ratusz! Akcja pod publiczke. A będzie tak samo jak było.
~_ojdiridirachciach___ 6-08-2008 11:11
System inteligencji naszych świateł jest (przynajmniej) od kilku dni wyłączony. Detektory ruchu nie działają. Gdyby jeszcze przywrócić wszystkie strzałki, to byłoby po dawnemu ;)
~ 6-08-2008 14:12
najpierw niech zamontuja swiatla tm gdzie sa potrzebne a ich nie ma
~marian z papczyc 6-08-2008 23:02
skoro nie działają, ja nie zauważyłem różnicy, to po co było przepłacać? można było zostawić starą instalacje jednocześnie modernizując tylko przejścia dla pieszych! tak dostał ktoś w łape i poszło na przetargu. Ten system jest do dupy i nie da się jeździć normalnie po mieście, a to tylko mała Jelenia Góra... W dużym miescie to nie dałoby rady. I taka to inteligentna sygnalizacje, że sami kierowcy uczą się jej pracy... tutaj jest czerwone ale można jechać bo z tamtej tez mają czerwone... żenada, nie ma się do sygnalizacji we Wrocławiu, lub Katowicach.
~kmam 9-08-2008 21:36
Na przejściu dla pieszych na Podwalu niewidomi i niedowidzący nie będą mieli dalej szans. Bo przecież widzący normalnie docierają do połowy przejścia jak gaśnie zielone światło.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group