Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 3887
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Usuną bariery na groźnych przejściach

Środa, 6 sierpnia 2008, 7:51
Aktualizacja: 8:32
Autor: Angela
Jelenia Góra: Usuną bariery na groźnych przejściach
Choć na wielu przejściach działa sygnalizacja dźwiękowa, może być ona zagłuszona przez większe samochody.
Fot. TEJO
W najbliższy czwartek zastępca prezydenta Jerzy Łużniak oraz przedstawiciele Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych skontrolują przejścia dla pieszych w mieście. Cel: wynotowanie tych zebr, które nie są dostosowane do potrzeb osób niewidomych i niedosłyszących. Kolejnym krokiem będzie usunięcie tych barier.

To pierwszy krok w usuwaniu barier osobom niewidomym i niedosłyszącym, które w skutek braku sygnalizacji dźwiękowej na przejściach dla pieszych, przechodząc przez ulice, narażają swoje zdrowie i życie.

Niewidomi i niedowidzący skarżą się, że wielokrotnie bywało tak, że weszli wprost pod jadące auta, bo sygnalizacji albo nie było albo działała zbyt cicho. Kierowcy natomiast nie „zauważają” niepełnosprawnych. Traktują ich jak nietrzeźwych i pomstują zza szyby.

Jest szansa, że ta sytuacja się zmieni. Pierwszym krokiem będzie wskazanie przejść, które wymagają interwencji, a następnie uruchomienie tam dźwiękowej sygnalizacji lub jej podgłośnienie.

– Po kilku latach walki o tą sprawę, udało się nam przekonać wiceszefa miasta do wspólnej wycieczki przez jeleniogórskie przejścia dla pieszych – mówi Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. – Wspólnie z osobami niepełnosprawnymi wskażemy mu miejsca, w których sygnalizacja dźwiękowa nie działa lub jest zbyt cicha. Wiceprezydent obiecał nam, że bariery te zostaną usunięte, a niepełnosprawni będą mogli czuć się bezpieczniej.

Początek kontroli przejść zaplanowano w najbliższy czwartek na godzinę 14. Czy akcja nie zakończy się na obietnicach, napiszemy niebawem.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group