Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 4257
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ustawa śmieciowa – da się ją skutecznie wdrożyć? Bez zmian to wątpliwe!

Piątek, 12 kwietnia 2013, 8:52
Aktualizacja: Niedziela, 14 kwietnia 2013, 6:35
Autor: Red
Jelenia Góra: Ustawa śmieciowa – da się ją skutecznie wdrożyć? Bez zmian to wątpliwe!
Fot. Angela
Taki wniosek sam się nasuwał podczas spotkania, które zorganizowała wczoraj (11 kwietnia br.) komisja gospodarki komunalnej jeleniogórskiej Rady Miasta. Kompetentne grono, bo składające się m.in. z kilkudziesięciu zarządców nieruchomościami, zadawało miejskim urzędnikom wiele pytań, na które nie było jednoznacznych odpowiedzi. Bo i być nie mogło, skoro ma z tym kłopot sam ustawodawca.

- Problemów z wdrażaniem tej ustawy jest mnóstwo, tymczasem to zarządy nieruchomościami będą musiały ten system wprowadzać w życie. A na razie panuje chaos i informacyjny, i organizacyjny. Dlatego, jako zarządcy, chcemy podjąć w tej sprawie dialog z prezydentem – mówiła Bożena Wachowicz –Makieła, zarządca, ale także członek komisji komunalnej w radzie. Spotkanie prowadził przewodniczący komisji Andrzej Grochala. Obecni byli miejscy urzędnicy, zajmujący się wdrażaniem ustawy śmieciowej w Jeleniej Górze.

Jednym z głównych problemów, które zgłaszali zarządcy na wczorajszym spotkaniu w Ratuszu to sposób składania deklaracji co do sortowania (lub nie) odpadów komunalnych przez właścicieli lokali mieszkalnych. A także windykacja należności za wywóz śmieci. – Skoro każdy właściciel lokalu ma obowiązek złożenia deklaracji, to dlaczego duże wspólnoty mają to robić za mieszkańców? Kto wtedy będzie obciążany za tych, którzy nie płacą? I kto ma ponieść konsekwencje, jeśli mimo deklaracji, ktoś nie będzie sortował odpadów? – takie pytania padały z sali najczęściej.

Zarządcy mówili, że nie chcą, aby wspólnoty składały deklaracje za poszczególnych właścicieli lokali, bo wtedy to one będą obciążane za tych, którzy uchylają się od płatności. – A my przecież nie będziemy mieli możliwości windykacji zaległości od tych, którzy nie będą płacić – zwracał uwagę prezes Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Mirosław Garbowski. – Kto więc będzie tym obciążany: my czy gmina? – pytał.

- Musimy się też liczyć z tym, że część mieszkańców mimo deklaracji sortowania odpadów komunalnych (to kosztuje taniej – 18 zł na osobę za miesiąc) nie będzie tego robić (opłata za odpady zmieszane 28 zł na osobę za miesiąc). Kto to będzie kontrolował, w jaki sposób i kto poniesie tego konsekwencje? Na jakiej podstawie będzie obciążany ten, kto mimo deklaracji, nie segreguje? – pytał dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze Jerzy Lenard.

- My możemy pomóc miastu z deklaracjami w taki sposób, że je od mieszkańców zbierzemy i dostarczymy. A gmina niech stworzy swoją komórkę windykacji – padła propozycja innego zarządcy, za którą otrzymał od pozostałych brawa.

Następny zgłaszany problem, to brak w wielu wspólnotach miejsc na postawienie pojemników do segregacji odpadów komunalnych. (Po wejściu w życie ustawy, firma wywożąca śmieci będzie je mogła odbierać z pojemników tylko stojących w miejscach, na które dana wspólnota ma tytuł prawny). – A co, jeśli nie ma takiego miejsca? – pytali zarządcy. – To oznacza, że ci, którzy takiego miejsca mają, będą pobierać za ich udostepnienie opłaty. Kto będzie ponosił tego koszty? – to kolejne pytanie.

Na spotkaniu zgłaszano więcej wątpliwości, związanych z ustawą śmieciową. Obecni na sali urzędnicy miejscy na wiele z nich nie potrafili udzielić odpowiedzi, bo z tym ma poważny problem nawet ustawodawca.
Zmian wymagają także uchwały śmieciowe, podjęte przez miejskich radnych. – Dlatego bardzo proszę o złożenie nam Państwa wniosków na piśmie, wszystkie zostaną przeanalizowane – mówił przewodniczący komisji gospodarki komunalnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
76
Tak
78%
Nie
13%
Było blisko...
9%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group