reklamy
Reklama
Czwartek, 11 czerwca
14°C Jelenia Góra
reklamy

Uroczystości 35–lecia „Solidarności” przy PMPoland [foto]

Audio

Czytaj na głos

Autor: Karolina Matusewicz 1 min czytania

Dzień otwartych drzwi, odsłonięcie tablicy upamiętniającej strajk w „Gencjanie” i Romana Niegosza, wręczenie medali, projekcje filmów i koncert Honoraty Magdeczko–Capote to najważniejsze punkty obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” przy dawnej „Fampie”, które miały miejsce wczoraj (29.08) w Cieplicach.

W tym roku mija 35 lat od powstania „Solidarności” . W związku z tym organizowane są liczne uroczystości w całym kraju, będące okazją do wspomnień i uhonorowania tych, którzy walczyli o lepszą Polskę.

Działacze i sympatycy „Solidarności” działającej przy PMPoland S.A. w uroczystym, przyciągającym wzrok mieszkańców i turystów pochodzie, prowadzonym przez orkiestrę paradną i poczty sztandarowe, przeszli spod fabryki, przez główną aleję Parku Zdrojowego, pod budynek Term Cieplickich, gdzie odsłonięta i poświęcona została tablica pamiątkowa.

Upamiętnia ona strajk okupacyjny w „Gencjanie”, będący największym protestem społecznym na Dolnym Śląsku w czasach legalnej działalności „Solidarności”, oraz ówczesnego przewodniczącego MKZ – Romana Niegosza.

- Posłuchajmy czegoś, co, za nim powstały pieśni podnoszące nas na duchu, dodawało nam skrzydeł – powiedział Włodzimierz Śniatecki, prowadzący uroczystość, a gdy orkiestra zaczęła grać „Boże, coś Polskę”, zgromadzeni zaczęli wspólnie, jak za dawnych lat, śpiewać.

Spod Term Cieplickich pochód przeszedł do Teatru Zdrojowego, gdzie zostały wręczone medale zasłużonym działaczom „Solidarności” i tym, którzy ofiarowali związkowi swoją pomoc. Wyświetlone zostały też filmy o strajkach robotników i „Solidarności”. Zwłaszcza obraz „30 lat temu…strajk w Gencjanie” był żywo komentowany przez widzów, którzy wspominali tamte dni, rozpoznawali na zdjęciach siebie czy swoich kolegów.

Zakończeniem obchodów 35-lecia „Solidarności” przy dawnej „Fampie” był koncert Honoraty Magdeczko-Capote w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.

Przed rozpoczęciem uroczystości, zapisani wcześniej chętni, w ramach otwartych drzwi, zwiedzali fabrykę maszyn PMPoland. Zakład odwiedziło łącznie 180 osób podzielonych na trzy grupy, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym, jak obecnie funkcjonuje fabryka.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Firma metaloplastyczna z Jeleniej Góry zatrudni do produkcji Firma metaloplastyczna z Jeleniej Góry zatrudni ślusarza-spawacza lub osobę do przyuczenia na spawacza. Oferujemy stabilne zatrudnienie ( 4850-5100 … Praca na stolarni/ produkcja Szukamy do pracy na produkcję leżaków i tartak Wojcieszyce Więcej informacji udzielę telefonicznie Operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych Firma Corful zatrudni do pracy na stanowisku: operator maszyn produkcyjnych oraz pakowacz gotowego produktu - produkcja tulei papierowych. Praca w…

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka