Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1715
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uroczysta sesja pełna wzruszeń

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 12 stycznia 2017, 11:16
Aktualizacja: Sobota, 28 stycznia 2017, 10:32
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Sportowcy, artyści, działacze organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy szkół odebrali wczoraj (11.01) wyróżnienia przyznane przez radnych Rady Miejskiej w 2016 roku. Podczas uroczystej sesji w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida wręczono statuetki Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry oraz nagrody.

Tytuł Honorowego Obywatela Jeleniej Góry otrzymał Józef Lipień, który wyróżnienie odebrał we wrześniu 2016 r. podczas turnieju zapaśniczego o Złoty Pas. Podczas uroczystej gali w imieniu byłego mistrza świata, srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie przemawiał Czesław Czerniec. Następnie nadszedł czas na tytuły „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”, które otrzymali kolejno: Ligia Jamer, Jan Rokosz, ś.p. Grzegorz Jędrasiewicz, Henryk Chemicz, Julian Gozdowski, Tadeusz Gajewski, Zuzanna Dziedzic, Zuzanna Turwanicka, Wawrzyniec Pióro, Eugeniusz Ragiel, Edward Masełko, Zespół Wokalny „Sybiraczki i Kresowianie”, Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 im. Stanisława Staszica. Z kolei nagrody Miasta Jeleniej Góry powędrowały do Lucyny Kornobys, Janisława Hillera, Mirosława Wieczorkiewicza oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Bolesława Chrobrego.

Momenty wręczenia statuetek wywoływały różne emocje, były chwile radości, dumy, ale i wzruszenia, których nie kryła Ligia Jamer oraz Julian Gozdowski, który podobnie jak Lucyna Kornobys był wynagradzany owacją na stojąco.

- Przyjechałem na ten teren w czerwcu 1945 roku. Byłem wtedy dzieckiem i tacy jak ja, w obecnym Sobieszowie – wtedy to się nazywało Chojnasty – spotykaliśmy się w jednym miejscu, to była taka świetlica, którą był wielki kasztan koło kościoła – wspominał Julian Gozdowski. - Wiedzieliśmy, że przyjechaliśmy na ziemie odzyskane z różnych terenów i chcieliśmy tworzyć nową tradycję polską. Nagrodę Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry dedykuję tym wszystkim, którzy w 1945 roku... [moment wzruszenia nagrodzony brawami] – wielu z nich już nie żyje. To byli przyjaciele, z nimi się bawiłem i to jest też ich zasługa, że ja dzisiaj w ich imieniu – tych wszystkich, którzy tworzyli tradycję jeleniogórską w Chojnastach, otrzymałem ten tytuł – mówił honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, żywa legenda biegów narciarskich.

Wśród nagrodzonych była też lokalna królowa pszczelarzy Zuzanna Turwanicka, która z charakterystycznym poczuciem humoru zadeklarowała, że będzie się jeszcze starać o zdrowie i pouprawia trochę sportu. Doceniono także ponad 50 lat pracy z młodzieżą trenera łuczników Henryka Chemicza, a także 46 lat pracy Mirosława Wieczorkiewicza.

- Myślę, że Jelenia Góra ma powody do radości jeśli chodzi o ludzi. Mamy wspaniałych mieszkańców, którzy z pasją wpływają na życie tego miasta. Jest czym się pochwalić, możemy być z nich dumni i powinniśmy więcej czerpać z tych naturalnych zasobów, które mamy – powiedział Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry. - Ludziom trzeba podziękować, a Jelenia Góra,jeśli mowa o największych kapitałach, to są właśnie ludzie – przyznał prezydent Marcin Zawiła.

Ceremonię uświetniły występy uczestników zajęć wokalnych pod opieką Renaty Kryńskiej w jeleniogórskim Młodzieżowym Domu Kultury. Na scenie Teatru Norwida wystąpili: Katarzyna Kasprzak, Natalia Droń, Sławomir Wyłup, Ewa Kobielska, Kirył Pietruczuk oraz zespół Minimum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~Obserwer 12-01-2017 13:56
Pan Julian powinien otrzymać order uśmiechu i krzyż zasłużonych i co tylko tam jest . To promotor regionu- ojciec biegania na polanie Jakuszyckiej twórca Biegu Piastów , Człowiek wielkiej pasji i wspaniałego charakteru . Cieszę się ze w końcu Miasto dla którego pan tyle dobrego uczynił przejrzało na swoje kaprawe oczęta i dostrzegło PANA PANIE LUCJANIE . Zdrowia życzę i tego by widział pan jeszcze ze polana się rozwija i pięknieje jak za Pana kadencji by serce tam zostawione się rozwijało -choć na to małe szanse są ale MOŻE? Może nie s piesza tego bo gdzie sukces to zaraz wielu ojców jest.
~ 12-01-2017 14:38
Wojskowi oraz Milicjanci z okresu PRL nie powinni być odznaczani godzi to w poczucie dobrego smaku a co roku się pojawiają na tej gali. Przed 1989 moskwa ich obwiesiła jak choinki medalami.
~zażenowana 12-01-2017 14:59
Odznaczenia wciąż dla tych samych, a należałoby wspomnieć o tych którzy pracowali i przyczynili się to tego, żeby osoby z wysokich stołów mieli się czymś chwalić. Na odznaczenia i podziękowania z tego grona zasłużyli nieliczni
~pytanie 12-01-2017 15:05
Kto to jest Eugeniusz Ragiel? Jakas rodzina radnej?
~Tosia 11 12-01-2017 16:18
Oczywiście warto doceniać pracę tylko trudno oprzeć się wrażeniu, że w niektórych przypadkach jest to robione na siłę. Sama ucieszyłam się widząc panie Lipiec Jamer i Zuzanna Dziedzic
~Tosia 11 12-01-2017 16:19
Sorry Ligię a nie lipiec. Smartfon robi psikusy
~Tosia 11 12-01-2017 16:20
Ligię Jamer
~anonim 12-01-2017 19:16
83-189- a tobie co zrobili zlego wojskowi i policjanci. żeby ich nie zapraszać, jeżeli tak jak inni pracowali dla dobra Ojczyzny Polski. Chyba w 89 miałeś rok albo troche więcej, bo nie wiesz i nie znasz jak było za PRL.
~s. 12-01-2017 19:44
Uroczysta akademia.
~AJ 12-01-2017 19:51
Św.p.Grzegorz Jędrasiewicz ,teraz odznaczony po śmierci, kiedy nie może się z tego cieszyć.A niedawno,bezpodstawnie zwolniony z pracy,bez środków do życia,żeby nie dobrzy ludzie to nie miałby na jedzenie ani na leki. Taki jeleniogórski cudowny Obywatel przed śmiercią samotny i wyśmiewany a teraz " zasłużony obywatel",co za farsa !
~pani 12-01-2017 19:59
Przyszłam na tą uroczytość, bo zapewniano, że nie będzie Zofii Czernow oraz, że nic nie będzie jej wręczane.
~Ozga 12-01-2017 21:20
a co z prawicowymi artystami? O nich nie słyszeliście? Multi Kulti nie dziala..
~klk 12-01-2017 21:40
z całym szacunkiem, ale za co otrzymało nagrodę "zasłużony dla miasta" szkoła podstawowa nr 13 ???
~naiwny niewolnik 13-01-2017 5:57
Zadłuzone miasto na Balangi ma..Głos niewazny w wyborach dostaniecie Utracjusze kolesiowej mafii urzędniczej.Za wasze błedy orżnęliście mnie na 10 000 zł .macie moje wybaczenie.Piotrowski,Kusiak,Zawiła,,Jamer i szachraj Ĺużniak .Najlepiej okradać emerytów,chorych,niepełnosprawnych .Dwóch zasłużonych tam było.Reszta to psy goniące karawanę.Dobrze że Was nie widzę tutaj z satelity.
~komuny w Polce nie było 13-01-2017 6:16
Białorusin,Francuz,Anglik znawcy historię Polski z Prl jednoznacznie potwierdzają ,że komunyczyli komunizmu w Polsce nie było,bo była własność prywatna-zakłady szewskie,krawieckie i chlopi małorolni a nie kołchozy .Wojsko jak w każdym państwie świata swoje zadania ma.Nie czepiajcie sie bylych wojskowych indywidualnie oceniajcie ludzi.Gozdowskiemu Julianowi medal sie należy jak ślelej kurze ziarno.Zawiła historyk po Kulu niech odkręca prawdę historyczną co do komuny wraz z Joanną.Szczepkowską ktorej krzywdę wyrządzono na całe życie.Mnie też ale ja tym chorym ciulom wybaczam by ziemia im lekka była.Bóg obdarzył mnie we wszystkie talenty.świata a innym poskąpił.Wybaczam Wam urzednicza bido wasze błędy grajdoła jeleniogórskiej czerwonej doliny.Adie.
~naiwny niewolnik 13-01-2017 6:18
Zadłuzone miasto na Balangi ma..Głos niewazny w wyborach dostaniecie Utracjusze kolesiowej mafii urzędniczej.Za wasze błedy orżnęliście mnie na 10 000 zł .macie moje wybaczenie.Piotrowski,Kusiak,Zawiła,,Jamer i szachraj Ĺużniak .Najlepiej okradać emerytów,chorych,niepełnosprawnych .Dwóch zasłużonych tam było.Reszta to psy goniące karawanę.Dobrze że Was nie widzę tutaj z satelity.
~wzruszyłam się 13-01-2017 9:22
Jak widzę te fotki , tych wspaniałych włodarzy (starych i obecnych) ,pseudospołeczników i pseudodziałaczy farbowanych to przypomina mi się okres komuny .To jest bardzo wzruszające i chwyta za serce tak jak komuna kiedyś chwytała za gardło. Przepraszam nie mogę dalej pisać bo wzruszyłam się ...
~tom 13-01-2017 10:40
Faktycznie tylko pan Gozdowski jeden jedyny który z tej gawiedzi powinien i dobrze że został wyróżniony cała reszta to statyści tej kolesiowskiej imprezy np Kusiak
~fan wojska 13-01-2017 21:01
Brawo byli oficerowie. Gratulacje.
~1972a 23-03-2017 23:32
A gdzie laudacje tych wyróżnionych. Oprócz Juliana Gozdowskiego, reszta to kto to? I co oni dobrego uczynili?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group