Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5675
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uroczysta sesja pełna wzruszeń

Czwartek, 12 stycznia 2017, 11:16
Aktualizacja: Sobota, 28 stycznia 2017, 10:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uroczysta sesja pełna wzruszeń
Fot. Przemek Kaczałko
Sportowcy, artyści, działacze organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy szkół odebrali wczoraj (11.01) wyróżnienia przyznane przez radnych Rady Miejskiej w 2016 roku. Podczas uroczystej sesji w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida wręczono statuetki Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry oraz nagrody.

Tytuł Honorowego Obywatela Jeleniej Góry otrzymał Józef Lipień, który wyróżnienie odebrał we wrześniu 2016 r. podczas turnieju zapaśniczego o Złoty Pas. Podczas uroczystej gali w imieniu byłego mistrza świata, srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Moskwie przemawiał Czesław Czerniec. Następnie nadszedł czas na tytuły „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”, które otrzymali kolejno: Ligia Jamer, Jan Rokosz, ś.p. Grzegorz Jędrasiewicz, Henryk Chemicz, Julian Gozdowski, Tadeusz Gajewski, Zuzanna Dziedzic, Zuzanna Turwanicka, Wawrzyniec Pióro, Eugeniusz Ragiel, Edward Masełko, Zespół Wokalny „Sybiraczki i Kresowianie”, Szkoła Podstawowa Nr 13 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 im. Stanisława Staszica. Z kolei nagrody Miasta Jeleniej Góry powędrowały do Lucyny Kornobys, Janisława Hillera, Mirosława Wieczorkiewicza oraz Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Bolesława Chrobrego.

Momenty wręczenia statuetek wywoływały różne emocje, były chwile radości, dumy, ale i wzruszenia, których nie kryła Ligia Jamer oraz Julian Gozdowski, który podobnie jak Lucyna Kornobys był wynagradzany owacją na stojąco.

- Przyjechałem na ten teren w czerwcu 1945 roku. Byłem wtedy dzieckiem i tacy jak ja, w obecnym Sobieszowie – wtedy to się nazywało Chojnasty – spotykaliśmy się w jednym miejscu, to była taka świetlica, którą był wielki kasztan koło kościoła – wspominał Julian Gozdowski. - Wiedzieliśmy, że przyjechaliśmy na ziemie odzyskane z różnych terenów i chcieliśmy tworzyć nową tradycję polską. Nagrodę Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry dedykuję tym wszystkim, którzy w 1945 roku... [moment wzruszenia nagrodzony brawami] – wielu z nich już nie żyje. To byli przyjaciele, z nimi się bawiłem i to jest też ich zasługa, że ja dzisiaj w ich imieniu – tych wszystkich, którzy tworzyli tradycję jeleniogórską w Chojnastach, otrzymałem ten tytuł – mówił honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów, żywa legenda biegów narciarskich.

Wśród nagrodzonych była też lokalna królowa pszczelarzy Zuzanna Turwanicka, która z charakterystycznym poczuciem humoru zadeklarowała, że będzie się jeszcze starać o zdrowie i pouprawia trochę sportu. Doceniono także ponad 50 lat pracy z młodzieżą trenera łuczników Henryka Chemicza, a także 46 lat pracy Mirosława Wieczorkiewicza.

- Myślę, że Jelenia Góra ma powody do radości jeśli chodzi o ludzi. Mamy wspaniałych mieszkańców, którzy z pasją wpływają na życie tego miasta. Jest czym się pochwalić, możemy być z nich dumni i powinniśmy więcej czerpać z tych naturalnych zasobów, które mamy – powiedział Leszek Wrotniewski, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry. - Ludziom trzeba podziękować, a Jelenia Góra,jeśli mowa o największych kapitałach, to są właśnie ludzie – przyznał prezydent Marcin Zawiła.

Ceremonię uświetniły występy uczestników zajęć wokalnych pod opieką Renaty Kryńskiej w jeleniogórskim Młodzieżowym Domu Kultury. Na scenie Teatru Norwida wystąpili: Katarzyna Kasprzak, Natalia Droń, Sławomir Wyłup, Ewa Kobielska, Kirył Pietruczuk oraz zespół Minimum.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group