Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 10717
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Upamiętnią ofiary Rzezi Wołyńskiej, Katynia i Sybiraków

Środa, 6 kwietnia 2022, 14:29
Aktualizacja: 14:33
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Upamiętnią ofiary Rzezi Wołyńskiej, Katynia i Sybiraków
Fot. Przemek Kaczałko
Po wielu latach starań potomkowie ofiar ludobójstwa na Wołyniu, w Katyniu i Sybiracy doczekają się miejsca pamięci. Wkrótce na Skwerze Wołyńskim ma pojawić się bryła granitu karkonoskiego, na której zostaną zamontowane tabliczki upamiętniające ofiary nacjonalistów.

O inicjatywie społecznej, którą wspiera Miasto Jelenia Góra poinformował na konferencji prasowej zastępca prezydenta Janusz Łyczko, który uzgodnił treść tablic z zainteresowanymi środowiskami.

Pan Kazimierz Klimkiewicz zawnioskował o upamiętnienie ofiar pomnikiem zbrodni wołyńskiej - temat został przez nas podjęty. Zapoznaliśmy z wnioskiem inne stowarzyszenia, tj. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, stowarzyszenia Sybirackie i inne osoby. Wspólnie przedstawili nam projekt tekstowy dotyczący upamiętnienie tragicznych zdarzeń - powiedział Janusz Łyczko, zastępca prezydenta miasta.

Pomnik ma stanąć na Skwerze Wołyńskim (u zbiegu ulicy Wolności i al. Wojska Polskiego). Będzie to skała z granitu karkonoskiego, na której pojawią się trzy tablice z tekstem uzgodnionym z inicjatorami. Zadanie ma kosztować ok. 10 tys. zł i zostać sfinansowane z budżetu Jeleniej Góry. To bardzo ważny przełom, na który pokrzywdzeni wraz z rodzinami - czekali od wielu lat.

Urodziłem się na Wołyniu. 11 lipca 1943 roku wracaliśmy z kościoła i dowiedzieliśmy się, że w kolejnych miejscowościach już Ukraińcy mordują... Zdążyliśmy uciec do Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie Niemcy organizowali zakwalifikowanym rodzinom wyjazd do Niemiec. W 1943 roku wywieziono nas do miejscowości koło Kielu. Mam te wydarzenia głęboko w pamięci - wspominał Kazimierz Klimkiewicz, który od lat na uroczystościach miejskich widywany jest z tabliczką "Wołyń 1943. Pamiętamy". - Jako jednemu z nielicznych, którzy się uratowali i jeszcze żyją - zależało mi na tym, żeby to upamiętnić - dodał K. Klimkiewicz [więcej na temat historii Pana Kazimierza pisaliśmy tutaj: https://www.jelonka.com/chce-ocalic-historie-od-zapomnienia-63927].

Jak podkreślił inicjator budowy pomnika, "nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary", dlatego obecna sytuacja wojenna na terenie Ukrainy nie jest złym czasem dla upamiętnienia zamordowanych przez ukraińskich i rosyjskich nacjonalistów.

Czas na upamiętnienie jest zawsze - jak powiedział pan Kazimierz, nie chodzi o zemstę, a o podtrzymanie pamięci. Dla środowisk lwowskich, kresowych - upamiętnienie tragicznych wydarzeń jest niezwykle ważne. To często osoby, które to przeżyły, starzeją się i odchodzą, a pamięć o ich bliskich jest żywa - powiedział Wojciech Jurdyga, prezes jeleniogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

11 lipca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu - to przy tej okazji planowane jest odsłonięcie pamiątkowych tablic. Najprawdopodobniej odbędzie się to dzień wcześniej - w niedzielę, 10 lipca.

Twoja reakcja na artykuł?

65
82%
Cieszy
2
3%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
4
5%
Złości
6
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (214)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
792
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
18%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group