Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8764
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Upalne żniwo, czyli ceńcie cień

Piątek, 16 lipca 2010, 15:20
Aktualizacja: 15:21
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Upalne żniwo, czyli ceńcie cień
Fot. TEJO
Lekarze i ratownicy alarmują: uważajmy na palące słońce i wysoką temperaturę, która mierzona w cieniu na godzinę 14.00 wzrosła dzisiaj do 30,4 stopni Celsjusza. Nocna burza i opady deszczu sprawiły, że upalne powietrze w dzień jest parne i ciężkie.

Średnia wyjazdów pogotowia ratunkowego w Jeleniej Górze to 40 wyjazdów na dobę. Tymczasem dzisiaj od rana do godziny 14.30 ratownicy wyjeżdżali już 25 razy. W czterech przypadkach interweniowali przy zasłabnięciach, których przyczyną były bez wątpienia zbyt wysokie temperatury oraz nieprzestrzeganie zasad w tak upalne dni.

– Przede wszystkim w godzinach szczytu czyli od 11.00 do 16.00 nie powinniśmy wychodzić na słońce. Jeśli musimy już wyjść, powinniśmy pić dużo schłodzonej wody mineralnej, okryć głowę i ciało przed promieniami – mówi Maciej Kaczmarek, zastępca dyrektora do spraw medycznych Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.

Jak ostrzegają pracownicy Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW we Wrocławiu w najbliższych dniach sytuacja pogodowa ma być jeszcze gorsza. Jutra (w sobotę 17) temperatura na obszarze dolnośląskim ma osiągać od 34 do 36°C.

Skutki, jakie mogą w takich temperaturach wystąpić, to bardzo duże ryzyko udaru słonecznego, zagrożenie życia, uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg oraz duże zagrożenie pożarowe. Lekkie ochłodzenie meteorolodzy przewidują dopiero na poniedziałek, ale – wg wielu prognoz – upalne powietrze później powróci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
794
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group