Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8326
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Uniknąć tragedii na Goduszyńskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 marca 2008, 7:18
Aktualizacja: 7:19
Autor: TEJO
Dla rowerzystów w Jeleniej Górze najbezpieczniejsze są chodniki.
Fot. TEJO
Jak sprawić, aby ani rowerzyści, ani kierowcy nie przeżywali horroru przejeżdżając przez ruchliwy odcinek ulicy Goduszyńskiej? Wykorzystać poniemieckie drogi, o których mało kto dziś pamięta.

Przypomina o nich Krzysztof Pik, sekretarz Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Kolarsko-Narciarskiego. – Ostatnio doszło do najechania cyklisty przez samochód. Takich przypadków może być więcej – ostrzega K. Pik.

– Odpowiedzialność za to zapewne spadnie na projektantów ulicy Goduszyńskiej, ponieważ zlikwidowano pobocza i jadący rowerem nie ma żadnej szansy ucieczki przed pędzącym samochodem. Zbudowano zbyt wysoki krawężnik, który to uniemożliwia – twierdzi sekretarz IKTKN.

Jego zdaniem nie ma mowy o likwidacji tego bubla drogowego, a samą ulicę Goduszyńską lepiej dla rowerzystów zamknąć. To najskuteczniejsza metoda. Podobnie postąpiono z feralnym przejściem dla pieszych przez al. Jana Pawła II na wysokości ul. Paderewskiego, które pochłonęło kilka śmiertelnych ofiar.

Co w zamian? – Alternatywą dla rowerzystów może być wyasfaltowanie starych duktów z osiemnastego wieku łączących Goduszyn, Cieplice oraz ul. Spółdzielczą – proponuje Krzysztof Pik. Aby lepiej zobrazować pomysł załączył wycinek poniemieckiej mapy, na którym naszkicował rozwiązanie.

Pomysł wart nagłośnienia i zainteresowania władz Jeleniej Góry, które wyraziły swoje poparcie dla bezpiecznej jazdy na rowerze w stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Krzysiek 17-03-2008 8:06
Widze że fachowiec tą mape sporządzał, a Jelonka jak zwykle łykneła temat. Skoro na mapie już na samym początku razi "Stadjon". Pewnie jeden z tych zdolnych komentatorów musiał to tworzyć, znający się na wszystkim i mający pojęcie jak nas wszystkich uszczęściwić.
~misio 17-03-2008 8:22
WYASFALTOWAĆ!!!!???? Tylko nie to. To chory pomysł. Będziemy mieli autostradę jak na Perłę Zachodu. Wystarczy trasy tylko oznakować i postawić mapy! Asfaltowanie takich dróg to jak wylewanie betonu na plaży. TYLKO NIE TO! Nie dajmy się omamić. Bez asfaltu będzie taniej i przyjemniej. Szczególnie latem kiedy asfalt rozgrzeje się, że będzie można robić jajecznice.
~Ktos 17-03-2008 8:54
Najleprzy, rozwiazaniem jest postawienie Ronda.A jezeli nie to postawic sygnalizacje swietlna!!!!!!!!!!!!!!!!!
marl 17-03-2008 8:56
Na mapce część dróg rzeczywiście widać, ale ta narysowana od linijki - prościutka to na mapie nie istnieje - ale co tam - "wystarczy tylko wysfaltować" - jakie to proste.
~biker 17-03-2008 10:06
Każdy pomysł jest dobry, byle tylko uratować dla paru osób życie. Bo to co się dzieje jest karygodne. Co to za władza, która projektując remonty dróg nie przewiduje, że coraz więcej ludzi jeździ na rowerach. Niewielkimi nakładami można by wiele poprawić, oczywiście na etapie projektowania.
ebee 17-03-2008 11:12
Zgadzam się z tobą biker ! Każdy pomysł jest dobry. To dobrze , że ten portal popiera działania Pana Pika. Myślę ,że większość czytelników też.
~Aaron Pałkin 17-03-2008 11:27
Te alternatywne drogi, to żadna nowość, często jeżdżę po nich. Proponuje zrobić w kwietniu MASĘ KRYTYCZNĄ na Goduszyńskiej, gdy przez jakiś czas dorga będzie blokowana przez rowerzystów może ktoś zwróci uwage na problem, bo artykółami na Jelonce to sprawy się nie załatwi. Proszę o propozycję podnia jakiegoś forum gdzie chętni będą mogli sie umawiać. Narazie chętni proszę pisać: buenos99@o2.pl
~Eche. 17-03-2008 15:45
Ten 'stadjon' woła o pomstę do nieba! Matko Boska, Jezu Święty. Nie róbcie z języka polskiego jakiejś gwary.. Ech.
~bdhssh 17-03-2008 15:59
na mapce jest stadion przez J ;D ;d buahahah STADJON ;d
~... 17-03-2008 17:05
tymi traktami cały czas jeżdżą rowerzyści, tylko Ci z zacięciem sportowym. Mieszkaniec Goduszyna, wracając z pracy z giełdy na Lubańskiej i tak będzie wracał na swoim Wigry 3 najkrótszą drogą.... asfaltowanie tych ścieżek jest zupełnie niepotrzebne, a koniecznością pozostaje poszerzenie drogi głównej.
~jeleniogórzanka 17-03-2008 19:36
Pogratulować cyklistom razem z sekretarzem IKTKN znajomości ulic Jeleniej Góry. Ul. Goduszyńska rozpoczyna się od skrzyżowania z Trasą Czeska i biegnie przez dawny Goduszyn w kierunku Rybnicy. Prezentowany na mapie odcinek drogi to ulica Lubańska. Zamiast posługiwać sie przedwojennymi niemieckimi mapami proponuje częściej korzystac z polskich map i planów miast- może wtedy bedzie mniej wprowadzania w błąd. Zaznaczone drogi rolnicze są dzisiaj jak najbardziej przejezdne a zatruwanie przyrody asfaltem jest karygodne. Wolę aby te polne drogi pozostały takie jakie są.
~Zbigniew Leszek 17-03-2008 20:55
Zgadzam się z ,,jeleniogórzanką,, ale tu akurat chodziło Krzyśkowi , bardziej o problem tej części Jeleniej Góry, (Goduszyn) który jest całkowicie odcięta od reszt miasta brakiem chodnika i drogi rowerowej. A każda koncepcja na budowę bezpiecznej komunikacji rowerowej jest dobra - zawsze lepiej wybierać z kilku wariantów niż z jednego i do tego kiepskiego. Jako sukces naszego Towarzystwa Rowerowego będzie uczestnictwo w opiniowaniu tego poniższego projektu: Ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania Zamawiający: Miasto Jelenia Góra Plac Ratuszowy 58, 58-500 Jelenia Góra ogłasza rozpoczęcie postępowania w trybie: przetarg nieograniczony na zadanie „Opracowanie koncepcji drogi rowerowej spinającej euroregionalne trasy rowerowe ER-2 „Liczyrzepa” z ER-6 „Dolina Bobru” (Chojnik – Węzeł Grabarów)” pełny tekst na www.jelenia-gora.bip.info.pl/. Jeśli są osoby, które chciały by uczestniczyć razem z naszym Towarzystwem Rowerowym w pracach zespołu proszę o kontakt e-mail.zbigniew.leszek@gmail.com Z kolskim pozdrowieniem Prezes I-KTK-N Zbigniew Leszek
~Logan 18-03-2008 10:21
Bardzo mnie cieszy że w końcu coś się dzieje w sprawie bezpieczeństwa rowerzystów. Co do MASY KRYTYCZNEJ możemy zgadać się na http://www.forumrowerowe.org/ jest tam forum regionalne oraz dział Jelelenia Góra.
~wisniowy 18-03-2008 18:33
wszystko fajnie... w koncu ktos sie zainteresowal zeby cos zrobic dla rowerzystow... ale niestety nie bedzie tych sciezek wszedzie i dalej trzeba bedzie przeprowadzac rowery przez wszystkie przejscia przez ulice (chyba ze ktos chce otrzymac kwitek na sume 50 zlotych czyli poprostu mandat)...
~Zbigniew 18-03-2008 20:36
wiśniowy - jest takie powiedzenie - aby dojść do celu trzeba postawić najpierw ten pierwszy krok. Nie ruszając się z miejsca, daleko nie zajdziesz. Właśnie zaczynamy stawiać te pierwsze kroki, a droga daleka... oj daleka. Ale ja wierzę, że na pewno powoli dojdziemy i nie bedziesz musiał płacić tego,,kwitka,,
~Logan 19-03-2008 16:45
Zbyszku widze ze jutro mija czas składania ofert realizacji przetargu. Mam nadzieje ze powiadomisz nas jak wyglada sytuacja :)
~Zbigniew 19-03-2008 20:36
Tak gazeta ,,jelonka,, jest z nami i o wszyskim będziecie na bieżąco na jej stronach informowani - Pozdrawiam wszyskich rowerzystów i Wesołych Świąt - Zbigniew

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group