Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6602
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk/ Kraj: Unia zakazuje sprzedaży zwykłych zapalniczek

Poniedziałek, 18 lutego 2008, 8:26
Aktualizacja: 8:27
Autor: Angela
Dolny Śląsk/ Kraj: Unia zakazuje sprzedaży zwykłych zapalniczek
Fot. Archiwum
Dwóch czternastolatków doznało groźnych poparzeń rąk i twarzy w wyniku zaprószenia ognia w stodole. Chłopcy bawili się zapalniczkami. Te wkrótce znikną ze sklepów i kiosków.

Do feralnego zdarzenia doszło w okolicach Mietkowa (Dolnośląskie). Wyrostki nie przewidziały, że ogień wybuchnie tak raptownie, iż nie zdołają przed nim uciec. Na szczęście uratowano ich, ale skończy się na długim leczeniu.

40 osób co roku ginie w krajach UE z powodu pożarów spowodowanych przez dzieci bawiące się zapalniczkami. Dlatego podjęto decyzję o wycofaniu ze sprzedaży zwykłych zapalniczek. Polska zobowiązała się, że dostosuje się do tego od 11 marca 2008 roku. Niewiele osób wie jednak o tym zakazie. Po nim w kiosku i sklepie nie kupimy jednorazówki. Będą tylko droższe zapalniczki markowe. Nie każdego stać na wydatek ponad 100 złotych i więcej za kultowe Zippo. Pozostaną mu tradycyjne zapałki.

Zakaz uderzy nie tylko w palaczy, którzy kupują jednorazówki w kioskach, lecz także kioskarzy, którym wypadnie z oferty jeden z bardziej chodliwych towarów. – Niemal każdy, kto kupuje papierosy, bierze tanią zapalniczkę – mówi jedna ze sprzedawczyń w kiosku w centrum Jeleniej Góry. Nie jest zachwycona perspektywą wycofania ze sprzedaży tego towaru. – Zapalniczki ze specjalnymi zatrzaskami będą znacznie droższe. Mało kto je kupi – przewiduje kobieta.

Zapalniczki będą musiały być tak skonstruowane, by pocieranie o krzemień było trudne nawet dla dorosłych. Dodatkowo zapalniczki nie będą mogły przypominać np. pistoletu, butelki, czy telefonu komórkowego, Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów każdy, kto wprowadzi na rynek zakazany produkt, może dostać karę nawet do 100 tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group