Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 2820
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Umowa partnerska z Tarnopolem?

Poniedziałek, 16 października 2017, 12:10
Aktualizacja: Wtorek, 17 października 2017, 13:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Umowa partnerska z Tarnopolem?
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Statutowo–Organizacyjna Rady Miejskiej zajmowała się dzisiaj (16.10) projektem uchwały dotyczącym umowy partnerskiej Jeleniej Góry z ukraińskim miastem Tarnopol. Swój sprzeciw wyrazili przeciwnicy tego pomysłu – jutro (podczas sesji) radni mają podjąć decyzję w tej sprawie.

Do kompetencji radnych należy wyrażenie woli poprzez uchwałę, aby włodarze obu miasta (Jeleniej Góry i Tarnopola) podpisali umowę partnerską, która miałaby zaowocować w różnych dziedzinach. Jak podkreślił przewodniczący Komisji Statutowo-Organizacyjnej, ta współpraca rozwija się już od 2015 roku, a zapoczątkował ją Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który zaprasza do naszego miasta studentów z Uniwersytetu Technicznego w Tarnopolu.

"W dniach 19-21 czerwca 2016 r. odbyło się w Jeleniej Górze oficjalne spotkanie prezydenta Miasta Jeleniej Góry z prezydentem Tarnopola. Na spotkaniu przedyskutowano możliwe obszary współpracy pomiędzy swoimi miastami. Kolejne spotkanie odbyło się 28 sierpnia 2016 r. w Tarnopolu. Podczas tego spotkania przedstawiciele władz Miasta Tarnopola i Miasta Jelenia Góra podpisali list intencyjny, wskazując konkretne obszary współpracy. Wyrażono również wolę zawarcia umowy partnerskiej. W maju 2017 roku, Jelenia Góra na zaproszenie władz Tarnopola, wzięła udział w "Dniach Kultury Polskiej" organizowanych w Tarnopolu. Była to duża możliwość zaprezentowania mieszkańcom Tarnopola oferty kulturalnej, turystycznej oraz ekonomicznej miasta. W czerwcu, na prośbę władz Tarnopola oraz Konsulatu Generalnego w Łucku na Ukrainie, w Jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej została przeprowadzona zbiórka książek, bajek, powieści w języku polskim. Cała zebrana literatura została przewieziona do Tarnopola dzięki uprzejmości Rotary Club Jelenia Góra i przekazana młodzieży i dzieciom uczącym się języka polskiego w tarnopolskich szkołach. W sierpniu 2017 r. kolejna delegacja Miasta Jelenia Góra została zaproszona na "Dni Tarnopola". Po raz kolejny była to okazja do wymiany doświadczeń i pogłębienia współpracy" – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Wojciech Chadży oraz kilku innych lokalnych przedsiębiorców również współpracują ze swoimi odpowiednikami po ukraińskiej stronie (branża transportowa) i są zwolennikami proponowanego rozwiązania. Jak zaznaczył radny Chadży, nawet aktualny prezydent Jeleniej Góry pochodzi spod Tarnopola. W trakcie dyskusji Rafał Szymański (PiS) zaapelował, aby do przestrzeni współpracy zawartej w uchwale dopisać wymianę młodzieży. Poza radnymi, w posiedzeniu wzięli też udział przeciwnicy partnerstwa z ukraińskim miastem.

- Sprzeciwiamy się zawarciu umowy partnerskiej w takim kształcie, w tym trybie i formie – powiedział Mariusz Gierus ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Pamięci Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian w Jeleniej Górze, który przywołał m.in. zdjęcia publikowane w mediach ukraińskich z obchodów 75. rocznicy powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na terenie Tarnopola. - Współpraca jest potrzebna, ale na warunkach, które również uznają nasz punkt widzenia, w którym chcemy oddać hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu – podkreślił M. Gierus, który dodaje, że na terenie Ukrainy za „kwestionowanie bohaterskich czynów” m.in. UPA, grozi odpowiedzialność karna. - Trudno mi sobie wyobrazić, aby reprezentanci Jeleniej Góry uczestniczyli w uroczystościach miejskich w Tarnopolu przy flagach banderowskich, przy których nasi przodkowie ginęli – przestrzega M. Gierus. - Nie wyobrażamy sobie sytuacji, aby w naszym niemieckim mieście partnerskim Erfstadt stanął pomnik hitlerowca lub świętowano powstanie SS – stwierdził przedstawiciel komitetu.

Przeciwnicy umowy ubolewają też nad sposobem procedowania tej sprawy przez władze miasta, bowiem komisja nie po raz pierwszy wydaje opinię na temat projektu uchwały dzień przed planowaną sesją Rady Miejskiej. - Przez takie procedowanie nie ma przestrzeni do konsultacji społecznych – zaznacza.
Członkowie Komisji Statutowo-Organizacyjnej jednogłośnie zaopiniowali projekt uchwały pozytywnie, zatem we wtorek radni zdecydują czy umowa partnerska będzie wkrótce podpisana.

Treść projektu uchwały dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie: bip.jeleniagora.pl/contents/content/111/7748

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group