Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7706
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ulica Krakowska gotowa

Wtorek, 29 września 2020, 9:59
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ulica Krakowska gotowa
Fot. Przemek Kaczałko
Pod koniec ubiegłego tygodnia odebrano ulicę Krakowską po remoncie. Prezydent Jeleniej Góry wizytował zakończoną inwestycję w poniedziałek (28.09), zwołując konferencję prasową.
Ulica jest otwarta od piątku. Co najważniejsze, udało nam się pozyskać ponad 7,5 mln zł z Unii Europejskiej, przy koszcie ok. 9 mln zł. Oprócz drogi spełniającej wszystkie standardy mamy parking na 60 samochodów, oświetlenie, drogę rowerową, kanalizację deszczową. Od października pojawi się tu nowa linia autobusowa (nr 13), która będzie łączyć centrum miasta z ulicą Wiejską - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Włodarz miasta liczy, że uda się przekonać jedną ze spółek PKP, aby przekazała miastu nieczynną bocznicę, gdzie mógłby powstać kolejny parking.

Do pewnego czasu wydawało się, że dostaniemy ten teren za darmo, ale później okazało się, że musimy im przebudować rozjazd, który by kosztował ok. 1,5 mln zł - ubolewa J. Łużniak.

Przedmiotem zamówienia były roboty budowlane mające na celu przebudowę ulicy Krakowskiej w Jeleniej Górze na odcinku od ul. 1 Maja do Alei Solidarności (na długości 1093 metrów). W ramach zadania przewidziano budowę parkingu „parkuj i jedź” przy ulicy Krakowskiej na 60 miejsc postojowych, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych, o nawierzchni z kostki betonowej wraz z infrastrukturą techniczną (w pasie przedmiotowej ulicy znajduje się uzbrojenie podziemne: sieci wodociągowe, kanalizacyjne, sieć energetyczna, sieć gazowa, sieć teletechniczna, elektryczna linia napowietrzna).

Kilka lat temu wykonano odcinek od alei Solidarności do ulicy Łomnickiej, więc oba odcinki ulicy Krakowskiej będą miały już nową nawierzchnię. Aktualnie remontowana droga otworzy nowe możliwości dla kierowców, gdyż będą mogli omijać ul. Wincentego Pola (do tej pory droga asfaltowa kończyła się przed działkami, za ruiną Hotelu Sudety). Być może skusi to również potencjalnych inwestorów do zagospodarowania terenu, który kiedyś tętnił kolejowym życiem.

Wykonawcą robót było konsorcjum: Jeleniogórskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych wraz z COM-D z Jawora. Cena inwestycji to 8 868 617,68 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

47
81%
Cieszy
3
5%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
0
0%
Złości
6
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (50)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group