Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14050
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ulica Krakowska. Dziś zrujnowana, a jutro?

Czwartek, 28 lipca 2011, 8:24
Aktualizacja: 8:25
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Ulica Krakowska. Dziś zrujnowana, a jutro?
Fot. RED
Były czasy, kiedy tętniło tu życie kolejowego zaplecza jeleniogórskiego węzła PKP. Dziś – pustka i zrujnowane obiekty są cieniem tamtych dni. Mowa o ulicy Krakowskiej. Czy najlepsze ma już za sobą?

Niszczejący i opuszczony Hotel Sudety straszy nieopodal byłej kolejowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej, której pawilony niszczeją bez wykorzystania od kilkudziesięciu lat. Inne kolejowe obiekty, choć wciąż jeszcze „w użyciu”, straciły na znaczeniu wraz z ogólnym kryzysem kolejnictwa i cięciach w rozkładach jazdy.

Nie ma już kolejowej służby zdrowia, której gabinety mieściły się w jednym z budynków przy ulicy Krakowskiej. A i sam trakt jest w beznadziejnym stanie. Nic dziwnego, bo prowadzi donikąd i nie ma dla kogo wyremontować nawierzchni.

Jednak jest szansa, że ulica Krakowska ożyje po wybudowaniu pierwszego odcinka obwodnicy południowej Jeleniej Góry. Zaplanowano bowiem, że jeden ze zjazdów z tej drogi będzie prowadził ku wspomnianej ulicy, dając jej szansę na rozwój. Wiele tu bowiem niewykorzystanych terenów, które – być może – znajdą zainteresowanych prowadzeniem działalności. Tym bardziej, że obwodnica zbliży tę okolicę do zasięgu potencjalnych klientów.

Dobrze by było także urządzić tu prawdziwy skansen kolejnictwa. Na bocznicach stoją zapomniane już parowozy i nieużywane od dawna lokomotywy elektryczne. Działa także pracownia modelarska, w której powstają eksponaty dla Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Atrakcją, choć zapomnianą, są też zabytkowe budowle kolejowego zaplecza, choćby wieże ciśnień. Gdyby udało się taką placówkę zorganizować, ulica Krakowska z pewnością odzyskałaby część dawnego blasku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
486
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group