Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 7610
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uff, jak gorąco!

Sobota, 30 lipca 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 22:09
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławsk
W domach i na basenach schroniliśmy się przed rekordowymi upałami.

Wczoraj w Jeleniej Górze o godzinie 12 słupki termometrów dochodziły do 40 stopni Celsjusza.
W cieniu było tylko nieznacznie chłodniej, tam termometry wskazywały 34 kreski. Fala upałów doskwierająca ludziom i zwierzętom na szczęście przechodzi, weekend ma być chłodniejszy.

Falę upałów zawdzięczamy gorącym masom powietrza, które nad Europę napłynęły znad Afryki. O godzinie 12 w obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce odnotowano 20,7 stopni Celsjusza. Dwie godziny później temperatura podskoczyła o prawie półtora stopnia. W Karkonoszach był to dotąd najbardziej gorący dzień roku.

Lekarze zalecają dłuższe pobyty w cieniu i częste sięganie po napoje.
Jeleniogórskie pogotowie ratunkowe odnotowało wczoraj dwa wyjazdy związane z omdleniami. – Były to niegroźne przypadki. Myślę, że zadziałały apele, by osoby bardziej wrażliwe na upały pozostały w domach – tłumaczy Dariusz Kłos, dyrektor pogotowia w Jeleniej Górze.

Kierowcy, którzy wyjechali na ulicę samochodami bez klimatyzacji, przeżywali prawdziwe katusze.
– Trochę głupio było mi przy pasażerach rozpinać koszulę i prowadzić z gołym torsem, ale inaczej po prostu się nie dało! – wyznaje Bogusław Horodyński, kierowca MPK. – Cieszę się, że nikt na mojej zmianie nie zemdlał.

Upał panujący na drogach był tak duży, że Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad wprowadziła ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Aż do odwołania ciężarówki nie mogą jeździć między godzinami 11 a 22.

Sidy Mahomed Diallo, lekarz z Przemkowa, pochodzący z zachodniej Afryki mówi, że upały w jego rodzinnych stronach są łatwiejsze do zniesienia.
– W Manilii jest gorąco, ale i wilgotność powietrza jest duża – opowiada. – Tutaj jest duszno i ciepły wiatr sprawia, że nawet w cieniu nie można odpocząć. Jestem zaskoczony, że w Polsce potrafi być tak gorąco!

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
403
Tak
28%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group