Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 5969
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie z rodzicami i pracownicy ratują szkołę!

Piątek, 16 lutego 2018, 8:01
Aktualizacja: Piątek, 23 lutego 2018, 12:47
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uczniowie z rodzicami i pracownicy ratują szkołę!
Fot. Przemek Kaczałko
Stanowczy sprzeciw wyrazili uczniowie, rodzice i pracownicy Zespołu Szkół Przyrodniczo–Usługowych i Bursy Szkolnej, którzy wczoraj (15.02) wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami prezydenta miasta. Wrażliwa młodzież w sposób merytoryczny, ale i ze szczerymi łzami opowiadała o poczuciu bezpieczeństwa jakim cechuje się ich placówka.

Zanim zastępca prezydenta Jeleniej Góry wraz z naczelnikiem Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta, spotkali się z młodzieżą, rodzicami i pracownikami szkoły, doszło do spotkania Rady Pedagogicznej ZSPUiBS z przybyłymi przedstawicielami prezydenta Marcina Zawiły. Niezwykle ważnym elementem układanki okazała się informacja o kosztach jakie Miasto ponosi w związku z prowadzeniem placówki przy ul. Leśnej. Jak się okazało, z budżetu miasta do subwencji oświatowej trzeba dopłacać od 144 do 170 tysięcy rocznie. Taką właśnie kwotę prezydent wraz ze swoimi zastępcami i urzędnikami chcieli zaoszczędzić składając projekt uchwały intencyjnej o likwidacji placówki i przeniesieniu kierunków do trzech różnych szkół.

Czy ta kwota była warta tylu emocji i łez, które od kilku dni wylewają uczniowie, zamiast skupić się na nauce? Wśród kuluarowych głosów osób zgromadzonych w sali gimnastycznej nie brakowało opinii, że w ten sposób zastępca prezydenta Jerzy Łużniak rozpoczął kampanię wyborczą „grając” tego, który zapobiegnie likwidacji placówki. W czasie spotkania na wiele istotnych pytań zastępca prezydenta nie odpowiedział. A rodzice pytali, jakie plany wobec budynku przy ul. Leśniej mają władze miasta – czy jest szykowany dla pana Gałki, którego mieszkańcy Sobieszowa oprotestowali? Pytano również o kwotę oszczędności, jakie przyniesie likwidacja ich szkoły, na co Jerzy Łużniak nie odpowiedział – zrobiła to za niego jedna z nauczycielek. Dodatkowo, zapytany o pomysły, które sugerowałby zgromadzonym, aby pomóc szkole – proponował rozpoczęcie współpracy weterynarzy ze schroniskiem dla małych zwierząt, a leśników np. z MPGK. Uczniowie i nauczyciele szybko zareagowali informując zastępcę prezydenta, że taka współpraca od dawna ma miejsce, ale widocznie o tym nie wiedział.

- Nie życzę sobie, aby moje dziecko było traktowane jako koszt w budżecie – zaznaczyła jedna z mam. Wizerunkową wpadkę Jerzy Łużniak zanotował również odbierając kartkę z pytaniami jednemu z uczniów, po czym zaczął sam czytać pytania. - Jak pan chce przedstawić nasze argumenty prezydentowi, jeśli pan nawet kartki i długopisu nie wziął, żeby zanotować o czym mówimy – zauważyli rodzice.

Emocje udzielały się wszystkim. Szczere wyznania uczniów, którzy nie kryjąc wzruszenia opowiadali jak bardzo są zadowoleni z nowego dyrektora, który dopiero od pół roku prowadzi szkołę i nie daje mu się szansy jej rozwinąć spowodowały, że nawet Paweł Dernoga (dyrektor) ze łzami w oczach musiał na chwilę opuścić salę. Młodzież i rodzice podkreślali, jak bezpieczna jest to szkoła. - Nie ma tu przemocy - mówili. - Mając do wyboru różne miasta wybraliśmy właśnie Jelenią Górę, m.in. dzięki lokalizacji - jest blisko lasu, wszyscy się znają, jest bezpiecznie! - argumentowali, po czym zapowiadali, że w przypadku likwidacji przeniosą się do Karpacza, Milicza czy Bolesławca, a Jelenia Góra na tym straci.

Niczym w wyreżyserowanym spotkaniu – na zakończenie zastępca prezydenta oświadczył, że będzie Marcinowi Zawile rekomendował wycofanie się z tego pomysłu, wywołując ogromny aplauz. Uczestnicy zapowiadają, że o szkołę będą walczyć! Uczniowie mają się pojawić pod Ratuszem w dniu sesji Rady Miejskiej, jeśli prezydent nie wycofa się z tego pomysłu. Prezydent Marcin Zawiła w ostatnich dniach przebywał w Izraelu na konferencji Muni World 2018.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (88)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
130
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group