Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 4818
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uczniowie ratowali kolegów przed utonięciem

Poniedziałek, 19 maja 2008, 14:39
Aktualizacja: Wtorek, 20 maja 2008, 7:48
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Uczniowie ratowali kolegów przed utonięciem
Fot. ROB
Zatrzymanie krwotoku, masaż serca i wyciągnięcie rozbitka dryfującego na kawałku lodu – to tylko niektóre z zadań, jakie wykonywali dzisiaj uczestnicy konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”. W zawodach wzięli udział najlepsi uczniowie gimnazjów, szkół podstawowych a nawet zerówek z byłego jeleniogórskiego.

Zadania dla dzieci były podzielone w zależności od wieku. Każdy musiał przejść odpowiednią liczbę stacji, na których wykonywał zadania. Stacje umieszczono w hali przy ul. Złotniczej w Jeleniej Górze. Wszystko oceniali sędziowie – fachowcy w danej dziedzinie ratownictwa.

– Koleżanka weszła zimą na oblodzone jezioro. Lód pękł i teraz dziewczyna dryfuje na krze. Jak możesz jej pomóc – objaśniał Roman Czopik z WOPR-u, który prowadził jedno ze stanowisk. Uczniowie musieli zatrzymać krwotok z przedramienia, albo zaradzić w przypadku ataku serca. Było też stanowisko z przejściem dla pieszych – w którym najłodsi pokazywali, jak poruszać się po drodze. Uczestnicy musieli też wyjść z zadymionego pomieszczenia.

– Zadania są bardzo ciekawe – przyznali uczniowie. Piotrek Woźniak ze Zgorzelca masaż serca wykonał niemal podręcznikowo i dostał za to komplet punktów. – To dlatego, że mój tato jest ratownikiem, pracuje w PCK – powiedział chłopiec, reprezentant Szkoły Podstawowej nr 5. – W domu pokazuje nam dużo filmów z akcji i objaśnia co robią ratownicy i dlaczego.
Jego brat Grzesiek także świetnie sobie radził. – Nie boję się krwi ani omdleń, myślę, że poradziłbym sobie w takiej sytuacji na ulicy – powiedział nam.

– Poziom zadań dostosowany jest do wieku uczestników – mówi Elżbieta Lorenc-Mytnik, wiceprzewodnicząca konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” i nauczycielka z SP nr 8 w Jeleniej Górze. – Wszystkie stacje były konsultowane przez fachowców w danej dziedzinie. Na przykład, zadania z przejściem dla pieszych konsultował naczelnik ruchu drogowego jeleniogórskiej policji.

Na miejscu byli przedsatawiciele wszystkich jeleniogóskich służb ratowniczych. Jak twierdzi Elżbieta Lorenc-Mytnik, im więcej konkursów pierwszej pomocy dla młodzieży, tym lepiej. – To przede wszystkim nauka dla dzieci – powiedziała. Warto też docenić pedagogów, którzy przygotowywali uczestników. W przypadku zwycięskiej pary jest to nauczycielka Edyta Dzik z Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze.

Zwycięzcy IV Euroregionalnego konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć” otrzymali puchary, medale i nagrody rzeczowe.
Gimnazja:
1. Angelika Znojek (Gimn. nr 3 w Jeleniej Górze)
2. Róża Salkiewicz (Gimn. nr 3 w Jeleniej Górze)
3. Anna Grinink (Gimnazjum w Leśnej)

Szkoły podstawowe - klasy IV-VI (drużynowo):
1. SP nr 8 w Jeleniej Górze (opiekun Robert Cygan)
2. SP w Sokołowcu (Anna Sarkowicz)
3. SP w Rząsinach (Ewelina Szandała)

Szkoły podstawowe - klasy I-III
1. SP nr 8 (Ewa Kasperowicz)
2. SP w Platerówce (Ewa Bobko)
3. Publiczna SP w Marciszowie (Emilia Jędrzejowska)

Zerówki (i przedszkola):
1. MP w Świeradowie Zdroju (Hanna Swastek)
2. MP nr 27 w Jeleniej Górze (Małgorzata Wrotniewska)
3. ZSP w Pisarzowicach (Anna Sieńkowska)

W kategorii międzynarodowej:
1. SP nr 6 w Jeleniej Górze (Dorota Słupek)
2. SP nr 10 w Jeleniej Górze (Małgorzata Chaber)
3. MZS Zasada - Czechy (Petr Cerny)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group