Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 6997
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Uczniowie godni mistrzów na Festiwalu „Gwiazdy Promują”

Sobota, 11 lutego 2012, 9:45
Aktualizacja: 9:50
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Uczniowie godni mistrzów na Festiwalu „Gwiazdy Promują”
Fot. Petr
„Mistrz i jego następcy” to tytuł pierwszego z pięciu koncertów symfonicznych, który odbył się w piątek w ramach Festiwalu „Gwiazdy Promują”. Czwórce skrzypków akompaniowała Orkiestra Symfoniczna pod batutą Marka Pijarowskiego. Wkrótce kolejne koncerty.

Solistami koncertu byli profesorowie Marcin Baranowski, który wykonał Remembrance of Janusz Korczak na skrzypce solo Barbary Kaszuby oraz Andrzej Gębski, który zagrał Fantazję hiszpańską na skrzypce i orkiestrę Romualda Twardowskiego. Ponadto wystąpili także ich uczniowie Stanisław Podemski i Anna Orlik.

- Miałam zaszczyt wykonać I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6 Niccolo Paganiniego, ponieważ w tym roku mija okrągła rocznica urodzin Paganiniego, więc cieszę się, że wykonując jego utwór mogę uczcić w ten sposób pamięć o nim. Jest to jeden z trudniejszych koncertów skrzypcowych tego wielkiego wirtuoza, lecz bardzo piękny i trochę w stylu bel canto. Paganini wykonywał ten utwór często, więc jest jednym z bardziej znanych – powiedziała Anna Orlik, skrzypaczka.

- Z koncertem tym wiąże się również moja przygoda, gdyż niegdyś otrzymałam zbyt późno informację, że mam zagrać właśnie ten koncert podczas koncertu w Niemczech. Po prostu list z terminem nie został mi dostarczony, a gdy się dowiedziałam o możliwości wystąpienia u naszych zachodnich sąsiadów, zostało mi niewiele czasu na ćwiczenia. Jednak udało się w trzy tygodnie nauczyłam się grać Koncert skrzypcowy D-dur op.6 Paganiniego, a występ wszystkim się podobał. Wielką przyjemność sprawiło mi wykonanie tego utworu ze znakomitym dyrygentem maestro Pijarowskim. Był to dla mnie ogromny zaszczyt – dodała Anna Orlik.

W sobotę o godz. 18.00 zabrzmią „Perkusyjne fajerwerki” w wykonaniu Stanisława Skoczyńskiego (perkusja) i Hob-Beat Duo w składzie Magdalena Kordylasińska, Miłosz Pękala (perkusja). W programie Iannis Xenakis i Toru Takemitsu. Bilety w cenie 30 zł i 20 zł.

15 lutego o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Od Schuberta do Ravela” w wykonaniu: Szymon Krzeszowiec (skrzypce), Wojciech Świtała (fortepian). Artyści wykonają Rondo brillante Franza Schuberta, Sonatę (1097) Maurice Ravela, sonatę d-moll op. 121 Roberta Schumanna. Bilety w cenie 20 zł i 10 zł.

„Idą wspaniali młodzi” to tytuł kolejnego z koncertów, podczas którego wystąpią: Małgorzata Wasiucionek (skrzypce), Antoni Lichomanow (fortepian), Aleksander Tomaszkiewicz (wiolonczela), a także Martyna Kaźmierczak (fortepian). Muzycy wykonają utwory Maurice’a Ravela, Oliviera Messiaena, Richarda Straussa, Roberta Schumanna. Impreza rozpocznie się o godz. 19.00, a bilety kosztują jedynie 10 zł.

W galerii - zdjęcia z koncertu inaugurującego Festiwal "Gwiazdy Promują".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group