Czwartek, 23 marca
Imieniny: Feliksa, Pelagii
Czytających: 8391
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczniowie „7” odwiedzili mogiły bohaterów

Sobota, 30 października 2021, 11:15
Aktualizacja: 11:16
Autor: Manu
Jelenia Góra: Uczniowie „7” odwiedzili mogiły bohaterów
Fot. BM
Z uwagi na zbliżające się uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze wraz ze swoimi nauczycielami postanowili uczcić pamięć polskich bohaterów.

Odwiedzili zbiorowe mogiły z symbolicznymi nagrobkami: pamięci Polaków – ofiar sowieckiego totalitaryzmu lat 1939–1956, pamięci żołnierzy Armii Krajowej – Sybiraków więzionych i pomordowanych w sowieckich łagrach, pamięci polskich oficerów pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie, pamięci Sybiraków – żołnierzy Armii gen. Władysława Andersa na frontach II wojny światowej oraz rocznicy największej masowej egzekucji w niemieckim obozie KL Auschwitz.

Jako, że wielkimi krokami nadchodzi 1 listopada, uczniowie “Siódemki” udali się na Cmentarz Komunalny przy ul. Sudeckiej, by uprzątnąć groby wyżej wspomnianych zasłużonych Narodowców oraz postawić na nich symboliczne znicze. Dzieci wraz z wychowawcami uprzątnęły z liści kwatery, na których spoczywają pomordowani przez bezpiekę, żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego.

Na jeleniogórskim cmentarzu spoczywają m.in. ofiary komunistycznego terroru. W latach 1939–1956 pochowano tam żołnierzy Armii Krajowej, zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Narodowych Sił Zbrojnych, członków dolnośląskich organizacji antykomunistycznych i innych skazanych z artykułów politycznych ówczesnego prawa. Wielu z nich stracono, pozostali zmarli w wyniku zadanych ran, tortur i panujących w więzieniu chorób, m.in. niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który istniał w latach 1940–1945.

Twoja reakcja na artykuł?

22
85%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
2
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group