• Sobota, 18 stycznia 2020
  • Godz. 14:04
  • Imieniny: Małgorzaty, Piotra
  • Czytających: 6165
  • Zalogowanych: 6
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 29 lutego 2016, 9:17
Aktualizacja: Wtorek, 1 marca 2016, 7:35
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W niedzielę, 28 lutego w Jeleniej Górze, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy niezłomnych. W stolicy Karkonoszy najpierw składano kwiaty i maszerowano deptakiem miejskim, a następnie ponad 300 osób wzięło udział w biegu na dystansie 1963 metrów.

Odległość jaką do pokonania mieli biegacze nie była przypadkowa. Było to nawiązanie do daty śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”. Na starcie pojawiło się wielu zawodników znanych z biegów na dłuższych dystansach (10 km, półmaratony, maratony), którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć o poległych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca, jednak główne uroczystości odbywały się właśnie w minioną niedzielę (28.02). Bieg jeleniogórski wpisuje się w ogólnopolską akcję biegów, których koordynatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. - Pokazujemy, że można też pamiętać nie tylko oficjalnie poprzez składanie kwiatów, ale także poprzez bieg, który młodzi ludzie łatwiej zapamiętają. Jest to pomysł na popularyzację wydarzeń historycznych – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz.

Na starcie stanęły osoby w różnym wieku, od najmłodszych (w wózkach, czy na rowerkach) po seniorów, dla których była to świetna okazja na aktywność. - Cel szczytny i dobrze, że dużo młodzieży się do tego garnie. Teraz, pierwszy raz po prawie 40 latach biegłem i za rok też pobiegnę – powiedział 66-letni Henryk Jezierski, który planuje stworzyć Izbę Pamięci AK-owców i żołnierzy niezłomnych w Publicznym Katolickim Gimnazjum w Jeleniej Górze.

- Nie prowadzimy klasyfikacji, jest to formuła otwarta. Nastawiamy się na wymiar rodzinny, rekreacyjny. Trasa była łatwa – dla osób niepełnosprawnych, dla osób z kijkami, chodziło bardziej o sam udział – podkreślał organizator biegu Mirosław Dębski, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pankracy”.

Na mecie pierwszy pojawił się Michał Domowicz z Bolesławca, a wśród kobiet Natalia Janas z Jeleniej Góry. - To fajne uczczenie ważnej dla nas daty. Wolę półmaratony i „dychy”, ale to była okazja na trening szybkościowy – stwierdził najszybszy wśród panów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (86) Dodaj komentarz

~123 29-02-2016 10:04
A co z ofiarami żołnierzy wyklętych - rodzinami furmanów zamordowanych prze Burego, co ze zgwałconymi kobietami, księgową wiozącą wypłatę dla robotników do fabryki, geodetami mierzącymi ziemię z reformy rolnej.... IPN Słowacji ściga Ognia za zbrodnie przeciwko ludzkości
~do ~123 29-02-2016 10:59
Te "ofiary" miały swój czas za PRLu, a jak są jakieś reklamacje, to Bolek i Olek będą najlepszymi adresatami tych żali, że w latach 90-tych w tej jednej kwestii się nie dogadali :)
~Marcel 29-02-2016 11:12
Najwyraźniej zasłużyli na kulę w łeb... prosze mi dać tutaj dokładnie załączniki do tych informacji o gwałtach.
~Oto kogo uczczono 29-02-2016 11:20
Pomódlmy się za bezbronne ofiary wyklętych: dzieci, starców, kobiety. Przy okazji: od 1941 r. Brygada Świętokrzyska NSZ prowadziła walkę partyzancką z partyzantką lewicową AL i BCh sporadycznie wchodząc w przypadkowe utarczki z Niemcami, zabijali ukrywających się Żydów. W nocy z 14 na 15 stycznia 1945 r. pod ochroną Niemców brygada przeszła most na Pilicy pod Żarnowcem. 16 stycznia do brygady dołączyło 2 oficerów łącznikowych SS w tym Haupsturmfuhrer SS Paul Fuchs, szef Gestapo dystryktu Radom. Podczas marszu była wspomagana przez Niemców dostawami żywności, umundurowania i wyposażenia wojskowego a później także uzbrojenia. Po dotarciu do Czech Niemcy wyznaczyli brygadzie miejsce postoju we wsi Rozstani na terenie niemieckiego poligonu wojskowego.
~Kasia_1 29-02-2016 11:34
Wyklęci są dyskusyjni i ie ma co na siłę robić z ich bohaterów całego narodu.
~ja nie wiem 29-02-2016 11:35
Bieg pod patronatem honorowym Marcina Zawiły a zdaje się w ogóle na biegu nie pojawił.Jak nalezy rozumieć taka nieobecność naszego historyka?
~$ 29-02-2016 12:17
Wyklęci nie są dyskusyjni, to bohaterowie z krwi i kości, co nie pijali wódki z komunistami w Magdalence, tylko do nich strzelali jak Brygada Świętokrzyska NSZ. Cześć i chwała bohaterom, hańba ich mordercom, śmierć komunie!!!
~walus4 29-02-2016 12:37
Do przeciwników biegu,zróbcie sobie bieg szlakiem dzielnych żołnierzy z KBW sami bohaterowie w walce o władzę ludową.Oni nie mordowali.Radzę poznać historię i fakty a nie to co powiedział dziadek z KBW i urzędu bezpieczeństwa.
~Niezłomny 29-02-2016 12:37
Śmierć komunie i jej pomiotowi , który trwa nie wiedząc czemu do dzisiaj ! Hańba tym którzy bratają się z postkomunistami ! Niech się nie pokazują na oficjalnych uroczystościach , tym bardziej w asyście czerwonej zarazy !!!Niech żyje Polska!!!
~torpeda 29-02-2016 12:59
"Wyklęci są dyskusyjni" dla tych wszystkich z gorszego sortu... Potomków kapusiów, UBeków, konfidentów i wszystkich zdrajców, co najpierw pod przykrywką demokracji ludowej drenowali ten kraj od podszewki, a później utrwalali ten drenaż przy okrągłym stolcu.
~Kasia_1 29-02-2016 13:26
Dla mnie i bardzo wielu innych osób wyklęci są dyskusyjni i to bardzo. Obrażaniem mnie i tych innych tego nie zmienicie. Wręcz przeciwnie, tacy obrońcy jacy bohaterowie...
~ 29-02-2016 13:28
Ale tu dzieci zaropiałych komuchów i oprawców z SB.
~"Ryba" 29-02-2016 13:45
Pseudo Marchewki, który miał pod stodola bunkier, a wyjście na cmentarz.Jego przyjaciel powiedział mu, ze w tm, a w tym dniu będą wiezli pieniądze z banku na wyplate. Ryba zorganizowal napad na autobus, zabil kierowcę i pasazerow w tym 18 letnia dziewczynke. Okazalo się, ze w tym dniu pieniędzy nie wiezli. Ryba zawolal przyjaciela i za to, ze zle jego poinformowal, to go zabil na cmentarzu.
~,świadek 29-02-2016 14:21
To była brutalna wojna domowa.Porachunki sąsiedzkie -dajcie dziś broń to zobaczycie co rodacy uczynią.Wyklęci zostali oszukani,tak gówniarze ,którzy nie szli do szkoły bo czekali na Andersa na białym koniu.Oszustwo polegało na tym ,że nie wiedzieli o zdradzie zachodu i o tym , że walczyli o przegraną sprawę -z odebraniem ziemi i fabryk bogaczom i rozdanie ich biednym.Ich mocodawcy, już bez majątków balowali w Londynie.A dziś rezim tworzy nowe zastępy ludzi wyklętych ,poniżanych i wyrzucanych z pracy.Taka farsa historii.
~do świadek 29-02-2016 14:33
nie wojna domowa, tylko walka z kolejną okupacją, po upadku hitlerowców przyszli sowieci. Była to walka z Sowietami i ich polskimi kolaborantami, wyrażaj się precyzyjnie. Ludzie nie chcieli komuny, więc Ci wymordowali najbardziej opornych, a także sfałszowali referendum i wybory. Niektórym jak widać zryli także mózgi.................
~typowy_jeleniogorzanin 29-02-2016 14:34
Bohaterowie to : NKWD, UB, Smiersz, MO, KBW itd.
~czyli 29-02-2016 14:43
lepiej jak by został Hitler bezmózgowcu.Dziś PIS chce zabrać ziemie chłopom ,poczytaj ich projekt ustawy,.
~do 14,33 29-02-2016 14:45
O zrytym mózgu można mówić w przypadku osoby wychowanej na aktualnej propagandzie.Zbyt wielu świadków tamtych historii żyje i pamięta "wyklętych" żeby uczestniczyć w promowanym przez politykierów biegu i uroczystościach.
~waldek_a 29-02-2016 14:48
Ta dzisiejsza dyskusja pokazuje, że u nas nie może być normalnie tylko z jednej skrajności w drugą. Pozostawmy historykom ocenę tamtych czasów, bo przecież żyją jeszcze ofiary niektórych wyklętych. Kogo oni reprezentowali, kto dał im prawo mordować cywilów.Wyobraźmy sobie, że dzisiaj ktoś strzela do polityków, bo jemu się to nie podoba. Może za kilkadziesiąt lat też zostanie żołnierzem wyklętym? Więcej spokoju w ocenie tamtych czasów. Aby zmienić rzeczywistość trzeba było walczyć z przywódcami świata. To oni tak urządzili Polskę.
~pff 29-02-2016 14:50
Możecie nieuki kwękać do bólu,ale fakty są nieubłagane.obok romantycznych niezłomnych bohterów pod pojęcie "Wyklętych" bezmyślnie upchnięto zdrajców i kolaborantów z Brygady Świętokrzyskiej oraz zwykłych zwyrodnialców i bandziorów.Nie ma co zaklinać rzeczywistości.Nikt nie zgłasza zastrzeżeń do rotmistrza Pileckiego,nikt nie zgłasza zastrzeżeń do Nila.To bezsprzecznie bohaterowie i postacie kryształowe.Ale na litość boską nie Świętokrzyska współpracująca z gestapo,z esesmanami jako oficerami łącznikowymi w swoich szeregach,nie Ogień i kilku innych,nawet nie Łupaszka (a nie Łupaszko,jak odczytał niedouczony lektor na apelu poległych pod Kościołem Garnizonowym-żenada).A i wyznawcy mitu Wyklętych warci samego mitu.Internetowi krzykacze ,obrażający innych dyskutantów,jacyś szalikowcy,wtf ?
~do pff 29-02-2016 15:04
Nie ubliżający tylko nazywają prawdę po imieniu. Identyfikujemy się z bohaterami, którzy walczyli za ten kraj, a nie z TW, których elita okrągłostołowa wciska nam za bohaterów. Brygada Świętokrzyska dogadała się w niektórych kwestiach z hitlerowcami, a co w tym złego?? groźniejszym wrogiem byli Sowieci, więc wybór jak najbardziej trafny, Łupaszka brał broń od Niemcom no i git, a od kogo miał ją brać, żeby zwalczać czerwoną partyzantkę, Ogień zwalczał Żydów, którzy stanowili dużą część aparatu bezpieczeństwa publicznego. Jestem zagorzałym antykomunistą i anty lewakiem i mówię jak jest. Przeciętny kibol lepiej zna polską historię niż ci wielcy, wykształceni, nowocześni, postępowi.......
~do 15:04 29-02-2016 15:31
"groźniejszym wrogiem byli Sowieci". Ale z ciebie ulegający propagandzie baran. Gdyby twoich bliskich wymordowali Niemcy, nie Sowieci też byś tak napisał? Pomyśl trochę człowieku, to nie boli.
~$ 29-02-2016 15:48
Jedni i drudzy byli diabła warci, w przeciwieństwie do Ciebie myślę, Niemcy połamali nam kości, a Sowieci zniszczyli duszę, pierwsi okupowali nas przez 6 lat, drudzy bez mała przez 50 lat. Znam dobrze zbrodnie niemieckie na narodzie polskim, sowieckie również, parafrazując a gdyby Twoich bliskich wymordowali Sowieci też byś tak napisał?????????
~1-2-3 29-02-2016 16:03
Chwała Bohaterom, chociaż ich trud poszedł na marne!
~Durniom pod rozwagę 29-02-2016 16:22
Historia to nie pierdoły o przysięgach , Łupaszkach , Kmicicach i innych durniach. To rachunek możliwości i zysków. A te największe dla Polski były przy Stalinie. Czy się nam to podoba , czy nie. Żaden z aliantów zachodnich, nie dałby Polsce Ziem Zachodnich: Pomorza Zachodniego, Górnego i Dolnego Śląska . Polska zostałaby ograniczona z jednej strony Bugiem, z drugiej starymi przedwojennymi granicami. Mielibyśmy o 1/3 powierzchni mniej! Linia Curzona obowiązywała , tak czy siak więc "Kresy " poszłyby w cholerę. A bandyckie zadęcia i "ofiara krwi " (zawsze nie swojej) najlepiej widoczna była w Powstaniu Warszawskim , którego to szefów chciał Anders postawić przed trybunałem stanu.Na szczęście miast już palić nie będziecie, ludności cywilnej mordować też nie. Ale myśleć, myśleć trzeba!
~zxzxzx 29-02-2016 16:29
@pff twoje niezrozumienie działań BŚ bierze się stąd, że zostałeś wychowany w przeświadczeniu, że IIWŚ toczyła się między Niemcami i Rosjanami. Polacy stali po stronie ruskich i z nimi walczyli ze złymi Niemcami. Prawda wyglądała inaczej. Najeźdcami Polski i naszymi wrogami byli zarówno Niemcy jak i Rosjanie. BŚ współpracowała w pewnym zakresie, z Niemcami ponieważ było to dla nich korzystne z taktycznego punktu widzenia. Dzięki temu mogli skuteczniej walczyć z ruskimi i komunistami.
~marek11 29-02-2016 16:32
tylu wytrawnych historyków...pewnie wielu z legitymacjami pzpr albo schowanymi w szafie nawet UB, i stały motyw ubecki ze NSZ to "bandyci" bo zabijali komunistów albo sowieckie przybudówki typu al a to normalne ze wrogów ojczyzny na wojnie się zabija nawet jak wyborcza uważa inaczej
~zxzxzx 29-02-2016 16:42
Współpraca z Niemcami przeciwko Rosjanom i komunistom np. polskim była usprawiedliwiona z taktycznego punktu widzenia. Niektórzy nie mogą tego zrozumieć.
~do 16:42 29-02-2016 17:02
Faktycznie, niektórzy nie rozumieją, szczególnie gdy ich rodziny kończyły życie w gestapowskich katowniach. Dla mnie współpraca z Niemcami i Sowietami to DOKŁADNIE taka sama zdrada.
~do ~zxzxzx 29-02-2016 17:11
Współpraca z Niemcami była usprawiedliwiona? Ty chyba dzisiaj na głowę upadłeś. Powiedz to ludziom, którzy przeżyli wojnę, okupację, powstanie warszawskie lub byli w NIEMIECKIM obozie zagłady. Nic nie usprawiedliwia bratania się z Niemcami w latach okupacji!!! NIC!
~zxzxzx 29-02-2016 17:47
Zgodnie z zasadą "wróg mojego wroga jest moim przyjacielem" Komuniści współpracowali z sowietami a BŚ korzystał z pomocy Niemców. Nie rozumiem dlaczego niektórych tak to bulwersuje. Zwykła wojenna taktyka. Różnica polegała na tym, że komuniści z LWP sprzedali Polskę Stalinowi a BŚ walczyła o Polskę niepodległą.
~Jarek z Cieplic 29-02-2016 18:41
Bieg dla zwykłych morderców, którzy bez problemu mordowali cywilów - jacy to bohaterzy???? Zwykli kryminaliści, którzy działali pod przykrywką walki z komunizmem - tfu...
~pff 29-02-2016 18:59
do 16.29 -raczej nie staraj się mnie wywoływać do tablicy w kwestii WWII.Wiem o niej wystarczająco wiele,by bez pomocy google ośmieszyc CIę w tym miejscu.Oczywiście,że Świętokrzyska mogła się dogadywać z kim chciała,ale stawianiu pomników przyjaciołom gestapowcó i esesmanów mówię "nie".Zdaję sobie sprawę z tego,że co najmniej kilku współczesnych,polskich historyków uważa,że od momentu stalingradzkiego przełomu każda niemiecka kula wystrzelona w stronę Rosjan,była kulą w obronie Polski.Dla mnie to pitolenie.Nil i Pilecki robili swoje bez bratania się z okupantami.I nie uciekali z płonącego kraju jak wystraszone dziewczynki.I to pod parasolką ze swastyką.Hańba jest hańbą.Nie ma wytłumaczenia dla kolaborantów z AL,nie ma wytłumaczenia dla kolaborantów z NSZ.Amen.
~zxzxzx 29-02-2016 19:11
@pff przeszkadza ci współpraca BŚ z Niemcami a nie przeszkadza ci współpraca LWP z Rosjanami?
~pff 29-02-2016 19:16
Potrafisz czytać ???? PRZESZKADZA.Masz problem z dyskusją , bo nie czytasz całych postów kontrdyskutantów.Inna sprawa,że LWP jednak się biło,a BŚ rączo zmykała chowając się za plecy koleżków z SS.
~JGK 29-02-2016 19:18
To jak nazwać sytuacje z Magdalenki którzy to bohaterowie a którzy kolaboranci , tak na chłopski rozum ?
~pff 29-02-2016 19:26
Nie widzę związku.Gdyby NSZ i AL zasiadły do stołu w 1945,a efektem byłoby opuszczenie Polski przez Sowietów to na chłopski rozum,mimo,że jestem inteligentem,odpowiem Ci ,że nikogo nie uznałbym za kolaboranta.
~zxzxzx 29-02-2016 19:34
Sam sobie zaprzeczasz. Wcześniej napisałeś "/.../ każda niemiecka kula wystrzelona w stronę Rosjan,była kulą w obronie Polski.Dla mnie to pitolenie." a potem, że przeszkadza ci współpraca LWP z sowietami. Twój problem polega na tym, że nie dostrzegasz różnicy we współpracy wojskowej ze wględów taktycznych od zdrady. Niemcy dostarczali broń którą można było walczyć z komunistami o wyzwolenie Polski, więc należało z tego korzystać. LWP brało broń od sowietów ale z tą różnicą, że walczyło o zniewolenie Polski.
~pff 29-02-2016 19:37
Gdzie oni tych komunistów poszli szukać ???? W amerykańskiej strefie okupacyjnej??? Nie brnij człowieku...
~$ 29-02-2016 19:52
pff odczep się się od Brygady Świętokrzyskiej, zrobili dobrze, związali się taktycznie z Niemcami, wybili kilka band AL, następnie wystawili hitlerowców do wiatru, a właśnie czemu nie piszesz o wyzwolonym przez żołnierzy tej formacji obozie koncentracyjnym Holiszov??? uratowali życie tysiącom kobiet, następnie pełnili służbę wartowniczą w jednostkach amerykańskich. To są ludzie, którym się udało, którzy uniknęli piekła :komunistycznego raju", władzy robotniczej, która strzelała do robotników. Jeżeli mogę mieć jakieś ale do wyklętych do prędzej do Wilka, czy Niedźwiadka za ich dwuznaczną prosowiecką postawę, szczególnie działania Okulickiego podczas powstania warszawskiego są co najmniej zastanawiające.
~Patriot_1 29-02-2016 20:07
czerwona hołota w czerwonej dolinie ma się dalej dobrze niestety Coś wam nie pasuje spieprzajcie do Rosji i/lub Izraela
~pff 29-02-2016 20:25
Ok,rozumiem,fajne wojsko to takie,które zostawia cywili,do których się strzela i żeby ratować własne tyłki,wiąże się z wrogiem.Super.O takiej armii marzy każdy kraj.Smrodzisz o tym Holiszowie na każdym forum.Obóz był "broniony" przez śmiertelnie przerażone niemieckie babsztyle z SS ,a dzielni junacy z NSZ i tak trzesli porami i prosili Amerykanów o wsparcie lotnicze (!!!) Ostatecznie wleźli do niepilnowanego obozu w chwili,gdy groźni straznicy jedli obiadek :) Dyscyplina w obozie,jak to w Czechach dojmująca,więźniarki miały dolary,które dawały dzielnym,niezdecydowanym czy bić Niemców,czy ich kochać chłopakom.
~@ 29-02-2016 20:26
Pozdrawiamy Zawodniczkę nr 53! :-)
~$ 29-02-2016 20:35
Mocno przejaskrawiasz, ale ok każdy ma swoje zdanie. Podobnie jak Ty uwziąłeś się na każdym forum wrzucać Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ to ja na każdym forum będę ich bronił. To co napisałeś o Holiszovie to zwykła ściema, nigdy dowództwo Brygady nie prosiło Amerykanów o wsparcie!!! nie bierz przykładu z TW Bolka, gdyż kłamać jest brzydko. Obóz był zaminowany i przygotowany do spalenia mój drogi.
~$ 29-02-2016 20:40
Do niewoli dostało się 200 żołnierzy hitlerowskich i 15 sadystek SS, więc raz jeszcze przestań kłamać, ludzie nie są taki głupi za jakich ich uważasz, nie łykają Twoich bajek, w stylu stonkę zrzucili Amerykanie, czy Węgrzy brali udział w tłumieniu powstania warszawskiego :D
~pff 29-02-2016 20:49
O,to Ty wyklęty,stary wariacie :D Nie poznałem,bo zacząłeś dbać o język ojczysty :D Szału jeszcze nie ma,ale jest lepiej ,pracuj nad sobą ,pracuj :) Prosili o wsparcie ,prosili :) Ale jankesi tylko wzruszyli ramionami.Tak "zdeterminowane" załogi obozowe brały do niewoli amerykańskie dwuosobowe patrole.Ale ok,wierz sobie w co chcesz.Również w to,ze współpraca polskiej partyzantki z SS i gestapo to powód do chwały i dumy,a pod koniec wojny niemieccy dekownicy w cichych Czechach bronil się jak lwy.Chyba niezbędnikami.I zwłaszcza przed zapowiedzianą wizytą .Ech naiwniaku.
~pff 29-02-2016 20:54
Z innej beczki,co pan Jezierski trzyma w ręku ? Bo polska flaga to to nie jest. Więcej szacunku dla symboli.
~luis 29-02-2016 21:02
łupaszko ...bandera kłania się wam super Polacy pokroju kaczyńskiego
~$ 29-02-2016 21:07
Nikt nie mówi, że współpraca z hitlerowcami to dumy, nie wyciągaj zbyt daleko idących wniosków, aczkolwiek jestem przekonany, że gdyby nie opuścili naszego kraju, skończyliby w katowniach NKWD lub UB. Czy powodem do dumy było bezgraniczne zaufanie w zachodnich aliantów?? wiadomo, że nie, to głupota polityczna, a oni wykazali się zwyczajnym pragmatyzmem. Wyzwoli obóz, wykonali swój żołnierski obowiązek, tyle, nie ma powodu zmyślać wątpliwej jakości historii, żeby umniejszać ten fakt. Wybacz, ale nie znam Pana Jezierskiego.
~$ 29-02-2016 21:08
Lois Łupaszka to był gość w przeciwieństwie do kanalii pokroju Jaruzelskiego, czy Kiszczaka, że nie wspomnę o Bierucie, tfu....
~luis 29-02-2016 21:09
tylko w Polsce czci się bandziorów i bandytyzm ...jaki kraj ...tacy bohaterzy
~kto to 29-02-2016 21:17
Co ta mlodziez wie o Szyndzieloszu- Lupaszce? Kto te dzieci wyprowadzil na bieg ku czci tych co myśleli, ze będzie zaraz III wojna i oni będą przewodzić? Czy wiedza co wyprawiali ze zwykłymi ludzmi, którzy po tak strasznej okupacji chcieli normalnie zyc? Czy zycie normalne, to było utrwalanie władzy ludowej? Wies wybrala sołtysa, bo umial pisać i czytac, to go zabili, bo był sołtysem . Szkoda tlumaczyc, bo tych co znaja prawde jest już niewiele. P. Posel i ksiądz znaja prawde z autopsji, czy z przekazu?
~$ 29-02-2016 21:20
człowieku opanuj się i nie obrażaj dobrych Polaków, po prostu nie wypada. Bandyci to ludzie spod znaku PPR, UB, MO, ZOMO, ORMO zapamiętaj to sobie dobrze bananowy móżdżku.
~zxzxzx 29-02-2016 22:41
@kto AK z ludności cywilnej rozwalała tylko zdrajców, konfidentów i komunistów. "po tak strasznej okupacji chcieli normalnie zyc?" chcieli normalnie życ i dlatego wprowadzili komunizm a Polskę oddali Stalinowi?
~xyz 29-02-2016 23:02
Wolę być inwalidą niż brać udział w posranym biegu ku czci przestępcom.
~torpeda 29-02-2016 23:26
"Wolę być inwalidą"... gorszego sortu, siedzieć przed kompem i wylewać anonimowo swoje frustracje skażone przeszłością swoich upośledzonych przodków :)))
~ 1-03-2016 0:39
Frustraci życiowi znależli sobie tematy przewodnie za ich przywódcą nad prezesem człowiekiem zakompleksionym !!!
~lewosławny 1-03-2016 0:40
Te wszystkie uroczystości to inspiracja klery katolickiego. ONI dawali oparcie w 45 i teraz .
~Pit 1-03-2016 8:09
Ci towarzysze co opluwają Żołnierzy Wyklętych niech lepiej zaczną czytać książki i zainteresują się historią!! Niestety spora część społeczeństwa jest delikatnie mówiąc mocno ograniczona umysłowo.
~anonim777 1-03-2016 8:47
A ja ci radzę Pit porozmawiać z ludźmi którzy ucierpieli od "lesnych" ,jeszcze żyją ,aby przetrwać grabili i tak biedą ludność wiosek.
~Jacek Kurski 1-03-2016 8:50
Ja Jacek Kurski bardzo przepraszam pana Donalda Tuska oraz Platformę Obywatelską .... Z tym Wehrmachtem to lipa, ale jedziemy w to, bo ciemny lud to kupi
~jeż do 21,08 1-03-2016 9:12
Pana zaćmienie jest wieczne, nie ma wiec sensu rozmawiać mertorycznie. Może choć Pan zauważył na prezentowanych zdjęciach symptomatyczny kit polityczny wciskany przedszkolakomi i nieświadomym nastolatkom.Skąd ja to pamiętam?
~$ 1-03-2016 9:52
Natomiast ja radzę anonimowi777 porozmawiać z rodzinami ludzi zamordowanych przez władzę komunistyczną w latach walk wyklętych, a także później wspominając chociażby Poznań 1956, Gdańsk 1970, Radom 1976, Kopalnię Wujek itd itp, jest tego całkiem sporo, jak można być takim kołkiem i chwalić komunizm, czy socjalizm zresztą jeden pies. Brak wiedzy plus indoktrynacja komunistyczna, lub czerpanie profitów w tamtych czasach z rąk sowieckich okupantów może skłaniają do kłamliwych komentarzy pod adresem polskich patriotów i ludzi, którzy czczą ich pamięć. Nic wam komuszki nie pomoże, prawda zwyciężyła.
~Do wyżej 1-03-2016 10:17
Mam pytanie do jw. " w latach walk wyklętych " Jakie to były walki czy też bitwy ...? Nic znaczącego znaleźć nie można ..
~Real 1-03-2016 10:46
Brawo za całokształt dla ~$. Ta "dyskusja" pokazuje czym była, była a może mentalnie jest, komuna. Osobiście bym do tych troglodytów nie strzelał. Wzorem Czechów najlepsze byłoby odsunięcie tych szkodników od władzy.... ze 25 lat temu na 10 lat. Pyskują bo mają wysokie emerytury. Dla takich .... mam wysoką emeryturę tzn. miałem/mam rację. Odciąć bydlaków z SB/WSW/WOP/PZPR czyli polskich sowietów od kasy. Od razu śmiecie spokornieją i przestaną pyszczyć.
~pff 1-03-2016 11:17
"Pyskują,bo mają wysokie emerytury". Logiczna masakra :D Ja nie mam emerytury,za komuny byłem dzieckiem,moi rodzice byli zawsze ludźmi o poglądach antykomunistycznych.Pyskuję,bo głupoty nie cierpię,a głupoty pod maską arogancji szczególnie. Pół biedy,gdy rozwielitki umysłowe pokroju "$" bawią się w obronę Brygady Świętokrzyskiej.NSZ mają takich obrońców,na jakich sobie zasłużyli .Ale gorzej,gdy "$"zaczyna być obrońcą wszystkich Wyklętych.Ich nie trzeba bronić,ich zyciorysy bronią się same,a wpisy takiego trolla tylko szkodzą pamięci bohaterów. Wyklęci to tylko w głowach manipulatorów z PiS środek do przebudowy pamięci historycznej.Prawicowe media i portale a zaraz potem prawicowe lemingi pokroju Reala i "$" płynnie od Wyklętych przechodzą do Magdalenki :) Trwa zmiana historii w PiStorię.
~Cześć ich pamięci! 1-03-2016 11:21
Dzisiejszy dzień to przede wszystkim święto pomordowanych przez część wyklętych dzieci /podobno najmłodsze 4 miesiące!/, kobiet, starców i niepiśmiennych chłopów. Uczcijmy ich pamięć chwilą ciszy i modlitwą. To święty obowiązek każdego myślącego, uczciwego Polaka. Pomódlmy sie za dusze niewinnych, bo znakomita większość kleru katolickiego uważa że pomordowani mieli dusze drugiego lub nawet trzeciego sortu, więc nie są warci modlitwy. Niech Opatrzność to rozsądzi.
~Ofiary po stokroć przeklętych 1-03-2016 11:27
W latach wojny domowej 1944-47 z rąk powojennego podziemia antykomunistycznego zginęło 4018 milicjantów, 495 ormowców, 1616 funkcjonariuszy UB oraz 3729 żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza. Ofiar wśród cywilów było niewiele mniej: 5143 osoby, w w tym 2655 rolników i 691 gospodyń domowych oraz 187 dzieci do lat 14. Łącznie ok. 15 tys. osób. Zginęło też 1980 żołnierzy Armii Czerwonej, głównie powracający z wojny do kraju.
~Real 1-03-2016 11:34
"Ja nie mam emerytury,za komuny byłem dzieckiem,moi rodzice byli zawsze ludźmi o poglądach antykomunistycznych". Pff, w takim razie to Ciebie nie dotyczy, po co odpowiadasz, po co się tłumaczysz?. Co Ty jakąś krucjatę antylogiczną prowadzisz, w imię czego? Machasz mieczem na oślep. W imię czego, kogo? Tajniaków, kapusiów, partyjnych oportunistów?
~widziałem 1-03-2016 12:08
Śmierć jednego człowieka ,to koniec wszechświata.Zakopali ojca mego kolegi w lesie i proszę sługi prezesa ,poszukajcie jego kości.On był tylko sołtysem.,kolumny przeklętych i uciekających ramie w rami ę z hitlerowcami widzieli ludzie i tego nie zapomną.
~K_asia1 1-03-2016 13:53
Tak jak napisałam wcześniej, nie ma co na siłę robić z wyklętych bohaterów całego narodu. Zbyt wiele jest niejasności, żyjący wtedy ludzie opowiadają o strasznych czynach niektórych z nich. Może byli wśród ich i patrioci, ale każdy musi być oceniony z osobna.
~rall 1-03-2016 14:22
Dokładnie K_asia1 tylko potwierdzam twoje słowa. Jest tyle wątpliwości że stawianie Na jednej równi Pileckiego i Fildorfa "Nila" z Łupaszką czy Ogniem to jest taki rozrzut osobowościowy i dokonań że bez indywidualnej oceny się nigdy nie dojdzie kto powinien stanąć po stronie Wyklętych kto po stronie Przeklętych. Dla mnie Patriotyzmu nie da się jednak zmierzyć krwią cywilów, kobiet i dzieci. Gwałciciel i morderca to właściwa nazwa dla części gnid które niestety ale były po obu stronach barykady.
~Real 1-03-2016 17:07
"Żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów" ...Za Radą Ministrów z 2010. Ustawę poparli posłowie PO i PIS. Ustawę podpisał w 2011 Pan Prezydent B.Komorowski... jak ktoś zapomniał także z PO. Przy okazji, jak ktoś pisze o tamtym czy innym "faszysta" to wiadomo od kogo brał lekcje. Popularne określenie w kręgach CCCP & Company. Faszyzm to był we Włoszech. Na terenie polski działali jak kto woli, naziści, hitlerowcy, niemcy... z małej litery.
~pff 1-03-2016 18:05
Przeszliśmy dziwaczną drogę od oddawania czci komuś pokroju Świerczewskiego do bicia pokłonów Łupaszce.Sam zainteresowany byłby szczerze zdziwiony,jak sądzę.
~PL 1-03-2016 18:22
Historia POLSKI rządzi się bardzo dziwnymi przypadkami , to zależy kto przy władzy jedni są bohaterami zaś drudzy zdrajcami a za kilka lat będzie odwrotnie , tylko zmieni się władza .
~ 1-03-2016 19:36
Historię piszą zwycięzcy
~/ 1-03-2016 21:01
Powinniśmy my MŁODZI za każdym razem kiedy wyjdą na ulice ci konfidenci,kapusie i stara ubecja szKODnikowa pokazywać im za każdym razem żeby odczuli,że Polska i jej przyszłość należy do młodych patriotów.Nie pozwólmy by ubeckie g...o znów dorwało się do władzy.Pielęgnujmy pamięć o tych,którzy przelali krew za naszą wolność PRAWDZIWĄ WOLNOŚĆ by ani kacap ani szwab nie mówił już nam jak mamy żyć we własnym wolnym kraju.CHWAŁA NIEZŁOMNYM WYKLĘTYM
~$ 1-03-2016 21:16
Pff co Ty masz człowieku do Łupaszki???
~$ 1-03-2016 21:18
Jak nie Łupaszka, to Brygada Świętokrzyska, a jeszcze przypomnę jak gorliwie popierałeś przyjmowanie islamistów do naszego kraju, jeżeli marzy się Tobie gang bang z ciapatymi to zastosuj to u siebie w domu, a nie próbuj wciskać ich na siłę normalnym ludziom
~pff 1-03-2016 23:32
Aż musiałem sprawdzić co to ten gang ,już wiem,nic dziwnego,że masz tak niewielką wiedzę i tworzysz dziwaczne wolty,onanizm podobno upośledza niektóre czynności mózgu.I żeby nie było,ze to lewackie,wyczytałem w felietonie Terlikowskiego :) Ech dolar,nie krzywdź Wyklętych swoimi mowami obrończymi,bo osmiesasz ich pamieć idioto.Podobnie ty młody "patrioto".Do książek,a nie na ulicę gamonie :)
~pff 1-03-2016 23:34
Acha,zadałeś pytanie.Łupaszka ma na koncie zbrodnię w Dubinkach.Dokopiesz się w necie,zerknj pomiędzy podziwianiem kolejnych,jak to się nazywa??? aa..gang bangów :D
~$ 2-03-2016 8:06
Dubinki to był odwet za litewską zbrodnię, nie dotyczy walk z sowiecką okupacją, nie popieram takich działań, ale rozumiem, gdyż w sytuacji bestialstw wroga ludzie różnie reagują, to jest wojna!!! ciesze się, że sprawdziłeś co to jest gang bang, lubię polemizować na każdy temat, poza tym wspomnianym czyli każdy kto popiera przyjmowanie islamistów do Polski ma nierówno pod sufitem.
~K_asia1 2-03-2016 11:08
Tacy ..., jak m.in. ten z 21:01 tylko ośmieszają waszą sprawę. Tacy nie do końca przekonani, jak ja, czytają taką wypowiedź i "wyklętych - przeklętych" mają totalnie dosyć. Bo nie chcą się znaleźć w towarzystwie id.... Obrońcy wyklętych, pomyślcie nad tym.
~$ 2-03-2016 12:19
Kasia dobrze facet napisał o KOD i alimenciarzu z kitką. Komitet Obrony Debilizmu.
~pytam dlaczego? 2-03-2016 20:56
Dlaczego nie odprawia się mszy za tych niewinnych zamordowanych przez tych wykletych. To nie byli ludzie?
~slyszane 7-03-2016 21:07
Wczoraj w telewizji wypowiadal się jeden z "wykletych" pseudo "Orzel"Redaktor zadal pytanie- co by chcieli przekazac młodzieży=odpowiedz była taka" nigdy więcej wojny bratobójczej"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group