Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4607
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

Poniedziałek, 29 lutego 2016, 9:17
Aktualizacja: Wtorek, 1 marca 2016, 7:35
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
Fot. Przemek Kaczałko
W niedzielę, 28 lutego w Jeleniej Górze, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy niezłomnych. W stolicy Karkonoszy najpierw składano kwiaty i maszerowano deptakiem miejskim, a następnie ponad 300 osób wzięło udział w biegu na dystansie 1963 metrów.

Odległość jaką do pokonania mieli biegacze nie była przypadkowa. Było to nawiązanie do daty śmierci ostatniego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka „Lalka”. Na starcie pojawiło się wielu zawodników znanych z biegów na dłuższych dystansach (10 km, półmaratony, maratony), którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć o poległych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca, jednak główne uroczystości odbywały się właśnie w minioną niedzielę (28.02). Bieg jeleniogórski wpisuje się w ogólnopolską akcję biegów, których koordynatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. - Pokazujemy, że można też pamiętać nie tylko oficjalnie poprzez składanie kwiatów, ale także poprzez bieg, który młodzi ludzie łatwiej zapamiętają. Jest to pomysł na popularyzację wydarzeń historycznych – powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz.

Na starcie stanęły osoby w różnym wieku, od najmłodszych (w wózkach, czy na rowerkach) po seniorów, dla których była to świetna okazja na aktywność. - Cel szczytny i dobrze, że dużo młodzieży się do tego garnie. Teraz, pierwszy raz po prawie 40 latach biegłem i za rok też pobiegnę – powiedział 66-letni Henryk Jezierski, który planuje stworzyć Izbę Pamięci AK-owców i żołnierzy niezłomnych w Publicznym Katolickim Gimnazjum w Jeleniej Górze.

- Nie prowadzimy klasyfikacji, jest to formuła otwarta. Nastawiamy się na wymiar rodzinny, rekreacyjny. Trasa była łatwa – dla osób niepełnosprawnych, dla osób z kijkami, chodziło bardziej o sam udział – podkreślał organizator biegu Mirosław Dębski, prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pankracy”.

Na mecie pierwszy pojawił się Michał Domowicz z Bolesławca, a wśród kobiet Natalia Janas z Jeleniej Góry. - To fajne uczczenie ważnej dla nas daty. Wolę półmaratony i „dychy”, ale to była okazja na trening szybkościowy – stwierdził najszybszy wśród panów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (86)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
848
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group