Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 3484
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ubrania już nie dla potrzebujących

Sobota, 30 sierpnia 2008, 8:17
Aktualizacja: 8:19
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ubrania już nie dla potrzebujących
Fot. Angela
Odzież używana z kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża ustawionych m.in. w Jeleniej Górze, od miesiąca nie trafia do osób potrzebujących i najuboższych. Firma Wtórpol, która obsługiwała metalowe pojemniki rozwiązała umowę z PCK. Nikogo jednak nie poinformowała, że wrzucane tam rzeczy przewożone są do prywatnej firmy zajmującej się sprzedażą i utylizacją odzieży.

Firma Wtórpol, która jest właścicielem metalowych pojemników na odzież używaną, zerwała umowę z PCK w minionym miesiącu. W oficjalnym oświadczeniu jakie ukazało się na stronie internetowej firmy właściciel za powód wycofania się ze współpracy podaje pobudki prywatne. O tego czasu wrzucane do pojemników rzeczy były, co prawda, odbierane przez Wtórpol, ale nie trafiały już do oddziałów PCK.

- Nakazaliśmy firmie zdjęcie naszych znaczków z pojemników do końca minionego tygodnia bo odzież, która tam trafia nie jest przez nas odbierana – mówi Paweł Jasiński z Dolnośląskiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża we Wrocławiu.

Nie korzystamy już z usług tej firmy, nie wiemy jednak kiedy ta usunie pojemniki z poszczególnych miast, ponieważ jest to uwarunkowane umowami z urzędem miasta, a nie z nami. Obecnie wdrażamy pilotażową współpracę w województwie Mazowieckim z inną firmą. Nauczeni doświadczeniem jesteśmy teraz ostrożniejsi i chcemy ją wypróbować. Jeśli się sprawdzi rozszerzymy współpracę na całą Polskę i ponownie będziemy zbierać odzież dla potrzebujących.

Gdzie więc trafią ubrania, które jeleniogórzanie wrzucili do metalowych pojemników w ostatnim czasie? Najprawdopodobniej do oddziałów firmy Wtórpol, która zajmuje się sprzedażą odzieży używanej, jej eksportem i utylizacją, z której uzyskiwane jest bardzo kaloryczne paliwo wykorzystywane jako alternatywne źródło energii dla cementowni i ciepłowni. Problem w tym, że Wtórpol wykorzystując nieświadomość mieszkańców zbiera odzież dla własnych celów. Co więcej nie widzi w tym nic złego, o czym świadczy dalsza część oświadczenia zamieszczonego na stronie.

Niezależnie od decyzji o rozwiązaniu umowy z PCK zamierzamy dalej prowadzić działalność polegającą na zbieraniu, sortowaniu, odzysku, recyklingu i utylizacji odzieży używanej. Mamy nadzieję, że mieszkańcy nadal będą wrzucać niepotrzebną odzież do naszych kontenerów. Nawet, jeśli nie ma na nich znaku tej organizacji – czytamy.

Nie wszyscy jednak do kontenerów wrzucają odzież, która im jest niepotrzebna. Dla wielu pomoc osobom potrzebującym jest na tyle ważna, że sami kupują oni odzież w sklepie i wrzucają ją do pojemników. Teraz żeby pomóc potrzebującym muszą zawieść odzież bezpośrednio do oddziałów PCK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
299
Nigdy
20%
Rzadko
43%
Czasami
24%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group