Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8332
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: U „Młodych Duchem”

Piątek, 1 kwietnia 2022, 5:52
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: U „Młodych Duchem”
Fot. Przystań Twórcza
Wschodnia Europa ze Stanisławem Firsztem, pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu, poezja „Konie Apokalipsy” z Grzegorzem Tomickim, czepce ludowe w Muzeum Karkonoskim, nowatorski Cieplicki Ogród Społeczny, Śpiewy w Kręgu i Klub Brydżowy – to spotkania zaplanowane w kwietniu Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w JCK Przystani Twórczej. Wstęp wolny (nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść).

Plan spotkań na kwiecień 2022r. Klubu Seniora „Młodzi Duchem”:

- Historia Wschodniej Europy ze Stanisławem Firsztem - 06.04.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. Historyk Stanisław Firszt opowie Klubowiczom o Historii Wschodniej Europy. Podczas prelekcji Seniorzy wysłuchają opowieści o dziejach wschodnich ziem od czasów Polan po współczesność. Będzie to również okazja do zadawania pytań.

- Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu z fantomem - 13.04.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny. Siedziba Przystani Twórczej. W ramach naszego cyklu Samoobrony z Policją, będzie okazja do ćwiczeń pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu na fantomie. Praktyka jest bardzo ważna, by wytrenować metodę ucisków. Nie zabraknie czasu na zadanie pytań o pierwszej pomocy.

- „Konie Apokalipsy” - Wieczór Poetycki Grzegorza Tomickiego - 20.04.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny. Grzegorz Tomicki,
poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, pracownik Muzeum Przyrodniczego jest autorem sześciu tomów poezji. Seniorzy poznają najnowszy z nich pt. „Konie Apokalipsy” (Wrocław 2021). Pisarz opublikował również takie tomy jak: Miasta aniołów (Bydgoszcz 1998), Zajęcia (Kraków 2001), Pocztówki legnickie (Katowice 2015), oraz Być jak John Irving (Łódź 2017). Gabriel Fleszar tak pisze o najnowszych lirykach Grzegorza Tomickiego: „Konie Apokalipsy” są pieśnią gór, pieśnią człowieka, który te góry przemierza, a w tym przemierzaniu rozpuszcza się stając się jednocześnie czymś znacznie większym – to hołd dla „świętego wędrowania”. Spotkanie będzie również okazją do wspólnego czytania wierszy.

- Wyjście do Muzeum Karkonoskiego - 27.04.2022 r. (środa) godz. 15.00. Wstęp wolny. Seniorzy obejrzą wystawy stałe m.in. dotyczące strojów ludowych i dolnośląskich czepców ludowych. Będzie to również okazja do zobaczenia kolekcji barwnych eksponatów ze szkła.

- Śpiewy w Kręgu - 7, 14, 21 i 28.04.2022 r. (czwartek) godz. 11.00. Wstęp wolny. Seniorzy wspólnie z Agatą Szmigrodzką śpiewają m.in. piękne polskie pieśni, zarówno te współczesne jak i ludowe. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie. Wystarczy przyjść.

- Cieplicki Ogród Społeczny - 8, 15, 22 i 29.04.2022 r. (piątek) godz. 11.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy do wspólnego tworzenia Cieplickiego Ogrodu Społecznego (tuż przy siedzibie Przystani Twórczej). Czeka na nas świeże powietrze, doborowe towarzystwo, wspólne rozmowy, planowanie i przyjemna praca – dla każdego, w miarę jego możliwości i potrzeb.

- Klub Brydżowy – część Klubu Seniora „Młodzi Duchem” - spotyka się w czwartki i piątki ok. godz. 15.30 gdy skompletuje 4 lub 8 graczy. Brydż jest towarzyską formą gry. Wstęp wolny. Nowe osoby mogą zapisać się pod nr tel. 502 474 847.

W marcu 2022r. wiele się działo u „Młodych Duchem”:

Klub Seniora „Młodzi Duchem” gościł fantastyczny zespół Sybiraczki i Kresowianie, który z okazji Dnia Kobiet przygotował koncert z pięknymi, polskimi piosenkami o tematyce miłosnej i kobiecej. Członkowie Klubu usłyszeli również poruszającą pieśń ukraińską. Nie zabrakło wspólnych śpiewów, które uwielbiają seniorzy. Po występie gościliśmy Bartosza Lipińskiego z Miejskiej Rady Seniorów Jeleniej Góry, który opowiedział o planach na aktywizację seniorów.

"Śladami przodków" - bez wychodzenia z domu cz. 2

"Śladami przodków" - bez wychodzenia z domu z Marcinem Kocujem wyruszyli nasi seniorzy z Klubu. Genealogia to fantastyczna zabawa w poszukiwanie przodków. Na podstawie kilku informacji, czy też zdjęcia można odszukać ważne informacje o naszym rodzie. Spotkania będą kontynuowane.

Czarujący Recital Eweliny Marciniak, zdobywczyni Srebrnego Kluczyka „Sztuka w czasach zarazy” z akompaniamentem Piotra Lemańskiego i muzyczną niespodzianką, w postaci piosenek z dawnego zespołu „Bo tak” wykonanych z Marcinem Sweklejem odbył się w ramach spotkań Klubu. Uczestnicy wysłuchali również najnowszego utworu autorstwa Eweliny Marciniak, który dopiero wyszedł z pod pióra artystki. Piosenki rodem z poezji śpiewanej skłoniły słuchaczy do refleksji nad miłością, dorosłością i współczesnym, skomplikowanym światem. Oryginalne dźwięki pianina i gitary pięknie uzupełniały tę muzyczną ucztę dla ducha.

Fantastyczna podróż rowerami po świecie z braćmi bliźniakami. Bolesław i Mieczysław Osipik opowiedzieli o swoich przygodach podczas rowerowych podróży, o promowaniu Jeleniej Góry na dwóch kółkach i o nagrodach w postaci rowerów otrzymanych na zlocie bliźniaków z całej Polski.

Pierwszy Ogród Społeczny w Jeleniej Górze? A może w całym regionie? To możliwe, że nasz Cieplicki Ogród Społeczny jest przodownikiem w tym temacie w Kotlinie Jeleniogórskiej. Z tego też powodu odwiedził nas dziennikarz radiowy, który przeprowadził wywiady z seniorami z Klubu. Dzięki pięknej pogodzie prace w ogrodzie szły pełną parą. „Młode Duchem” posadziły nowe drzewka owocowe, krzewy, zioła i różnorodne kwiaty: brzoskwinie, wiśnię, melisę, aronię, borówki amerykańskie, pigwowca, lilaka oraz stokrotki, bratki i wiele innych kwiatów. Cieszymy się, że dołączają do nas kolejne osoby z doświadczeniem ogrodniczym i wspierają nas swoją wiedzą, pracą oraz sprzętem. Otrzymaliśmy sadzonki kwiatów i krzewów, widły, agrowłókninę ze szpilkami, kilka par nowych rękawic ogrodniczych, beczkę na wodę, stół, kosiarkę i grilla za co serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom. Nie zabrakło wypieków własnych w postaci pysznego jabłecznika z mąki krupczatki, dzielenia się owocami i wspaniałej integracji.

Fantastyczne Śpiewy w Kręgu z artystką Agatą Szmigrodzką przeniosły seniorów z Klubu „Młodzi Duchem” w nadmorski świat szanty. Nie zabrakło treningu wokalizy z filmu „07 zgłoś się”. Śpiewy w Kręgu zagościły też w Rockowym Orliku, czyli w przystaniowej sali prób. W profesjonalnie wygłuszonym pomieszczeniu seniorzy ćwiczyli przeponę i dykcję.

Klub Brydżowy, który już liczy ok. 10 osób spotyka się w czwartki i piątki, by poćwiczyć pamięć w tej towarzyskiej formie gry i zintegrować się.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group