Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 3452
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Twarzą w Twarz w MDK Muflon

Czwartek, 8 grudnia 2016, 15:00
Aktualizacja: Środa, 14 grudnia 2016, 21:53
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Twarzą w Twarz w MDK Muflon
Fot. Robert Czepielewski
Wczoraj (7.12) w Miejskim Domu Kultury Muflona miał miejsce wernisaż wystawy trojga artystów: Agaty Makutynowicz–Turskiej, Jerzego Jerycha i Andrzeja Woźniaka. Jak mówią autorzy prac, wystawa jest prezentacją potrójnego spojrzenia na jeden portretowany model przez trzech artystów plastyków.

- Kiedyś spędzając wspólnie czas wpadliśmy na pomysł, żeby powiedzieć coś o portrecie, czym jest w obecnych czasach, dlaczego ludzie zamawiają portret u artystów, a nie u fotografa, itp. Na wystawie prezentujemy zbiór portretów własnego autorstwa, ale szczególnie na co chciałabym zwrócić uwagę to na portrety malowane pomiędzy naszą trójką. To była fantastyczna zabawa, bo część z nich malowaliśmy siebie na żywo, a inne zostały wykonane z fotografii – opowiada Agata Makutynowicz-Turska.

- Malowanie portretu jest zawsze jakimś kontaktem z osobą żywą, naturalną, którą poprzez zachwyt nad sylwetką, formą, budową jest też próbą uwiecznienia dla rodziny, instytucji czyli pozostawienia swego rodzaju dziedzictwa – dodaje Jerzy Jerych.

Z kolei Andrzejowi Woźniakowi zadaliśmy pytanie, jaki wpływa na efekt końcowy portretu ma malarz i jakie cechy powinien posiadać dobry portrecista? - To zależy od chwili, zmęczenia, pory dnia, bo mi akurat lepiej się maluje, gdy jest późno. Dla mnie dzień zaczyna się dopiero około południa. A odpowiadając na drugie pytanie to powiem krótko: Nie wiem, po prostu nie wiem. Ja zaczynam malować i później to już samo „idzie”.

Wystawa będzie czynna do 16 stycznia. Można ją oglądać codziennie w godzinach 8.00-20.00.

Agata Makutynowicz– artysta plastyk. Mieszka w Karpaczu. Zakres zainteresowań twórczych: malarstwo, ceramika, rzeźba, fotografika, florystyka. Od 2010 roku prowadzi galerię i pracownię malarstwa i ceramiki w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze, organizator i kurator wystaw artystycznych, plenerów malarskich i ogólnopolskich konkursów plastycznych.

Jerzy Jerych– artysta plastyk. PWSSP we Wrocławiu, gdzie mieszka i tworzy. Z sukcesami uprawia szereg dyscyplin artystycznych, m.in. malarstwo, projekty i realizację mebli, wnętrz, ceramikę, grafikę, wystawiennictwo. Posiada bogaty dorobek zawodowy. Prezes Zarządu Okręgu Dolnośląskiego w firmie ZPAP Polska Sztuka Użytkowa we Wrocławiu.

Andrzej Woźniak– artysta malarz. Mieszka i tworzy w Cieplicach. Rysuje i maluje ołówkiem, tuszem, węglem, pastelami, akwarelą, farbami olejnymi i akrylowymi. Nieustanne zamiłowanie do akwareli zaowocowało cyklem „Zamki Ziemi Jeleniogórskiej’’ oraz cyklem i albumem „Zamki i pałace Dolnego Śląska’’. „Nasze kościółki” Drugim ważnym fragmentem jego twórczości są portrety, karykatury, obrazy surrealistyczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group