Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7544
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Turyści zapętleni w autobusach

Czwartek, 24 lipca 2008, 7:23
Aktualizacja: Piątek, 25 lipca 2008, 7:53
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Turyści zapętleni w autobusach
Fot. TEJO
W stolicy Karkonoszy nie ma żadnego oficjalnego parkingu dla autokarów. A Jelenia Góra w roku jubileuszowym przyjmuje tysięce turystów, którzy do grodu Krzywoustego przyjeżdżają tym środkiem transportu.

Kierowcy autokarów z wycieczkami mają problem z zaparkowaniem pojazdów. Turyści, zamiast zwiedzać miasto, tracą sporo czasu na podziwianie Jeleniej Góry zza szyb krążącego wokół centrum autobusu, który długo poszukuje miejsca, gdzie mógłby się zatrzymać i wysadzić wycieczkowiczów, a także zaparkować.

Na wyznaczonym dla wysiadających pasażerów autokarów miejscu przy ulicy Bankowej, najczęściej parkują samochody. Z kolei przy Podwalu turystyczne kolosy blokują przystanek autobusom Miejskiego Zakładu Komunikacji.
– To wyjątkowy absurd – komentuje jeden z kierowców. – Miasto posiada bowiem wiele pięknych miejsc, które turyści chcieliby zobaczyć, ale zanim wysiądą z autobusu, mija już sporo czasu przeznaczonego na zwiedzanie. Jeździłem do mniejszych miast w Polsce i nie spotkałem się z sytuacją, żeby nie było chociaż jednego wydzielonego miejsca dla autobusów – komentuje nasz rozmówca

O tym, że w mieście nie ma ani jednego parkingu dla autokarów w urzędzie miasta mówi się otwarcie i bez skrępowania. Na pismo wysłane do prezydenta przez Cezariusza Wiklika, szefa komisji kultury, sportu i turystyki w radzie, Marek Obrębalski odpisał: – Jelenia Góra nie posiada na chwilę obecną żadnej dokumentacji w zakresie miejsc parkingowych dla autokarów. Ponadto na terenie miasta nie funkcjonują żadne oficjalne parkingi, którymi zarządzałby Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Ta sytuacja nie dziwi również dyrektora zarządu dróg.– Nie ma dokumentacji, bo nie ma parkingów, to jest raczej logiczne – kwituje Czesław Wandzel, szef MZDiM.

Jeszcze w roku ubiegłym spore nadzieje na częściowe rozwiązanie problemu dawał nowy dzierżawca wielopoziomowego parkingu na ulicy Pijarskiej. Tuż przed podpisaniem dokumentów dzierżawy obiektu Bogusław Kuś snuł plany przebudowy wjazdu oraz parteru, który miał być przystosowany do postoju kilkunastu autokarów. Po podpisaniu umowy zmienił jednak zdanie. Teraz już wiadomo, że na ulicy Pijarskiej parkingu dla autobusów nie będzie na pewno. Powód?

– Przepisy BHP, jakie muszą spełniać obiekty przeznaczone na parkingi dla autobusów, są tak surowe, że inwestorzy stwierdzają, iż gra nie jest warta świeczki – wyjaśnia Czesław Wandzel. Przystosowanie budowli do tych wymogów pochłania bowiem ogrom pieniędzy, które inwestorowi nie zwrócą się przez lata.
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi więc...o pieniądze.

Tymczasem kierowcy autokarów znudzeni szukaniem postoju zatrzymują się tam, gdzie im wygodnie. Jeleniogórzanie zamiast cieszyć się z przyjazdu zwiedzających, klną na czym świat stoi, kiedy widzą na środku drogi przy kościele garnizonowym wysiadających gości. Zapewne takie zachowanie turystów do jeleniogórzan nie zbliża i nie zachęca do ponownej wizyty mimo urokliwych okolic.– Czy to nie jest wstyd dla miasta, że słynąca z turystyki stolica Karkonoszy nie ma ani jednego normalnego parkingu dla autobusów? – pytają mieszkańcy.

Marek Obrębalski zapewnia, że sytuacja wcale nie jest taka zła na jaką wygląda, co więcej wszytko idzie ku lepszemu. – Obecnie kierowcy autokarów mogą swobodnie parkować na placu PKS-Tour przy ulicy Obrońców Pokoju, z którym mamy podpisaną umowę na udostępnianie miejsca przyjeżdżającym turystom – tłumaczy prezydent miasta. Tyle że ta przyjemność kosztuje 20 złotych za dobę.

Samorządowcy chcą wybudować parking dla autokarów w rejonie ulicy Mostowej – Jana Pawła II, obok stacji paliw. Przygotowywane są już pod tę inwestycje niezbędne dokumenty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowy parking zacznie funkcjonować od 2009 roku razem z nowoczesnym zapleczem sanitarnym i punktami gastronomicznymi. Pomieści on kilkanaście autokarów i sporą liczbę aut osobowych. Szkoda tylko, że nie stanie się to w roku świętowania przez miasto jubileuszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group