Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8121
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Turniej wiedzy dla dzieci o Bożym Narodzeniu

Niedziela, 7 grudnia 2014, 8:30
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 grudnia 2014, 9:05
Autor: B–L
Jelenia Góra: Turniej wiedzy dla dzieci o Bożym Narodzeniu
Fot. Barbara Ludorowska
4 grudnia 2014 r. W jeleniogórskim Zespole Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3 odbył się w czwartek (4.12) Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Bożym Narodzeniu. Jego celem było poznanie Ewangelii Dzieciństwa Jezusa, pogłębienie wiedzy uczniów na temat istoty Świąt Bożego Narodzenia oraz polskich tradycji świątecznych i zachęcanie do ich kultywowania. Organizatorkami były nauczycielki: Barbara Ludorowska, Klaudia Ostojewska i Ewa Szuba.

Do walki o Puchary Księdza Dziekana stanęło 10 drużyn z większości jeleniogórskich szkół podstawowych. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom, doskonale radzili sobie z najtrudniejszymi, często podchwytliwymi pytaniami, a wszystkim towarzyszyły ogromne emocje nie tylko wśród uczestników, ale również nauczycieli.

Turniej składał się z czterech części. W pierwszej rundzie każdy
z uczestników odpowiadał na pytania zawarte w teście indywidualnym. Wyłonił on „Znawcę Ewangelii Dzieciństwa Jezusa”. Ten tytuł przypadł Kacprowi Żeliszewskiemu z SP 11. Drugą konkurencją była recytacja wiersza o tematyce bożonarodzeniowej. W tej kategorii zwyciężyła Aleksandra Szostak z SP 11.
Powyższe zmagania, chociaż punktowane były indywidualnie, to jednak praca osobista miała wpływ na liczbę punktów dla całej drużyny. Zdobyte punkty zostały zsumowane i dodane do ogólnej punktacji.

Następnie uczniowie pracowali w grupach. Ważne było odpowiednie zorganizowanie w zespole, podział prac i dobra znajomość tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę dotyczącą zwyczajów świątecznych, ułożyć z podanej listy potraw menu na polską wieczerzę wigilijną oraz napisać życzenia świąteczne. W tej części turnieju dwie drużyny zdobyły najwięcej punktów:
SP w Ścięgnach i SP 10. Wielkie brawa należą się drużynie ze Ścięgien, ponieważ stanowili ją uczniowie klasy czwartej i byli najmłodszymi uczestnikami turnieju.

Quiz multimedialny (do wyboru było 100 pytań) był najdłuższą i najtrudniejszą konkurencją. I tu zaczęły się prawdziwe emocje. Na tym etapie bardzo ważne okazało się zachowanie spokoju i uważne słuchanie pytań. Uczestnicy ścisłego finału potwierdzili, że posiadają ogromną wiedzę. Zacięta walka o końcowy sukces trwała do ostatniego pytania. Zwycięska drużyna, przygotowana przez Elżbietę Wasiuk z SP 11 w składzie: Kacper Żeliszewski, Michał Dębski i Mateusz Najman otrzymała Puchar Księdza Dziekana oraz nagrody książkowe, rzeczowe i słodkości. Szkole Podstawowej nr 7 przypadło drugie miejsce, a na trzecim uplasowała się drużyna z SP 8. Srebrnych mistrzów (Agata Puślednik, Ewa Kaczorowska, Julia Szuleka) przygotowała Maria Śliwińska, a zespół z SP 8 (Jacek Polkowski, Damian Sasiela i Gabriela Wolska) - Dorota Najman. Wszyscy uczestnicy otrzymali „Opowieść wigilijną” oraz pamiątkowe dyplomy.

Choć konkurs trwał 4 godziny, nikt się nie nudził. Krótkie przerwy były przeznaczone na poczęstunek, integrację czy zwiedzanie szkoły.

Wielkie podziękowania należą się katechetom, którzy przygotowali drużyny do konkursu: Dorocie Najman, Monice Jędrosz, Elżbiecie Wasiuk, Katarzynie Kowalewskiej, Annie Hamerze, Annie Pierunek, Krystynie Galas, Barbarze Sosnowskiej, Marii Śliwińskiej. Prace uczniów oceniała komisja w składzie: Ewa Szuba, Klaudia Ostojewska, ks. Tomasz Kołodziej i Barbara Ludorowska.

Dzięki pomocy uczennic należących do SK Caritas: Natalii Moczulskiej, Roksanie Sokołowskiej i Jessice Okienko oraz Oliwii Cywoniuk i Paulinie Maga udało się turniej sprawnie przeprowadzić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group