Poniedziałek, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 12204
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzcińsko: Tunel kolejowy do remontu

Środa, 30 marca 2022, 6:20
Autor: WAC
Trzcińsko: Tunel kolejowy do remontu
Fot. MT
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dokonały wyboru wykonawcy remontu tunelu kolejowego w Trzcińsku, na linii Jelenia Góra – Wrocław.

W postępowaniu przetargowym wzięły udział cztery podmioty. Najkorzystniejszą cenowo ofertę, opiewająca na 92 miliony złotych, przedstawiło konsorcjum firm Intop Warszawa i Intop Tarnobrzeg. Co ważne - wartość oferty mieści się w zakresie wynoszącej 102 miliony złotych kwoty jaką PKP PLK zamierza przeznaczyć na realizacje inwestycji.

Tunel, trzystumetrowy obiekt z połowy XIX wieku, znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej na odcinku Janowice Wielkie – Wojanów, w pobliżu Trzcińska. Planowane prace obejmą gruntowne odnowienie wnętrza budowli. Będzie przeprowadzana odcinkowa rozbiórka kamiennej obudowy i budowa nowej żelbetowej konstrukcji. Odnowione zostaną ściany oporowe w sąsiedztwie tunelu. Wykonane zostaną prace związane z odwodnieniem.

W obiekcie zostanie zmieniona wewnętrzna obudowa, wymienione tory i sieć trakcyjna. Głównym efektem inwestycji obok odnowienia i wzmocnienia konstrukcji tunelu będzie „powiększenie” skrajni obiektu i zwiększenie przepustowości. Po remoncie będzie możliwość równoczesnego przejazdu pociągów po dwóch torach. Obecnie, ze względu na obowiązujące przepisy, taka organizacja ruchu nie jest możliwa.

Jednym z głównych założeń organizacyjnych - przy realizacji szerokiego zakresu prac wewnątrz tunelu - jest zachowanie możliwie jak największej przejezdności linii. Podczas remontu rozkłady jazdy będą uzgadniane z przewoźnikami. Przewidziano wykorzystanie trakcji elektrycznej lub spalinowej. Do niezbędnego minimum - 42 dni, będzie ograniczone zamknięcie ruchu. To dwa 3-tygodniowe okresy. Wykonawca na wykonanie zadania będzie miał 582 dni od momentu podpisania umowy.

Twoja reakcja na artykuł?

85
66%
Cieszy
4
3%
Hahaha
4
3%
Nudzi
2
2%
Smuci
5
4%
Złości
28
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group