Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2111
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trzynastu wspaniałych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 22 grudnia 2009, 20:40
Aktualizacja: Sobota, 2 stycznia 2010, 22:08
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Laudacji Honorowej Obywatelki Jeleniej Góry, ludzi zasłużonych dla miasta oraz laureatów dorocznej nagrody wysłuchali dziś zgromadzeni na uroczystej sesji rady miasta, która odbyła się po południu w sali kameralnej Filharmonii Dolnośląskiej.

Zastępczyni przewodniczącego rady Anna Ragiel, witając przybyłych, podkreśliła niecodzienny charakter tego posiedzenia. – Tu nie będzie głosowań, ani dyskusji. Będzie uhonorowanie ludzi, którzy swoim życiem już zbudowali sobie pomnik. Co prawda nie wystawiono go na żadnym cokole, ale poprzez swoje czyny ludzie ci zasłużyli się dla dobra mieszkańców naszego miasta – mówiła Anna Ragiel.

Po porywającym występie kwintetu złożonego z filharmoników dolnośląskich zespołu Classique Moderne, nastąpiła zasadnicza część uroczystości: wręczenie statuetek, dyplomów i bukietów wyróżnionym osobom. Laudacje czytała Dorota Bąblińska-Korczycka, aktorka Zdrojowego Teatru Animacji, statuetki wręczał prezydent Marek Obrębalski.

Tytuł Honorowej Obywatelki Jeleniej Góry rada miejska przyznała Marzenie Machałek, posłance Prawa i Sprawiedliwości na wniosek Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. Uhonorowana nie kryła wzruszenia. — To najcenniejsze wyróżnienie, jakie dostałam w życiu. Zdaję sobie sprawę, że przyznanie takiego tytułu czynnemu politykowi nie jest łatwe. Dlatego tym bardziej dziękuję – mówiła. Bezrobotni docenili posłankę za wiele skutecznych interwencji w sprawach regionalnych. Marzena Machałek jest trzecią osobą wyróżnioną tytułem Honorowej Obywatelki naszego miasta. Wcześniej tytuły wręczono prezydentowi RP na uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi.

Statuetki Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry odebrali goprowiec Waldemar Bartnicki, opiekun zamku Chojnik Jerzy Czajka, szef jeleniogórskiego oddziału Polskiego Związku Walki z Kalectwem Leszek Karbowski, lekarz laryngolog Adam Kuźniar, przedsiębiorca Jens Krueger, Elżbieta Rzemińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2, alpinista i ratownik Wiktor Szczypka, sportowiec i pedagog Mirosław Wieczorkiewicz, fotografik i architekt Jerzy Wiklendt oraz tłumaczka i popularyzatorka wiedzy o regionie Marianna Kurowska. Nagrody za działalność społeczną przyznano małżeństwu sobieszowian związanemu przez lata z miejscową podstawówką Zofii i Zbigniewowi Popkom.

Uhonorowani w kilku zdaniach dziękowali za zaszczyty. Leszek Karbowski podkreślił, że to, co robi dla niepełnosprawnych, to tylko kropla w morzu, ale i kropla jest potrzebna, żeby było morze. Adam Kuźniar skromnie powiedział, że po prostu od 50 lat jest lekarzem. Elżbieta Rzemińska dedykowała swoje wyróżnienie całej społeczności szkolnej. – Dziękuję prezydentowi i radnym za okna w „dwójce”! – rzekła nieoczekiwanie wzbudzając śmiech wśród widowni. Wiktor Szczypka zaznaczył, że otrzymał wyróżnienie w 30. rocznicę nieudanej wyprawy jeleniogórzan na Annapurnę. — Koledzy na pewno by się z tego bardzo ucieszyli – powiedział wyraźnie wzruszony. Jens Krueger stwierdził, że takie wyróżnienie to wielki zaszczyt dla obcokrajowca, a Jerzy Wiklendt podziękował tym, którzy pamiętali o nim i o jego zdjęciach. Marianna Kurowska podkreśliła, że zależy jej – poprzez tłumaczenia – na budowaniu dobrej promocji regionu.

– Kiedy zaczynaliśmy pracę w latach 50. mieliśmy trzyletni nakaz pracy, a zrodziło się z tego 40 lat nakazu serca – dziękowała w imieniu swoim i męża Zofia Popek. Państwo Popkowie wychowali kilka pokoleń sobieszowian i zadbali o infrastrukturę miejscowej szkoły. Byli także twórcami i opiekunami zespołów tanecznych.

Na zakończenie uroczystej sesji uhonorowani stanęli do wspólnego zdjęcia, a fanfarzyści Filharmonii Dolnośląskiej odtrąbili hejnał Jeleniej Góry. Anna Ragiel podkreśliła, że na wyróżnienia zasługuje znacznie więcej mieszkańców miasta i kolejna okazja, aby ich uhonorować będzie za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~obecny 22-12-2009 21:34
A gdzie to Pan Przew.Papaj zapodział się- nieładnie P. Hubercie !
~mysliwy 22-12-2009 21:50
pozdrowienia dla pani Marianny Kurowskiej swietna babka uczyla mnie niemieckiego w LO
~x 22-12-2009 22:30
Papaj nie przyszedł bo Mu pewno było wstyd za efekty tych partyjniackich wyróżnień.Z wyjątkiem ratowników,nauczycieli i doktora Kużniara,reszta nominatów to efekt obrębalskich gierek.Szczyt szczytów to Posłanka Machałek cóż zrobiła dla bezrobotnych skoro dla nich nic nie można zrobic,częśc z nich wogóle nie chce pracowac a większości zależy na bezpłatnym żarciu demo...lizująco rozdawanych co miesiąc.Trochę skromności- to do części nominatów.
Zagloba 23-12-2009 4:09
Czy nie mozna zrobic miniaturek zdjec tylko po trzeba przejsc przez wszystkie 44 zdjecia ?Paranoia.
~tom 23-12-2009 7:40
zgadzam się z( x ) doktor Kużniar , i reszta których wymienił x to ludzie godni wyróżnienia a reszta to cicha armia PO i strasznie smętna co widać na zdjęciach Wesołych Świąt doktorze Kużniar jest pan człowiekiem godnym nie tylko takich wyróżnień
~R2 23-12-2009 7:53
Cieszę się, że po raz pierwszy wyróżniono osobę ze środowiska niepełnosprawnych to dobry znak na przyszłość. A nawiasem mówiąc dzięki panie prezesie za to co dotychczas dla nas zrobiłeś.
~cytujący 23-12-2009 8:00
Aleksander Fredro: "Dziwna rzecz - im mniej wielkich ludzi, tym więcej pomników i medali."
~pytajnik 23-12-2009 8:03
Ciekawe za co konkretnie, enumeratywnie, wyróżniona została pani Machałek, oprócz tego że jest posłanką. Jeżeli za to. to rzetelne wypełnianie obowiązków posła jest jej zwyczajnym obowiązkiem...
~mm 23-12-2009 10:09
Część wyróżnionych osób za swoją pracę otrzymuje wynagrodznie i ma to w obowiązkach więc jaka to działalność społeczna? Małe miasto więc na siłę szuka się kogo by tu odznaczyć.
Cień 23-12-2009 11:21
Do X. Czy ty pracowałbyś za 600-800-1000PLN? Gdy na życie wydaje się więcej, same rachunki przekraczają 500PLN, skromne wyżywienie 500PLN a ubrać się i jakieś drobne przyjemności od czasu do czasu, które każdemu się należą. Zobacz ile zarabiają w niemczech czy innych cywilizowanych krajach, a ceny tam są podobne.
~ 23-12-2009 16:08
nonono...ceny w Niemczech nie sa podobne...czynsz za 3 pokojowe mieszkanie w Monachium wynosi 1000 Euro (bez oplat).
~soilledrat@gmail.com 23-12-2009 16:59
~do mm 23-12-2009 17:58
P.Leszek Karbowski nominowany nie wiem czy wiecie ale robi wszystko społecznie. Zazdrościsz ,że chłop jeżdzi na wózku ???
~jowi 24-12-2009 22:50
Do" ~X" i "tom": Nie można tę "resztę" nazwać "czyichś gierek" i "armią PO" bo tak nie jest i takie wspólne "zaliczenie" tej" reszty" jest krzywdzące dla osób nie powiązanych z żadną władzą, ani partią, a zasłużyli oni swoją rzetelną, uczciwą i twórczą pracą i wreszcie po 50 latach swojego trudu są doceniani! Więc należy się uszanować takich ludzi, a nie szkalować!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group