Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5454
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Trzynastu wspaniałych

Wtorek, 22 grudnia 2009, 20:40
Aktualizacja: Sobota, 2 stycznia 2010, 22:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Trzynastu wspaniałych
Fot. TEJO
Laudacji Honorowej Obywatelki Jeleniej Góry, ludzi zasłużonych dla miasta oraz laureatów dorocznej nagrody wysłuchali dziś zgromadzeni na uroczystej sesji rady miasta, która odbyła się po południu w sali kameralnej Filharmonii Dolnośląskiej.

Zastępczyni przewodniczącego rady Anna Ragiel, witając przybyłych, podkreśliła niecodzienny charakter tego posiedzenia. – Tu nie będzie głosowań, ani dyskusji. Będzie uhonorowanie ludzi, którzy swoim życiem już zbudowali sobie pomnik. Co prawda nie wystawiono go na żadnym cokole, ale poprzez swoje czyny ludzie ci zasłużyli się dla dobra mieszkańców naszego miasta – mówiła Anna Ragiel.

Po porywającym występie kwintetu złożonego z filharmoników dolnośląskich zespołu Classique Moderne, nastąpiła zasadnicza część uroczystości: wręczenie statuetek, dyplomów i bukietów wyróżnionym osobom. Laudacje czytała Dorota Bąblińska-Korczycka, aktorka Zdrojowego Teatru Animacji, statuetki wręczał prezydent Marek Obrębalski.

Tytuł Honorowej Obywatelki Jeleniej Góry rada miejska przyznała Marzenie Machałek, posłance Prawa i Sprawiedliwości na wniosek Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Osób Bezrobotnych. Uhonorowana nie kryła wzruszenia. — To najcenniejsze wyróżnienie, jakie dostałam w życiu. Zdaję sobie sprawę, że przyznanie takiego tytułu czynnemu politykowi nie jest łatwe. Dlatego tym bardziej dziękuję – mówiła. Bezrobotni docenili posłankę za wiele skutecznych interwencji w sprawach regionalnych. Marzena Machałek jest trzecią osobą wyróżnioną tytułem Honorowej Obywatelki naszego miasta. Wcześniej tytuły wręczono prezydentowi RP na uchodźctwie Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi.

Statuetki Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry odebrali goprowiec Waldemar Bartnicki, opiekun zamku Chojnik Jerzy Czajka, szef jeleniogórskiego oddziału Polskiego Związku Walki z Kalectwem Leszek Karbowski, lekarz laryngolog Adam Kuźniar, przedsiębiorca Jens Krueger, Elżbieta Rzemińska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2, alpinista i ratownik Wiktor Szczypka, sportowiec i pedagog Mirosław Wieczorkiewicz, fotografik i architekt Jerzy Wiklendt oraz tłumaczka i popularyzatorka wiedzy o regionie Marianna Kurowska. Nagrody za działalność społeczną przyznano małżeństwu sobieszowian związanemu przez lata z miejscową podstawówką Zofii i Zbigniewowi Popkom.

Uhonorowani w kilku zdaniach dziękowali za zaszczyty. Leszek Karbowski podkreślił, że to, co robi dla niepełnosprawnych, to tylko kropla w morzu, ale i kropla jest potrzebna, żeby było morze. Adam Kuźniar skromnie powiedział, że po prostu od 50 lat jest lekarzem. Elżbieta Rzemińska dedykowała swoje wyróżnienie całej społeczności szkolnej. – Dziękuję prezydentowi i radnym za okna w „dwójce”! – rzekła nieoczekiwanie wzbudzając śmiech wśród widowni. Wiktor Szczypka zaznaczył, że otrzymał wyróżnienie w 30. rocznicę nieudanej wyprawy jeleniogórzan na Annapurnę. — Koledzy na pewno by się z tego bardzo ucieszyli – powiedział wyraźnie wzruszony. Jens Krueger stwierdził, że takie wyróżnienie to wielki zaszczyt dla obcokrajowca, a Jerzy Wiklendt podziękował tym, którzy pamiętali o nim i o jego zdjęciach. Marianna Kurowska podkreśliła, że zależy jej – poprzez tłumaczenia – na budowaniu dobrej promocji regionu.

– Kiedy zaczynaliśmy pracę w latach 50. mieliśmy trzyletni nakaz pracy, a zrodziło się z tego 40 lat nakazu serca – dziękowała w imieniu swoim i męża Zofia Popek. Państwo Popkowie wychowali kilka pokoleń sobieszowian i zadbali o infrastrukturę miejscowej szkoły. Byli także twórcami i opiekunami zespołów tanecznych.

Na zakończenie uroczystej sesji uhonorowani stanęli do wspólnego zdjęcia, a fanfarzyści Filharmonii Dolnośląskiej odtrąbili hejnał Jeleniej Góry. Anna Ragiel podkreśliła, że na wyróżnienia zasługuje znacznie więcej mieszkańców miasta i kolejna okazja, aby ich uhonorować będzie za rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1052
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group