Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9035
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Trwa usuwanie skutków ataku zimy

Czwartek, 15 października 2009, 13:58
Aktualizacja: Piątek, 16 października 2009, 8:07
Autor: Angela/ Ania
REGION: Trwa usuwanie skutków ataku zimy
Fot. Ania
Strażacy i pracownicy Energii Pro od godziny trzeciej w nocy nie mają chwili wytchnienie. Co kilka minut odbierają kolejne zgłoszenia o drzewach i konarach, które pod wpływem mokrego i ciężkiego śniegu spadają na jezdnie i linie energetyczne. Prądu nie ma około 22 tys. gospodarstw z byłego województwa jeleniogórskiego.

Jeleniogórscy strażacy od trzeciej w nocy wyjeżdżali do kilkudziesięciu zdarzeń. Wszystkie dotyczyły połamanych drzew i konarów, które pod wpływem mokrego śniegu uniemożliwiały przejazd samochodów. Sytuacja dokładnie tak samo wygląda w ciągu dnia. Strażacy wyjeżdżali do Czernicy, Jeżowa Sudeckiego na ulicę Długą, do Szklarskiej Poręby na ulicę Piastowską, na Wrocławską w Jeleniej Górze, do Wojanowa, Staniszowa oraz do Kowar na ulice Karkonoską oraz Wolności, gdzie drzewo spadło na samochód.

Nieprzejezdne drogi to tylko jeden z problemów, jaki pojawił się po ataku zimy. Inny to brak prądu, co odczuli mieszkańcy m.in. Cieplic, Wojanowa, Łomnicy, Dziwiszowa, Barcinka, Sędziszowej, Chrośnicy i innych miejscowości, nie tylko w okolicach Jeleniej Góry.

– Cały sztab naszych ludzi od trzeciej w nocy pracuje nad usuwaniem usterek, które powstały wskutek zerwania linii energetycznych przez spadające pod ciężarem śniegu drzewa czy konary – mówi Ewa Styczyńska, rzecznik Energii Pro w Jeleniej Górze. – Rano nieczynnych mieliśmy łącznie 254 stacje i 19 linii energetycznych. W sumie prądu nie ma około 22 tys. gospodarstw z byłego województwa jeleniogórskiego.

Usterki w dostawie prądu pojawiły się również w Szklarskiej Porębie, we Wleniu, Bolkowie, Świerzawie, Piechowice, Kamiennej Górze, Dziwiszowie czy Wojcieszowie. W pierwszej kolejności pracownicy usuwają usterki zagrażające życiu lub zdrowiu. – Jesteśmy przygotowani do usuwania awarii do późnych godzin wieczornych, nie możemy jednak obiecać, że jeszcze dzisiaj prąd pojawi się u wszystkich naszych klientów. Czasami linie zerwane są na terenie do którego trudno jest dotrzeć. Przykładem są tu lasy – mówi E. Styczyńska.

Pracownicy Energii Pro apelują do mieszkańców o zgłaszanie na numer alarmowy 991 lub do biura obsługi klientów zauważonych przypadków zerwanych czy wiszących nad ziemią linii energetycznych, a także drzew zalegających na liniach.

Tiry, które nie mają założonych opon zimowych nie powinny wyjeżdżać z Jeleniej Góry. Kierujący samochodami osobowymi muszą dostosować prędkość jazdy do panujących warunków atmosferycznych.Przestrogą dla nich mogą być auta, które dzisiaj rano wjechały do rowów. Do trzech tego typu zdarzeń wzywano policję, pozostali kierowcy poradzili sobie sami. W poślizg wpadła m. in. kierująca volkswagenem passatem. Dzisiaj około 8:30 jechała wraz z synem z Sosnówki w stronę Podgórzyna. Niedaleko zalewu straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na lewy pas drogi i wylądowała w rowie. Kobiecie i pasażerowi nic się nie stało. W aucie zbiła się jedynie jedna z bocznych szyb. Na miejsce przyjechali strażacy z OSP z Sosnówki. Wyciągnęli auto i pomogli uczestnikom kolizji.

Główna droga do Karpacza z Jeleniej Góry jest obecnie przejezdna, ale trzeba bardzo uważać, wjeżdżając do miasta pod Śnieżką. Rano samochody stanęły w korku, który ciągnął się od wjazdu do miasta do centrum. Niektóre samochody nie mogły podjechać pod górę. Najbardziej należy jednak unikać dzisiaj Szklarskiej Poręby. Chodzi tutaj głównie o auta z oponami letnimi. Sam wjazd został dzisiaj drugi raz zablokowany przez tiry, które mimo ostrzeżeń funkcjonariuszy policji udają się w tamtym kierunku.

Tłoczno zrobiło się w serwisach i stacjach obsługi samochodów. Kierowcy wymieniają opony letnie na zimowe. Wiele wskazuje na to, wróci jeszcze ładna jesienna pogoda, ale lepiej zawczasu zabezpieczyć się w zimówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group