Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4227
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Trujące sąsiedztwo

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 8 czerwca 2007, 8:39
Autor: DOB
Fot. DOB
Mimo protestów mieszkańców przy ul. Sudeckiej powstanie stacja paliw.

– To bomba z opóźnionym zapłonem – denerwują się ludzie na wieść o tym, że za sąsiada będą mieli dystrybutory z benzyną, gazem i olejem napędowym.
Protest przeciwko budowie stacji paliw przy ul. Sudeckiej trwa od lat. Bez skutku. Zapowiadana również od lat budowa stacji ruszyła i nic nie może jej zatrzymać.

– Nasze życie zmieni się w koszmar – mówi pani Bożena z bloków przy ulicy Ptasiej. – Co nas czeka? Smród paliw i hałasy przez całą dobę. Bo to ma być całodobowa stacja – dodaje Maciej Kozłowski. – Wieczorami będzie się tu gromadzić margines, bo po alkohol blisko. Już dzisiaj strach wejść do parku, co będzie dalej?

Ludziom nie podoba się też, że firma Statoil chce na stacji sprzedawać autogaz. – Jak ten zbiornik wybuchnie to w powietrze wylecą największe budynki – obawiają się mieszkańcy.
Przy stacji ma powstać myjnia automatyczna i sklep całodobowy. A niemal naprzeciwko jest Gimnazjum nr 2.

Dyrektor placówki Maria Malczuk przyznaje, że wolałaby, aby ten teren zagospodarowano w inny sposób. – Można by było tam zrobić piękny skwer– mówi. – Ale na to za późno. Pozostaje nam uświadomić młodzieży, jak bezpiecznie poruszać się w tym miejscu.

– To skandal, że do tej budowy w ogóle doszło – mówi Miłosz Sajnog, radny Wspólnego Miasta. – Wokół są tereny rekreacyjne, osiedle mieszkalne. Nie powinno się w takim miejscu umieszczać stacji paliw. Przecież kilometr dalej, przy nowym cmentarzu na ul. Sudeckiej, jest przewidziana stacja w planie zagospodarowania przestrzennego.

Inna sprawa, że w pobliżu jest już stacja Orlenu (przy ul. Wojska Polskiego), a przy tej samej drodze, za miastem działa prywatna stacja.
Samorządowcy winą za sytuację obarczają poprzedników.

– W maju 2005 roku poprzednie władze wydały decyzję o warunkach zabudowy na tym terenie. Teraz już nic nie dało się zrobić – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Nie możemy nie wydać pozwolenia na budowę stacji paliw a wniosek o wydanie takiego dokumentu wpłynie do nas lada dzień. Jeśli nie wydamy zgody w ciągu 65 dni, wojewoda dolnośląski wymierzy miastu karę w wysokości 500 złotych za każdy dzień zwłoki. Takie jest stanowisko naszego radcy prawnego. Jestem urzędnikiem i muszę postępować zgodnie z prawem, choć pomysł budowy stacji też mi się nie podoba.

<b> Historia sporu </b>
Spór o budowę stacji trwa od 2002 roku. Wówczas o pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji wystąpiła wrocławska spółka &#8222;HCS&#8221;. Mieszkańcy oprotestowali ten pomysł. Prezydent Józef Kusiak wydał jednak pozwolenie na budowę, ale Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło tę decyzję. Nieoczekiwanie nową decyzję, już na wniosek firmy Statoil, wydano w maju 2005 roku. Prawie 2 lata trwały formalności. Niedawno na miejsce niezagospodarowanego skweru wjechały koparki. Stacja powstanie w ciągi kilku miesięcy.
Ogółem w Jeleniej Górze jest 17 stacji paliw, w tym 2 oferujące tylko autogaz. Statoil będzie 18.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~zenek 8-06-2007 7:39
juz niech tak ludzie nie tragizuja, stacja jak stacja, slyszeliscie kiedys o wybuchu stacji, bo ja nie! przesada z tym narzekaniem!
~Sobieszowianin 8-06-2007 7:41
Jakoś jest mniejsza stacja paliw na zbiegu ulic Wojska Polskiego oraz Modrzejewskiej (ewentualnie Muzealnej) i jakoś nie narzekają. Też protestowałbym przeciwko budowie stacji paliw pod moim domem lub w okolicy, ale niestety najwidoczniej ta mniejsza stacja paliw, o której pisałem wcześniej nie wystarczy.
~jacol 8-06-2007 8:25
Gdyby mieszkańcy dostali po pare złoty od Statoil to napewno by im już nie przeszkadzało. Zobaczymy jak dramatyzujący mieszkańcy sami bedą biegać po flaszke w weekend na stacje gdy zabraknie. A tak na marginesie to może by Kusiaka wziąść za dupe i rozliczyć z tej jego decyzji !
~Słoneczny 8-06-2007 9:12
ale przesadzają z tym wybuchem stacji bloki sie poburzą jak biladen je wysadzi prędzej niz ta stacja wybuchnie to będzie stacja nowoczesna z zabezpieczeniami i nic niebędzie czuc wiem bo sam mieszkam koło takiej stacji
~szpiegu86 8-06-2007 9:40
Budują stację benzynową – źle, supermarket – źle, nadajnik GSM – bardzo źle, ale jakby budowali np. kapliczkę o.Rydzyka to wtedy byłoby bardzo dobrze!
~Dawid 8-06-2007 10:22
Ja mieszkamw okolicy stacji Jet i niestety czasem czuć benzyne !! Zaznaczam czuc benzyne w łazience, a mieszkam na 6 piętrze. Tak z ka...lizacji czuć. troszke dziwna sprawa...
~no wlasnie 8-06-2007 10:41
w rzadzie sciga sie i podlicza poprzednikow, moze by tak rozliczyc kusiaka i kaste?
~kazimierzp 8-06-2007 10:55
W czasie przeprowadzenia postępowania w sprawie wydania ostatnich decyzji o warunkach zabudowy, a potem o pozwoleniu na budowę, żaden z mieszkańców będących stroną w postępowaniu (prawo ściśle określa kto może być uważany za stronę) nie protestował – a byli sumiennie o każdym kroku informowani!!! Problem zaistniał bo "ktoś" znowu chce "pokazać się" na forum publicznym.
~ppp 8-06-2007 11:26
mieszkam na ptasiej i mi stacja nie przeszkada, a większość przytaczanych opinii jest tak durna (np 'a jak stacja wybuchnie') że aż śmieszna – najlepiej by było polikwidować stacje, samochody, komórki i elektryczność, bo wszystko truje, promieniuje i jonizuje.dla wspólnego miasta każda okazja dobra (nowy maszt gsm, stacja, sklep, remontowana ulica) by przypomnieć o sobie i pokazać, że tak naprawdę jest dziwolągiem, które jest przeciwne każdej realnej inwestycji, nawet duperelnej stacji – tylko ma pełną buzię frazesów o jakimś wyidealizowanym rozwoju.
~mariola 8-06-2007 12:03
Kiedyś uczyłem sie w gim. nr2 i hałas dochodzący z ulicy był ogromny ze przy otwartym oknie nie było słychać rozmów i nie sądze ze samochody tankujące benzyne albo myjace sie w myjni bedą bardziej hałasować od pedzacych tirów:) Wiec nie wiem o co sie rozchodzi tym bardziej ze te budynki na ptasiej sa kawałek od tej stacji!!
~roni 8-06-2007 12:41
a gdyby w tym miejscu powstala lodziarnia to tez mieszkancy by protestowali bo dzieci zamiast do szkoly chodzily by nalody.
~uK 8-06-2007 14:45
w historii sporu moderator pisze, że "nagle w 2005 wydano decyzję"; ta decyzja rodziła się przez rok, bo wnioskodawca trzykrotnie zmieniał program stacji; każda kolejna zmiana była publikowana w BIP–ie; na posiedzeniach komisji merytorycznych – z udziałem RP – pracownicy urzędu informowali radnych o przebiegu postępowania i o możliwych działaniach z ich strony mogących zapobiec realizacji tej inwestycji (na najblizszej sesji pierwszy lepszy radny zgłasza projekt uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu z zapisanym zakazem budowy stacji); pytanie do radnych: dlaczego nie podjęto takiej uchwały? czy chciano zapobiec budowie stacji, czy niekończąca się "pyskówka" była lepszym sposobem na "błyszczenie" przed wyborami i kupienie "głosów" ?
~Aborygen. 8-06-2007 16:11
Nasz drogi Józef już dawno w dowód wdzięczności pałuczył wziatku w karman za ten plac.
~do Szpiegu86 8-06-2007 16:13
Tu sobię o.Inwestorem d... nie wycieraj, szczylu kosmaty !
~BIK 8-06-2007 18:09
Zawsze to jakieś miejsce pracy!
~aaa 8-06-2007 18:36
Róbcie szybciej tego STATOILa bedzie gdzie jeździć na HOT–DOGI :–)
~szary 8-06-2007 22:34
ja doliczyłem się 3 stacji autogazu, na Wolności koło urzędu skarbowego i gorzelni i trzecia na Wincentego Pola
~Do "do Szpiegu86" 8-06-2007 22:52
O co Ci chodzi tak wogóle ?
~Do szary 9-06-2007 11:58
A czwarta koło Shela na tyłach. A piąta na Sobieskiego jak się jedzie na Grzybek. Wymieniać dalej ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group