Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6017
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tradycyjne smaki z regionu pod Śnieżką

Wiadomości: Region
Sobota, 17 sierpnia 2013, 8:40
Aktualizacja: Niedziela, 18 sierpnia 2013, 8:32
Autor: Mea
Fot. Mea
– Jesteśmy tu, by promować regionalne przysmaki – mówił Jasiek Kuroń podczas II Festiwalu Smaków Liczyrzepy w Karpaczu. Impreza rozpoczęła się wczoraj (16.08.) przy restauracji Dwór Liczyrzepy i będzie trwała jeszcze dzisiaj od godz. 12.00. Wstęp jest wolny.

Podczas festiwalu odbył się m.in. Kiermasz Produktów Lokalnych, Kulinarnych i Dziedzictwa Kulinarnego, konkursy: na najlepszą Kuchnię i Danie Liczyrzepy i Skarby Ducha Gór oraz warsztaty rękodzielnicze, pokazy kulinarne, występy artystyczne, biesiada karkonoska, a także koncerty. Imprezę prowadzi Jasiek Kuroń, który dziś (17.08.) na pokazie kulinarnym przyrządzi karpia i pstrąga z podgórzyńskich stawów z regionalnymi dodatkami.
Organizatorami festiwalu są: Restauracja Dwór Liczyrzepy i LGD Partnerstwo Ducha Gór. Impreza odbywa się pod patronatem starosty jeleniogórskiego Jacka Włodygi. – Ważna jest promocja regionalnych potraw i kuchni, bo są one dla nas najcenniejsze – zaznaczył Jacek Włodyga.

konkursu na Danie Liczyrzepy zgłosiły się cztery drużyny m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Podgórzynie, Zamek Czocha, Kubex i Robson oraz Restauracja Dwór Liczyrzepy. Kolejny konkurs dotyczy Kuchni Liczyrzepy, w którym wygra ten, kto sprzeda więcej produktów. Dzisiaj mistrzowie kuchni będą przyrządzać potrawy z regionalnych produktów.

- Przyjechało ok. 50 wystawców nie tylko z powiatu jeleniogórskiego, ale z całego Dolnego Śląska m.in. Borowic, Piechowic, Trzcińska, Jeżowa Sudeckiego, Trzebnicy oraz Oławy. Produkty sprzedawane są z certyfikatami np. sery kozie, wędliny, kiełbasy, dżemy, soki, cydry, miody, Likier Karkonoski. Prowadzone są też warsztaty z ceramiki, grafiki, witrażu, zdobienia pierników, robienia obrazów z liści, wyrabiania przedmiotów z filcu, malowania na szkle i haftowania krzyżykowego, w których każdy może wziąć udział – zaznaczyła Dorota Goetz, prezes Partnerstwa Ducha Gór – Lokalnej Grupy Działania.

Kołu Gospodyń Wiejskich z Podgórzyna wręczono symboliczny czeka na 1 tys. zł za pierożki podgórzyńskie, których przez rok sprzedano w restauracji Dwór Liczyrzepy 1122 porcji. Produkt wygrał bowiem podczas ubiegłorocznego festiwalu.
– W tym roku również startujemy w konkursie na najlepszą potrawę, tym razem z pyzdrakami podgórzyńskimi z ziemniaków gotowanych i tartych z nadzieniem m.in. z sera na ostro. W drugim konkursie na regionalny smak Ducha Gór przedstawiłyśmy tort Rzepichy, z pieczonego chleba przekładanego grzybami, mięsem mielonym, oblanego żółtym serem oraz pampuchy podgórzyńskie z ciasta, jak na kluski śląskie, ale nadziewane warzywami - podkreślała Danuta Szymajda z Koła Gospodyń Wiejskich w Podgórzynie.
- Przepisy mamy od naszych babć, które pochodziły ze wschodu. Są to więc potrawy lwowskie, ale ulepszone o naszą inwencję twórczą – dodała.
Uczestnikom festiwalu bardzo podobał się szeroki wybór produktów lokalnych.

- Impreza z regionalnymi potrawami to świetna inicjatywa, można poznać wiele nowych smaków, a ponadto zobaczyć ciekawe produkty rzemieślnicze – mówiła Mieczysława Elert z Leszna.

- Skosztowałam przepyszną babkę ziemniaczaną w sosie myśliwskim, a wcześniej jadłam pierożki podgórzyńskie z ziemniakami, boczkiem, cebulką, zapieczone w cieście drożdżowym, które są naprawdę wyśmienite – zaznaczyła Anna Krzyż z Wrocławia.

Nie zabrakło artystycznych występów. Zagrała orkiestra dęta „Musikverein Baunach” z powiatu Bamberg oraz zespół Złota Aura, a wieczorem odbył się Folk Festiwal, na którym wystąpili m.in. Rudawianie z Janowic Wielkich, Sokolik z Karpacza oraz zespół Karkonosze.

Dzisiaj (17.08.) o godz. 12.00 rozpocznie się drugi dzień Festiwalu Smaków Liczyrzepy. O godz. 12.20 zostaną wręczone nagrody w konkursie Skarby Ducha Gór. O godz. 12.35 wystąpi orkiestra dęta „Musikverein Baunach”. O godz. 13.30 odbędzie się pokaz kulinarny Jaśka Kuronia. O godz. 15.00 wystąpi zespół Szarotki z Mysłakowic. Od godz. 15.45 zagrają zespoły: Szklarki z Piechowic oraz Jeleniogórzanie, a o godz. 18.30 zostaną ogłoszone wyniki konkursu na Najlepszą Kuchnię Liczyrzepy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~18 sqandal 17-08-2013 10:04
a jakie to my tu mamy regionalne przysmaki jak praktycznie region to jest naplywowy . Potrawy regionalne to mają kilku-setną tradycje a tu zbieranina za buga czy centralnej Polski czy jeszcze jakiś tam romów , tu nie ma nic tradycyjnego i tyle.
~... 17-08-2013 14:11
Ktoś tu pewnych rzeczy albo nie rozumie, albo chce jedynie walnąć "coś" z głowy - tyle że w "głowie" pusto! W 1944 i 45 roku wygoniono z kresów całe wsie, całe regiony i przesadzono nie pytając ich o zdanie na tereny Śląska. Oni przenieśli wraz ze swoim dobytkiem swoje obyczaje, kuchnię. Swoją tradycję - którą dalej kultywują i zamiast ich za to podziwiać to zdarza się zawsze jakiś niedowarzony troll który próbuje to negować! Cóż psy szczekają, a karawana idzie dalej. W Niemczech, ci co ich stąd swymi decyzjami Stalin, Roosevelt i Churchill wygonili, też podtrzymują tradycje swych przodków z terenów Śląska i nikt się z nich nie naśmiewa.
~ 17-08-2013 17:49
prosze wymienic polskie potrawy odpadaja typu ryba po grecku,pierogi ruskie itp
~18 sqandal 17-08-2013 18:49
do tego ... z wpisu z godz 14;11... jak przywiezli potrawy i zwyczaje ze wschodu czy iinych regionów to potrawy regionalne tamtych stron a nie karkonoskie , prawda?
~Wiatr 17-08-2013 21:46
Jak przywieżli z za Buga w Karkonosze,to teraz Karkonoskie :)
Piipi Jelonkowa 17-08-2013 22:15
..do - [~Wiatr ] .. ~NAJważniejsze ! .. Liczyrzepa przyjął polskie obywatelstwo ! On lubi podpowiadac tutejszym mieszkancom fajne recepty ..np.na likier karkonoski lub .. przepyszne sery od kozy !
~Stasio 18-08-2013 4:44
Ja sie zastanawiam jaka to tradycja skoro ziemie te byly w rekach Niemiec przez 600 lat ? No , ale moze narodzila sie nowa tradycja , jak w filmie MIS ........
~bu ba 18-08-2013 7:30
Karkonoskie regionalne przysmaki??????hahahahahh
~ 18-08-2013 8:35
oj niekumaci z was ludzie. A jak rodzice tej babci z Lwowa byli Rosjanami, albo Turkami to znaczy, że inną kuchnie prezentuje ta babcia, a nie lwowską, hehe, tym bardziej, że Panie mówiły, iż dodają swoje pomysły do starych przepisów, zioła, przyprawy i warzywa, które obecnie chodowane są w regionie. no ale zacofanie wasze wynika z niezrozumialstwa mechanizmów tego świata, niestety :)
Piipi Jelonkowa 18-08-2013 11:48
..do - [~Stasio ] .. jest Bóg sprawiedliwy ! .. który rozproszył krnąbrnych Zydów po wszystkich krainach i przegonił ich od swojego boskiego oblicza ! .. ale Zydzi,którzy mieszkają np. w Polsce .. nadal spożywają mięso z rytualnego uboju,wg tz.zydowskiej recepty !
~Curie 18-08-2013 12:16
"Ważna jest promocja regionalnych potraw i kuchni, bo są one dla nas najcenniejsze – zaznaczył Jacek Włodyga". Czy może ktoś jest w stanie wyjaśnić co ten pan chciał przez to powiedzieć?
~il -w 19-08-2013 14:36
najlepiej krytykować ! zróbcie coś sami ,pokarzcie co potraficie prócz wysmiewania się i obrażania ludzi którzy chcą coś robić dla naszego regionu, bo teraz to jest nasza ziemia na ktorej w więkrzości się urodziliśmy.
~ 14-09-2018 10:32
Najpierw niech większości z Was pomyśli a potem dodaje komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group