Sobota, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 5504
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Towarzystwo Gest pomaga osobom głuchym

Piątek, 26 lipca 2013, 6:54
Aktualizacja: 6:55
Autor: KSON
Towarzystwo Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST” w Jeleniej Górze mieści się przy Os. Robotniczym 47A (Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych). Specjalizuje się w zakresie upowszechniania języka migowego.

- Zaczynaliśmy od małych grup tłumaczy języka migowego, wspomagających osoby niesłyszące w kontaktach np. z urzędami. Potem przyszedł czas na prowadzenie kursów dla wszystkich grup zawodowych, a największą grupą naszych kursantów byli pracownicy oświaty i urzędów. Nasze działania mają charakter ogólnopolski - mówi Agnieszka, zastępca prezesa.

- Tłumaczyliśmy wiele ważnych wydarzeń państwowych transmitowanych z opcją tłumaczenia na język migowy. Współtworzyliśmy różne wydawnictwa wspomagające język migowy i inwalidów słuchu z Leksykonem języka migowego, wydanym przez Silentium włącznie. Na kilkuset stronach tej pozycji, zaprezentowanych zostało ponad 2 800 znaków języka migowego. Szeroka akcja edukacyjna jest głównym celem działania Towarzystwa „GEST”. W samym tylko roku 2012 przeprowadziliśmy 20 kursów, a w 2013 przeszkoliliśmy już ponad 150 osób - opowiada.

Od 1 kwietnia 2012 roku język migowy jest zrównany w swych prawach z językiem polskim i jest traktowany na równi jak język ojczysty. - Coraz więcej firm, urzędów i instytucji prosi nas o tłumaczenie różnego rodzaju ofert i komunikatów. Coraz częściej odwiedzają nas także nasi „głusi przyjaciele”, którym bezpłatnie i z życzliwością towarzyszymy w różnych spotkaniach, takich jak: wizyty lekarskie, negocjacje bankowe, współdziałanie przy notariuszach, a także w czasie sądowych i prokuratorskich postępowań prawnych – mówi zastępca prezesa.

Biuro Towarzystwa w Jeleniej Górze czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 11:00. Można kontaktować się telefonicznie/sms pod numerem 0-531-652-599 oraz dzwonić na bezpłatną infolinię 800-700-025.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
634
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
30%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Lotto – dwa zeta do przodu
 
Warto wiedzieć
Co zostało nam z chłopów pańszczyźnianych?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Magiczny poranek w Kotlinie
 
Aktualności
Ulewa w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Fajfy Cieplickie – potańczyli przed deszczem
 
Kultura
Wystartowało Lwóweckie Lato Agatowe
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group