Środa, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 5448
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Test na zdrowie

Wtorek, 17 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:41
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
REGION JELENIOGÓRSKI. Kilka tysięcy mieszkańców skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych

Od wczoraj w wybranych miastach naszego regionu za darmo można sprawdzić poziom cholesterolu, cukru oraz zmierzyć ciśnienie. W pierwszy dzień skorzystało z nich
kilkaset osób

Masz objawy cukrzycy? Czujesz się senny bez powodu, a może masz problemy z przemianą materii? Teraz możesz sprawdzić, czy jesteś zdrowy. Badania prowadzone są w ramach ogólnopolskiego projektu profilaktyki chorób układu krążenia w środowiskach wsi i małych miast pod nazwą „400 miast”. Realizowane są przez miejscowych lekarzy pod okiem specjalistów z Akademii Medycznej i Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Lepiej się przebadać
– Znalazłem ulotkę w tej sprawie w skrzynce pocztowej i postanowiłem skorzystać – mówi Zbigniew Borowy, mieszkaniec Piechowic, który w pierwszy dzień wykonał badania.
– Ta akcja to bardzo dobry pomysł – dodaje Janina Gmor. – Na co dzień na takie badania trzeba mieć skierowanie od lekarza albo najzwyczajniej za nie zapłacić. Jak twierdzi, nigdy nie miała podwyższonego cukru. – Na wszelki wypadek pójdę się przebadać, bo ostatni raz byłam dwa lata temu – przyznała.
W pierwszy dzień w Piechowicach z badań skorzystało ok. 50 osób. – Akcja dopiero się rozpoczęła i mamy nadzieję, że z każdym dniem będzie przychodzić coraz więcej osób – mówi Elżbieta Wnuk, prowadząca projekt. Jak twierdzi, są już efekty. – U kilku osób wykryliśmy podwyższony poziom cholesterolu. Wkrótce obejmiemy je opieką.

Będzie opieka
Osoby, u których zostaną stwierdzone objawy chorób układu krążenia, zostaną skierowane na specjalistyczne badania. Wezmą też udział w spotkaniach z lekarzami. Dowiedzą się, jaką dietę powinni stosować. Organizatorzy projektu przewidzieli też pogadanki na temat zdrowego stylu życia. Wszystko po to, by zapobiec chorobom.
Na terenie byłego jeleniogórskiego programem „400 miast” objęto 12 gmin. Ich listę podajemy poniżej. Badania prowadzone będą codziennie do piątku od godz. 7 do 10. Jak szacują organizatorzy projektu, w byłym tylko jeleniogórskim skorzysta z nich kilka tysięcy osób. Piechowiczanie mogą się zarejestrować w urzędzie miasta, pod numerem telefonu (0 75) 754-89-23.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group