Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6651
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Terenowa toyota dla ochotników z Wiejskiej

Sobota, 3 stycznia 2015, 8:19
Aktualizacja: Niedziela, 4 stycznia 2015, 8:22
Autor: Angela
Jelenia Góra: Terenowa toyota dla ochotników z Wiejskiej
Fot. Angela
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej „Raszyce” z ulicy Wiejskiej w Jeleniej Górze otrzymali wczoraj (2.01) nowy samochód terenowy. Toyota hilux za 135 tys. zł zastąpi starego żuka, który służył w tej jednostce przez 42 lata.

- Żuk to rzeczywiście auto wysłużone, ale było nam niezbędne – mówił Norbert Lisowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej „Raszyce”. - Pamiętam akcję, kiedy do rzeki dostało się dwa tysiące litrów ropy i ten żuk jeździł bez przerwy przez trzy dni rozwożąc potrzebną słomę. „Zrobił” wtedy około 400 kilometrów. Dzięki temu, że ma pusty tył, jako jedyny samochód tak dobrze się w tej akcji sprawdził. Służył on też podczas powodzi, które nawiedziły Jelenią Górą. Przewoziliśmy nim rękawy przeciwpowodziowe, worki z piaskiem i niezbędny sprzęt. Mamy więc do tego samochodu ogromny sentyment, ale wiadomo, że ma on swoje lata i trzeba go było wymienić na nowy – dodał Norbert Lisowski.

Obecnie miejsce starego auta zajmie terenowa toyota z hakiem holowniczym i napędem na cztery koła. 15 procent jego wartości pokryło Miasto, a 85 procent pochodziło z dofinansowania unijnego Polska – Saksonia.

– Wciągnęliśmy wielką naukę z powodzi w Maciejowej, która wyrządziła wielkie szkody dotąd usuwane. Dlatego postanowiliśmy przygotować miasto na takie sytuacje – mówił prezydent Marcin Zawiła. – W ramach zabezpieczenia przeciwpowodziowego, już w minionym roku, korzystając z funduszy europejskich zrobiliśmy szereg inwestycji i zakupów: kupiliśmy nowe wozy strażackie i specjalne zapory wodne pozwalające zabezpieczyć koryta rzek przed ewentualnym wylaniem. Teraz kupiliśmy dla OSP Raszyce terenowy samochód, który na wypadek akcji przeciwpowodziowych, umożliwi transport zapór wodnych czy pomp szlamowych – dodał prezydent.

OSP przy ul. Wiejskiej specjalizuje się w ratownictwie przeciwpowodziowym. Obecnie w jej skład wchodzi ponad 30 strażaków, z czego do akcji wyjeżdża 19 osób. W minionym roku byli oni wzywani do około 200. różnego rodzaju zagrożeń. Poza nimi na terenie Jeleniej Góry funkcjonuje jeszcze OSP Sobieszów i OSP Jagniątków. Ta ostatnia jeszcze w tym roku również zostanie doposażona.

- Podobny samochód, ale wyposażony w sprzęt gaśniczy został już zamówiony na potrzeby OSP w Jagniątkowie. Tym samym Ochotnicze Straże Pożarne w Jeleniej Górze dysponować będą nowoczesnym sprzętem w postaci średnich wozów bojowych, jak i lekkich samochodów na wypadek działań powodziowych – mówił M. Zawiła.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1152
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group