Środa, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 12571
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Telewizyjne nadajniki analogowe niebawem u nas zamilkną

Poniedziałek, 15 lipca 2013, 13:39
Aktualizacja: 13:43
Autor: DUW
Proces cyfryzacji telewizji na Dolnym Śląsku dobiega końca. 23 lipca br. na terenach powiatów: jeleniogórskiego, zgorzeleckiego, złotoryjskiego, lubańskiego, lwóweckiego i jaworskiego nastąpi ostateczne wyłączenie sygnału naziemnej telewizji analogowej.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej 23 lipca br. wyłączone zostaną nadajniki analogowe zlokalizowane w obszarze jeleniogórsko-legnickim. Od tego dnia na Dolnym Śląsku dostępna będzie jedynie telewizja cyfrowa.

Proces cyfryzacji telewizji dobiega końca. Większość nadajników analogowych znajdujących się na terenie naszego województwa została wyłączona 22 kwietnia br. Ich miejsce zajęły nowoczesne nadajniki cyfrowe, które pozwalają na przesyłanie sygnału telewizyjnego o zdecydowanie lepszych parametrach odbioru, wyższej jakości obrazu i dźwięku oraz nowych możliwościach technologicznych. Odbiorcy telewizji uzyskują dostęp do większej liczby programów – nawet do 22 – a w przyszłości możliwość korzystania z telewizji interaktywnej i hybrydowej.

Wyłączenie nadajników analogowych obszaru jeleniogórsko-legnickiego zaplanowano 23 lipca br. na godzinę 1:00. Od tego momentu nastąpi przerwa w nadawaniu sygnału telewizyjnego.

O godzinie 6.00 włączony zostanie z pełną mocą nadajnik główny zlokalizowany na Śnieżnych Kotłach, który obsługuje większość mieszkańców. W kolejnych godzinach załączane będą stacje „doświetlające”. Zaopatrują one w sygnał miejscowości położone na terenach, do których z powodu ukształtowania terenu nie może dotrzeć sygnał z nadajnika głównego. Takich stacji na obszarze jeleniogórsko-legnickim jest 11.

Instalowany system „doświetleń” pozwala na zapewnienie sygnału o odpowiedniej mocy i jakości także w górzystych obszarach naszego regionu. W sumie na terenie naszego województwa uruchomionych zostanie 30 takich dodatkowych przekaźników.

- Przypominamy, że do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej nie jest konieczne podpisywanie żadnych dodatkowych umów, nie jest to również związane z żadnymi dodatkowymi opłatami. Aby w pełni korzystać z oferty telewizji cyfrowej konieczne jest albo posiadanie telewizora z wbudowanym tunerem MPEG- 4 albo wyposażenie starszych odbiorników w odpowiedni dekoder. Koszt dekodera nie powinien zmieścić się w przedziale od 100 do 150 zł. W zdecydowanej większości przypadków nie ma również potrzeby kupna nowej anteny, czasem zaistnieje potrzeba nowego jej ustawienia. Ostatnią rzeczą, o której koniecznie trzeba pamiętać jest wyszukanie na nowo wszystkich programów TV. Użytkownicy telewizji kablowych i satelitarnej nie muszą dostosowywać sprzętu – informuje Jarosław Perduta, pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. Cyfryzacji Telewizji

Szczegółowe informacje - na stronie www.cyfryzacja.gov.pl i pod numerem bezpłatnej infolinii 800 007 788.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
709
1 Bezpartyjni Samorządowcy
5%
2 Trzecia Droga 2050
6%
3 Nowa Lewica
8%
4 Prawo i Sprawiedliwość
21%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
42%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
1%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
2%
10 Normalny Kraj
3%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Kultura
Nagrali teledysk w Jeleniej Górze
 
112
Zderzenie na Jana Pawła
 
Aktualności
Modernizują oczyszczalnię
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group