Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8558
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tańce w Kręgu” w Przystani Twórczej

Środa, 28 marca 2018, 11:15
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Tańce w Kręgu” w Przystani Twórczej
Fot. Przystań Twórcza
Tańce w kręgu, mała forma artystyczna, zabawy integracyjne i rytmiczne to jedynie część atrakcji organizowanych dla dzieci w wieku 6–13 i seniorów 50+ w ramach projektu „Młodzi Duchem w Akcji” – Apetyt na życie”.

Projekt jest realizowany z programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz dofinansowane przez Miasto Jelenia Góra.
Podczas pierwszego spotkania w marcu na Tańcach w Kręgu, realizowanych pod okiem wspaniałej instruktorki Agaty Szmigrodzkiej, seniorzy z dziećmi wzięli udział w zabawie integracyjnej „Igła magnetyczna”, podczas której wykonywali taneczne zadania. Mali i duzi tancerze uczestniczyli w show „Mam talent” i prezentowali swoje talenty do tańca, akrobatyki, a nawet poezji. Grupa utrwalała tańce w kręgu m.in. „Heks” oraz „Koło sarkazyjskie”. Nie zabrakło zabaw rytmicznych, pantomimy oraz zaproponowanej przez dzieci zabawy w „posągi”.

Podczas „Szczypty historii” Agata Szmigrodzka opowiedziała o tańcu w Romantyzmie – wielkiej epoce stylizacji tańca, na podstawie obrazów wielkich malarzy. Międzypokoleniowa grupa poznała twórczość m.in. Franciszka Goi obraz „Czarownice” czy też Eugeniusza Delacroix obraz „Wiosna”. Następnie „Taniec w ruchu” uchwycili nasi mali i duzi artyści podczas warsztatów plastycznych z wykorzystaniem techniki kolażu. Z fragmentów kolorowych gazet wyczarowali tańczące postacie.

W czasie kolejnego spotkania międzypokoleniowa grupa „Tańców w Kręgu”, rozpoczęła wspólny czas od przygotowania układu choreograficznego w trójkach. Seniorzy wraz z dziećmi tańczyli układy do rytmów disco, dziewczynki wykonywały szpagaty i gwiazdy, a reszta nagradzała ich brawami. Następnie uczestnicy integrowali się poprzez zabawę w wymyślanie słów na konkretną literę. Podzieleni na dwie grupy tworzyli również oryginalne rymowanki, przygotowując się tym samym do wróżb, w których wezmą udział podczas finałowej imprezy związanej z Nocą Świętojańską. Dzieci i panie biorące udział w projekcie poprowadziły samodzielnie tańce: „Księżyc”, „Taniec ognia”, „Koło Sarkazyjskie”, „Heks” oraz „Taniec Sobótki”. Na koniec wspólnie w kręgu, trzymając się za dłonie, wszyscy pomyśleli magiczne życzenie na kolejny tydzień.

Ostatnie marcowe spotkanie na „Tańcach w Kręgu” rozpoczęło się od zabaw integracyjnych w kręgu na spostrzegawczość. Międzypokoleniowa grupa bawiła się w znaną zabawę „Chodzi lisek koło drogi” w nowszej wersji oraz w głuchy telefon, przez który podawano sobie nazwy kontynentów. Dzieci zaśpiewały seniorom piosenkę o pszczółce Mai, a seniorzy dzieciom o kotku. Grupa trenowała samodzielnie Taniec Sobótkowy, Taniec Ognia, Taniec Indian z Ameryki Północnej oraz Heks z Finlandii. Dzieci same nauczyły się śpiewu do Tańca Księżyca, by podczas wykonania układu choreograficznego również śpiewać. Na koniec wszyscy życzyli sobie smacznego jajka i mokrego dyngusa.

Następne spotkanie na „Tańcach w Kręgu” odbędzie się 6 kwietnia o godz. 13.00 w Przystani Twórczej – Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze.

- Zapraszamy dzieci w wieku 6-13 oraz seniorów (50+) w międzypokoleniową, taneczną podróż do różnych ciekawych krajów oraz dawnych kultur razem z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”. Wspólnie ożywimy dawne legendy związane z Nocą Świętojańską oraz poznamy historię tańca na podstawie obrazów znanych malarzy np. Picassa. Wstęp jest wolny (Obowiązują wcześniejsze zapisy) – zachęcają do udziału organizatorzy.
Projekt „Młodzi Duchem w Akcji – Apetyt na życie – został dofinansowany ze środków konkursu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Spotkania realizowane przez Klub Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury w Jeleniej Górze dofinansowane są przez Miasto Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group