Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 4782
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tajniacy w straży miejskiej

Sobota, 18 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 18 marca 2006, 10:01
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Tajniacy w straży miejskiej
Fot. Archiwum
Strażnicy miejscy chcą wyskoczyć z mundurów i pracować w swetrach i płaszczach. Powód? Na widok patroli w pełnym rynsztunku przestępcy uciekają, a straż jest bezsilna.

W odróżnieniu od policji, straże gminne nie mogą prowadzić żadnych akcji incognito. Funkcjonariusze sami przyznają, że mundur budzi respekt, ale często utrudnia im pracę.

– Działanie z zaskoczenia jest praktycznie niemożliwe. Gdy wchodzimy na targowisko, osoby, które nie zapłaciły opłaty targowej, znikają. Znikają też podejrzane towary – powiedział nam jeden ze strażników miejskich.
Gdy patrol oddala się, zarówno nieuczciwi handlowcy jak i zakazane produkty wracają. Podobnie jest w kontrolowanych barach i pubach, gdzie sprzedaje się alkohol nieletnim.

Jednak decyzja o tym, czy strażnikom będzie wolno korzystać ze swoich uprawnień w cywilnych strojach, musi zapaść na szczeblu ministerialnym. Projekt zmiany ustawy przygotowała Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych.

Jak się dowiedzieliśmy, zdjęcie munduru będzie możliwe w ściśle określonych przypadkach. Dotyczy to kontroli osób handlujących na targowiskach oraz sprawdzania, czy w sklepach alkohol nie jest sprzedawany nieletnim lub nietrzeźwym.
W dodatku nie każdy strażnik będzie mógł chodzić po cywilnemu.

Strażnicy zastrzegają, że nie chcą wykonywać takich zadań wywiadowczych, jak policjanci, kiedy to cywilny strój jest warunkiem powodzenia. Umożliwienie niektórym pracowania w normalnym ubraniu ma zwiększyć efektywność wykonania powierzonych stróżom miasta zadań.

Przypomnijmy, że strażnicy miejscy mogą posiadać broń palną. Używać jej można tylko w ściśle określonych sytuacjach, na przykład przy konwojowaniu dóbr o znacznej wartości i należących do miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1190
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group