Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6303
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Tajne komplety w przedszkolach

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Sobota, 2 maja 2009, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: TEJO
Fot. .....
Fiasko reformy obniżającej wiek obowiązku szkolnego. Rodzice nie chcą posyłać sześcioletnich dzieci do pierwszej klasy, ale od września tylko tam będzie można nauczyć się czytania i pisania.

Pisze o tym obszernie sobotni „Dziennik”. Gazeta podkreśla, że w większości miast rodzice ani myślą o szkole dla swoich sześcioletnich pociech i zostawiają je w przedszkolach. Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami reformy przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakłada nieobowiązkową podstawówkę dla sześciolatków przy jednoczesnej likwidacji „zerówek”.

Oznacza to, że dzieci, które będą kontynuowały edukację w przedszkolach, nie nauczą się tam czytania i pisania. Zdaniem „Dziennika” przedszkolnych sześciolatków czeka regres w rozwoju intelektualnym. Kłopot mają nauczycielki wychowania przedszkolnego: będą musiały objąć starszaków programem dla dzieci o rok młodszych.

Nauczycielki zapowiadają, że nie posłuchają się wytycznych ministra i dalej będą nauczały podstawowych umiejętności szkolnych w oddziałach, do których trafią sześciolatki. Ale nie będą mogły tego czynić jawnie, bo MEN oficjalnie nakazuje trzymanie się podstawy programowej. Dzięki temu – zdaniem rzecznika ministerstwa – za rok zarówno dzieci sześciu jak i siedmioletnie będą prezentowały wyrównany poziom. – Będziemy uczyć dzieci czytania i pisania na „tajnych kompletach” – mówią przedszkolanki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~nauczyciel 2-05-2009 9:36
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego nigdy nie nakładała obowiązku wprowadzania nauki czytania i pisania przez dzieci przedszkolne, 6-letnie. Program klasy pierwszej szkoły podstawowej zakładał naukę czytania i pisania. Wg podstawy programowej wychowania przedszkolnego dziecko idące do szkoły powinno osiągnąć "dojrzałość szkolną" czyli gotowość do podjęcia nauki czytania i pisania, tzn. wykształcić odpowiednie funkcje. Niektóre czynniki spowodowały że zaczęto działać inaczej m.innymi: - wydawnictwa edukacyjne, które opracowywały książki dla przedszkolaków i programy dla nauczycieli, zatwierdzone przez MEN, - wymagania niektórych szkół podstawowych, które wprowadziły tzw. "rozmowy wstępne" czyli po prostu egzaminy, - wymagania rodziców wobec nauczycieli wych. przedszkolnego, zeby uczyli czytania i pisania aby dzieciom na starcie w szkole było lepiej, - wreszcie sami nauczyciele wych.przedszkolnego, który chcieli zrobić jak najwięcej by dobrze ich pracę ocenili rodzice dzieci i nauczyciele w szkołch do których trafią dzieci. Reasumując, nic w tej kwestii w podstawie programowej wychowania przedszkolnego się nie zmieni. Na szcęście nie będzie już podręczników dla przedszkolaków. Wydawnictwa edukacyjne prześcigały się w tworzeniu ich, niektóre opracowywały je nawet dla 3-latków, chyba za karę. Pamiętajmy że wiek przedszkolny jest najważniejszym okresem w życiu człowieka, ale nie zapominajmy że dziecko przedszkolne chce i przede wszystkim powinno się bawić, tworzyć i uczyć sie podczas zabawy. Mam nadzieję że rodzice dzieci 6-letnich zdecydują się na posłanie ich do kl. pierwszej dopiero wtedy kiedy reforma będzie dobrze przeprowadzona a szkoły będą dobrze przygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli i zyczę samych sukcesów w tej trudnej ale jakże pięknej działalności edukacyjnej na rzecz młodego pokolenia.
~nauczycielka wych. przedszk. 6-05-2009 21:00
Pytanie do ~nauczyciel: - Jak w takim razie należało rozumieć zapis w podstawie programowej z 2002 roku, który brzmiał ,,Tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka (ze szczególnym uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania i pisania" (I. 9.)? Moim zdaniem nowa podstawa programowa jest dobra, ale powinna być wprowadzona w roku, w którym wszystkie sześciolatki pójdą do klasy pierwszej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group