• Niedziela, 8 grudnia 2019
  • Godz. 16:11
  • Imieniny: Marii, Wirgiliusza, Makarego, Światozara
  • Czytających: 6927
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Tajemnice średniowiecznej wieży

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 7 sierpnia 2008, 9:56
Aktualizacja: 19:34
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Co kryje w sobie grunt pod najcenniejszym zabytkiem Siedlęcina? Sprawdzają to ekipy studentów archeologii, które prowadzą wakacyjne praktyki wykopaliskowe. Do tej pory dokopano się do pozostałości dawnych murów i bruku. Odkryto też bardzo dużo fragmentów ceramiki, starych gwoździ, a także gotyckie okucie z czasów średniowiecza.

– Prace wykonywane są w ramach czterotygodniowych praktyk studenckich przez studentów dwóch uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pierwszy etap prac, które będą kontynuowane przez kolejnych kilka a może nawet kilkanaście lat – poinformowała Agnieszka Matysiak, kierowniczka średniowiecznej wieży.

Na razie zostały założone 4 wykopy sondażowe. Jeden z nich znajduje się we wnętrzu wieży, w pomieszczeniu na parterze, w którym planowane są prace konserwatorskie, m.in. odtworzenie ceglanej posadzki. Jest to więc ostatnia szansa na przebadanie nasypu na sklepieniu piwnicznym. Pozostałe trzy wykopy założono wokół wieży, a ich głównym celem jest określenie przebiegu i szerokości fosy zasypanej ponoć w XIX w.

– Mamy nadzieję, że badania pozwolą wyjaśnić wiele wątpliwości dotyczących dziejów wieży na przestrzeni 700 lat. Planujemy także otwarcie wystawy prezentującej znaleziska archeologiczne – mówi A. Matysiak. Póki co wykopaliska stanowią dodatkową atrakcję dla turystów.

Za zdjęcia bardzo dziękujemy Tomkowi (NOL).

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 7-08-2008 10:51
..Archeolodzy..UWAZAJCIE,bo w tej starej wiezy nie jestescie sami..tam mieszkaja DUCHY.~One moga Wam krzywde zrobic i lepiej sprowadzic Ksiedza,a on to juz potrafi duchy przepedzic !.
~Do piipi 7-08-2008 13:47
Zapomniałaś Piipi dodać, ze te duchy są płci męskiej, które mają na celu tylko to, aby zgwałcić jakąś niszczęsliwą niewiastę... A tak na marginesie powiem ci szeptem, że te duchy harcują... na golasa...
marl 7-08-2008 14:45
Znowu kolejny "świetny" komentarz z pisakownicy - piipi wróciła z kolonii - nowe pomysły z zabaw na plaży na komentarze.
~_tatawickabeznicka___ 7-08-2008 16:23
Ja bym, na takie archeologiczne wakacje wysłał teściową ...żeby się z wykopami oswajała ;)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group