Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8398
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski: Tajemnice średniowiecznej wieży

Czwartek, 7 sierpnia 2008, 9:56
Aktualizacja: 19:34
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski: Tajemnice średniowiecznej wieży
Fot. Archiwum
Co kryje w sobie grunt pod najcenniejszym zabytkiem Siedlęcina? Sprawdzają to ekipy studentów archeologii, które prowadzą wakacyjne praktyki wykopaliskowe. Do tej pory dokopano się do pozostałości dawnych murów i bruku. Odkryto też bardzo dużo fragmentów ceramiki, starych gwoździ, a także gotyckie okucie z czasów średniowiecza.

– Prace wykonywane są w ramach czterotygodniowych praktyk studenckich przez studentów dwóch uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pierwszy etap prac, które będą kontynuowane przez kolejnych kilka a może nawet kilkanaście lat – poinformowała Agnieszka Matysiak, kierowniczka średniowiecznej wieży.

Na razie zostały założone 4 wykopy sondażowe. Jeden z nich znajduje się we wnętrzu wieży, w pomieszczeniu na parterze, w którym planowane są prace konserwatorskie, m.in. odtworzenie ceglanej posadzki. Jest to więc ostatnia szansa na przebadanie nasypu na sklepieniu piwnicznym. Pozostałe trzy wykopy założono wokół wieży, a ich głównym celem jest określenie przebiegu i szerokości fosy zasypanej ponoć w XIX w.

– Mamy nadzieję, że badania pozwolą wyjaśnić wiele wątpliwości dotyczących dziejów wieży na przestrzeni 700 lat. Planujemy także otwarcie wystawy prezentującej znaleziska archeologiczne – mówi A. Matysiak. Póki co wykopaliska stanowią dodatkową atrakcję dla turystów.

Za zdjęcia bardzo dziękujemy Tomkowi (NOL).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group