Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 7440
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Szybowce wystartują dzięki grawitacji

Piątek, 19 grudnia 2008, 9:00
Aktualizacja: 9:01
Autor: Angela
REGION JELENIOGÓRSKI: Szybowce wystartują dzięki grawitacji
Szybowce nie będą już potrzebowały wyciągarek.
Fot. TEJO
Ku końcowi zbliża się budowa ścieżki startowej dla szybowców na Górze Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. Będą mogły startować bez pomocy lin czy innych samolotów. Nieopodal powstaje również taras widokowy, który pozwoli na oglądanie panoramy Jeleniej Góry i bezpiecznie przybliży obserwatorom lotnictwo.

Ścieżka startowa będzie miała około sto metrów długości i od trzech do czterech metrów szerokości. Cały pas zostanie wyłożony kostka brukową. - To powrót do historii – mówi Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Kiedyś już szybowce startowały z tej góry drogą grawitacyjną. Wówczas jednak ustawiane były na płozach na wózku, który odpadał od szybowca, gdy ten odrywał się od ziemi. Obecnie ciche statki powietrzne mają stałe podwozie, ale by wzbić się w powietrze potrzebują dość dużej prędkości rozpędu czyli około 60 kilometrów na godzinę.

Jak mówi Jacek Musiał aeroklub od dawna myślał o takim rozwiązaniu. Przez lata brakowało na to jednak pieniędzy. Teraz zadania podjął się jeden z członków AJ, który wykona ścieżkę za własne pieniądze. Zakończenie prac planowane jest lada dzień.

– Chciałem zrobić z tego bożonarodzeniowa niespodziankę, ale się nie udało – mówi Jacek Musiał. Teraz mogę już tylko powiedzieć, że jeśli wiatry będą nam sprzyjać i dopisze nam pogoda, pierwsze próbne loty wykonamy jeszcze w tym roku. – Drugi taki pas jest w Bieszczadach, gdzie świetnie się sprawdza.

W okolicy ścieżki rozbiegowej powstaje również taras widokowy, z którego jeleniogórzanie i turyści będą mogli bezpiecznie podziwiać panoramę miasta i starty szybowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group