Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11293
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Szklane rzeźby Konrada Tomaszewskiego

Czwartek, 9 września 2021, 7:58
Autor: WAC
Karpacz: Szklane rzeźby Konrada Tomaszewskiego
Fot. WAC
Trwające w Karpaczu XXX Forum Ekonomiczne to wydarzenie nie tylko ze świata ekonomii i polityki, ale także kultury. Jednym z wydarzeń kulturalnych był wernisaż szklanych rzeźb Konrada Tomaszewskiego, który odbył się wczoraj (8 września) w GreenMountain Hotel w Karpaczu.

Otwartą wczoraj wystawę, której wernisaż zaszczycił swoją obecnością wiceminister edukacji narodowej i nauki Wojciech Murdzek, można śmiało nazwać miniretrospekcją twórczości artysty. Prezentowane na niej dzieła to niewielka część cyklów rzeźbiarskich K. Tomaszewskiego. Rzeźby, które można podziwiać w Karpaczu powstały w okresie 1986 – 2021.

Wystawa jest preludium Salonu Genius Loci, który promuje najwybitniejszych artystów, naukowców, myślicieli i wynalazców – mówi K. Tomaszewski. - Jego tegoroczna edycja odbędzie się w Karpaczu za miesiąc. Ze względów czysto technicznych pokazuje swoje prace, ponieważ nie byłem już teraz w stanie przywieźć dzieł artystów, którzy pojawią się na tegorocznej edycji salonu. Ale Genius Loci to nie tylko artyści, ale także naukowcy. Będziemy gościć wykładowców i profesorów zapraszanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wynalazców rekomendowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Prywatnie zapraszam kilku zacnych wynalazców zza granicy, między innymi wynalazcę urządzenia, które leczy bezinwazyjnie przy użyciu ultradźwięków czerniaka.

Konrad Tomaszewski jest rzeźbiarzem, grafikiem, fotografikiem, jubilerem, projektantem wnętrz, a także pedagogiem, dziennikarzem i społecznikiem. W 1987 roku ukończył studia na wydziale szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych prof. Ludwika Kiczury, który uznał go za jednego ze swych najzdolniejszych wychowanków.

Rozwój artystyczny Konrada Tomaszewskiego znaczą kolejne cykle prac. Do najważniejszych zaliczają się: "Maski", "Nieloty Ezopa", "Pielgrzymi", a także projekty: "Szklane Anioły", Portrety Niezapomniane" "Światy Nieodkryte". Jest autorem "Kryształowej Alei Gwiazd". Swoje dzieła prezentował w: Europie, Azji, Japonii i USA. Jego rzeźby znajdują się w zbiorach muzeów narodowych i w renomowanych kolekcjach.

W 1987 roku powołał do życia autorską galerię i pracownie, która od 2012 roku funkcjonuje w Jeleniej Górze, pod nazwą "Galeria Gwiazd". Tu prezentuje szklane rzeźby, biżuterii a także zdjęte z ciała odlewy znanych aktorów, reżyserów, kompozytorów oraz śpiewaków operowych. Kolekcja ponad pięćdziesięciu wizerunków, inspirowana "Głowami Wawelskimi" tworzy cykl zatytułowany "Oblicza Świata". W ramach projektu artysta zapisuje wizerunki znanych współcześnie żyjących wybitnych przedstawicieli kina, sceny oraz muzyki. W poszukiwaniach artystycznych Konrad Tomaszewski konsekwentnie podejmuje próbę zobrazowania wizerunku człowieka. Już pierwsze rzeźby, wykonane w ramach cyklu „Zapamiętane” przyniosły mu uznanie środowiska i pochlebne opinie krytyków sztuki. Pracując w dowolnej skali, wykorzystuje w rzeźbach szkło, metal, kamień, drewno, tkaninę.

Aktywność zawodowa Konrada Tomaszewskiego wykracza poza schematy. Współpracując z uczelniami wyższymi i placówkami naukowymi, prowadzi program badawczy, w którym rzeźby kinetyczne pełnią funkcję Hybrydowych Generatorów Prądu. Celem projektu jest utworzenie modelowego Systemu Ochrony Elektroenergetycznej (SOPel) opartego na urządzeniach zasilanych OZE. Ponadto wspólnie z Krzysztofem Kieślowskim pracował nad spektaklem „Stany wyobraźni", do którego napisał scenariusz i opracował choreografię. Do filmu „Snowball” zaprojektował i wykonał biżuterię. Zrealizował dziesiątki projektów wnętrz, publikacji i prezentacji.

Działalność publiczna Konrada Tomaszewskiego obejmuje organizację i prowadzenie "Europejskiego Centrum Kultury i Nauki", "Multimedialnej Platformy Promocji Kultury i Nauki" oraz "Międzynarodowego Salonu Kultury Nauki i Biznesu Genius Loci". Salon jest przestrzenią prezentacji dokonań kulturalnych i naukowych, a także miejscem, w którym każdego roku wybitny naukowiec i twórca otrzymują nagrody "Geniusza". W misji Banku Światowego pełnił funkcję konsultanta koordynatora projektu. Powołał do życia fundację Genius Loci, działającą na rzecz promocji kultury i nauki.

Twoja reakcja na artykuł?

10
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group