Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6259
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szalona radość na harcerskim festiwalu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 13 listopada 2016, 9:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 listopada 2016, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
IX Dolnośląski Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej w Jeleniej Górze za nami. Podobnie jak rok wcześniej, gwiazdą wieczoru był zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami, który porwał tłumy dzieci i młodzieży do zabawy. Rozdano też nagrody indywidualne i zespołowe.

To już dziewiąta edycja festiwalu, a jakie były jego początki? - Brakowało nam czegoś i parę ładnych lat temu stwierdziliśmy, że w Święto Niepodległości poza staniem na apelu i słuchaniem odczytów i przemówień warto coś zrobić, co młodzież i dzieci będą czuły i będą mogły się przy tym bawić przyswajając to święto do siebie. Nie będzie im się kojarzyło jedynie z nudnym staniem na apelu, ale i z fajną zabawą, bo 11 listopada to święto radosne, wesołe – dlatego, że Polska odzyskała niepodległość - powiedział Marian Łata nazywany „ojcem chrzestnym” festiwalu.

W tegorocznej edycji wzięło udział 26 wykonawców, najmłodsi mieli 7 lat, a najstarsi to instruktorzy po trzydziestce. Przesłuchania trwały wczoraj (12.11) od godz. 10:00, a po koncercie gwiazdy wieczoru poznaliśmy laureatów IX Dolnośląskiego Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej. Imprezę wsparły m.in. Miasto Jelenia Góra, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz posłanki Marzena Machałek i Zofia Czernow. Nagrody wręczali również: prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, senator Krzysztof Mróz, starosta Anna Konieczyńska oraz burmistrz Piechowic Witold Rudolf.

Organizatorzy podkreślają, że harcerstwo, wbrew niektórym opiniom, jest w świetnej kondycji. - Od wielu lat słyszałem, że harcerstwo się kończy, ale to nie jest tak. Dzieci, które garną się do harcerstwa jest bardzo dużo. Trzeba tylko szukać warunków, stwarzać je, aby mogły powstawać drużyny. To kwestia nie tylko pieniędzy, ale zaangażowania społecznego. Trzeba pokazywać ten pozytywny wymiar, że nie wszystko dla pieniędzy, za pieniądze, że można też spędzać fajnie czas, uczyć ludzi patriotyzmu, zaradności i życiowego optymizmu – mówił Marian Łata, instruktor Hufca Karkonoskiego w ZHP zauważając jednocześnie, że zespół Wszyscy Byliśmy Harcerzami jest przykładem tego, że harcerstwo się zmienia i dostosowuje do rzeczywistości proponując swoim fanom znane piosenki w rockowej i hard rockowej aranżacji.

- Harcerzy jest coraz więcej, dzieciaki się garną, bo to jest coś innego – to nie jest komputer, wirtualny świat i harcerze bardzo chętnie garną się do śpiewania, zajęć terenowych, pierwszej pomocy – do wszystkiego, co wyciąga ich z domu – dodała Maria Łabaziewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ja 13-11-2016 12:19
Napisaliście kto wręczał nagrody jakby to był gwóźdź programu....a kto zajął poszczególne miejsca to już nieistotne? Uważam, że brak informacji o zwycięzcach festiwalu w artykule o festiwalu to niezłe "przeoczenie" redaktora. Wstyd.
~słuchaczka 13-11-2016 15:04
Szkoda,że nie wymieniono tych, którzy na to zasłużyli bo wysśpiewali nagrody. Dlaczego tego nie umieścicie?
~@^@ 13-11-2016 15:45
Świetna zabawa a na koncercie odjazdowo, aż getry pospadały. Harcerstwo daje rade w tym, gdzie zawodzi szkoła - a więc w intergracji małych i dużych. Młodsi uczą się od starszych, a starsi respektują młodszych i mają nad nimi pieczę. A przy okazji taka przygoda. Poszukiwani rzeczywiście mądrzy starsi społecznicy, którzy coś mogą dać od siebie.
~gg 14-11-2016 8:25
Cieszymy się że w Jeleniej Górze są te same ciągle gwiazdy co wręczają nagrody BRAWO. Pan Prezydent był też na czele KOD-u w tym dniu....
~ignaś 14-11-2016 11:03
ale było czadowo super prawdziwy koncert.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group