Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8432
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szach i mat przy Bankowej

Czwartek, 26 sierpnia 2010, 12:46
Aktualizacja: Piątek, 27 sierpnia 2010, 7:31
Autor: agrafka
JELENIA GÓRA: Szach i mat przy  Bankowej
Fot. agrafka
Kilkanaście lat temu na chodniku ulicy Bankowej (wtedy Al. 15 Grudnia) była namalowana ogromna szachownica, a na niej stały duże, drewniane figury. Rozgrywano nimi m.in. potyczki o „Puchar Prezydenta”. Dzisiaj zaprzestano rozgrywek na powietrzu, zniknęła też naziemna szachownica. Gracze pozostali jednak wierni swojej pasji. Na ulicę Bankową przychodzą na partyjki rozgrywane przy betonowych stołach szachowych.

Czasy szachownicy namalowanej na chodniku oraz ogromnych figur, którymi rozgrywano widowiskowe partie pamiętają starsi mieszkańcy miasta. Mało kto pamięta, że wzory pionów, gońców, wież i innych pochodziły z pracowni Mariana Szymanika z cieplickiej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Wówczas w szachy grały dzieci, młodzież i dorośli. Dzisiaj spotkać tu można przede wszystkim osoby starsze.

Kiedyś grano w tym miejscu o „Puchar Prezydenta”. Teraz już nie organizuje się takich turniejów szachowych. Najprawdopodobniej brakuje sponsorów, a szkoda – powiedział Elizeusz Geminezi, zapalony szachista.
Pana Franciszka Sawickiego gry w szachy nauczył starszy brat, który z czasem zaczął z nim przegrywać. Dzisiaj uczeń, który przerósł mistrza, rozgrywa mecze w stałym zespole.

- Zdarza się, że przyjedzie szachista z innego miasta i zagra z nami partię, ale zazwyczaj spotyka się tu stały dziesięcioosobowy skład pasjonatów rozgrywek szachowych – wyjaśnił Franciszek Sawicki, emeryt.

Marek Ślimakowski przychodzi tu systematycznie już od dziesięciu lat. Tu rozwija swoją pasję i trenuje.

- Spotykamy się po obiedzie, między 14.00 a 15.00, oczywiście kiedy jest pogoda. Gramy tylko dla przyjemności i
treningu. Nie raz brałem udział w turnieju organizowanym przez tzw. Blaszak, czyli Osiedlowy Dom Kultury na Zabobrzu. Kiedyś zająłem nawet piąte miejsce – dodaje.

W tym roku grupę szachistów z Bankowej reprezentować będzie m.in. przywołany wyżej pan Franciszek. On zmierzy się z innymi graczami w ODK już po raz dziesiąty.

- Rozgrywki odbywają się co roku we wrześniu. Tym razem 18 września o godzinie 9.00 rozpoczną się zapisy, a o 10.00 nastąpi otwarcie turnieju, który rozgrywany będzie w sposób szwajcarski, czyli 9 rund po 15 minut dla każdego zawodnika na rozegranie partii – wyjaśnia.

Jak można przeczytać na stronie ODK, w turnieju bierze udział około 50 osób, z tego powodu zapisy odbywają się do 17 września. Nagrodą główną jest puchar oraz 200 zł. Przewidziane są także upominki dla najmłodszych zawodników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group