Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 4342
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Symbol miasta stanął w ogniu

Poniedziałek, 13 października 2008, 15:43
Aktualizacja: 15:43
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Symbol miasta stanął w ogniu
Fot. TEJO
Kilkunastu uczniów Gimnazjum nr 3 wypaliło dziś glinianą bramę, symbol Jeleniej Góry w 900. roku istnienia miasta. Happening w jednym z tajemniczych podwórek na tyłach ulicy Okrzei miał miejsce dzięki pomysłowi Biura Wystaw Artystycznych przy współudziale Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Brama stanie przy BWA na ulicy Długiej.

Warsztaty odbywały się pod hasłem „Architektura miasta”. Młodzież już trzy tygodnie temu wykonała z gliny swoje wyobrażenia, jakie wiąże z rodzinnym grodem Krzywoustego. – To ich wizja miasta w formie bramy wjazdowej – podkreśla Luiza Laskowska z BWA. Wykonawcy zawarli w niej najważniejsze – ich zdaniem – elementy. Pojawił się kościół, stadion, szkoła (czyli Gimnazjum nr 3) oraz Biuro Wystaw Artystycznych.

Dziś uczniowie pod bacznym okiem Mirosława Kulli, artysty ceramika, który wcześniej wtajemniczył młodych ludzi w arkany ceramiki, zbudowali z cegieł piec, do którego włożyli utrwaloną wcześniej w glinie plastyczną wizję Jeleniej Góry. Opiekunką grupy przedstawicieli poszczególnych klas z „trójki” jest Marzena Grzeszczakowska, która uczy tam sztuki.

Rzeźba składająca się z kilku elementów – w ten sposób wypalona – stanie się trwałą pamiątką, która uwieczniła wyobrażenie młodych jeleniogórzan o swoim mieście. Zostanie postawiona przy ulicy Długiej, na postumencie tuż przy witrynach Biura Wystaw Artystycznych. Cały projekt wsparł prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group