Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 5077
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Świeży duch za kulisami

Środa, 29 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 29 sierpnia 2007, 7:53
Autor: W. Wojciechowski
Jelenia Góra: Świeży duch za kulisami
Fot. Agnieszka Gierus
Nowy dyrektor, nowi aktorzy, nowe propozycje Teatru Jeleniogórskiego.

Na początek zmiany kadrowe. Do zespołu Sceny Dramatycznej dołączyło czterech nowych, młodych aktorów z Wrocławia i Warszawy: Anna Ludwicka, Jarosław Dziedzic, Robert Mania i Piotr Żurawski.

Na tym jednak nie koniec. W nowym sezonie będzie dziesięć premier. Oprócz w „Kariery Artura Ui“ Bertolta Brechta w reż. Wojtka Klemma oraz „Śmierci Człowieka-Wiewiórki“ Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Natalii Korczakowskiej, zobaczymy w 24 listopada na Dużej Scenie „Klątwę“ Stanisława Wyspiańskiego w reż. Łukasza Kosa.

Na Scenie Studyjnej zagoszczą tacy reżyserzy jak Michał Zadara, Remigusz Brzyk oraz dwaj reżyserzy z Berlina: Frank Riede i Krzysztof Minkowski. Sama Scena Studyjna będzie mieć charakter eksperymentalny. Justyna Łagowska zaprojektowała jednolitą i zarazem mobilną scenografię, która będzie oprawą do wielu projektów realizowanych właśnie na tej scenie.

We współpracy z niemieckimi twórcami powstanie też spektakl grany w przestrzeni nieteatralnej: „instalacja plenerowa“ „Psie Dni“ w reżyserii Thomasa Harzema.

15 grudnia zetkniemy się z dramaturgią rosyjską. Miłośnicy popularnego ostatnio w Polsce rosyjskiego pisarza i dramaturga Władimira Sorokina, autora takich powieści jak „Lód“ czy „Bro“, zobaczą polską prapremierę jego sztuki „Podróż poślubna“.

Kara śmierci – to jeden z tematów, które podejmie w nowym roku Natalia Korczakowska. W lutym 2008 wyreżyseruje ona spektakl na podstawie m.in. „Elektry“ Eurypidesa i tekstów francuskiego filozofa Michela Foucault.

Z kolei w maju Wojtek Klemm zrealizuje prapremierę nowej sztuki Pawła Demirskiego „Kazania Wypędzonych“. Będzie to nawiązanie do doświadczeń mieszkańców Dolnego Śląska, a więc temat, który na tych ziemiach jest wciąż aktualny. Tekst sztuki powstaje specjalnie na zamówienie Teatru w Jeleniej Górze.

Mimo wielu premier w dalszym ciągu będą miały miejsce otwarte próby czytane współczesnej dramaturgii, spotkania z reżyserami, warsztaty teatralne. Nie zabraknie również edukacyjnej pracy z młodzieżą. Teatr weźmie też udział w międzynarodowej koprodukcji realizowanej przez 12 teatrów z różnych krajów w ramach Międzynarodowego Projektu Współpracy Teatralnej MAGIC NET. Właśnie w ramach tego projektu zobaczyliśmy w poprzednim sezonie spaktakl „Ameryka. Statek nadziei“.
Premiera kolejnej produkcji odbędzie się w Bratysławie w maju 2008.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group