Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 2602
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Świętują pszczelarze i działkowcy

Piątek, 5 września 2008, 9:00
Aktualizacja: 9:01
Autor: Mar/tejo
JELENIA GÓRA: Świętują pszczelarze i działkowcy
Fot. Mar
Zarejestrowany w ubiegłym roku jako produkt lokalny sudecki miód wielokwiatowy będzie można kupić podczas 9 Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich, które 6 września rozpoczną się w Parku Zdrojowym w Cieplicach. Nadchodzący weekend to także święto działkowców.

– Miód ten to prawdziwy produkt regionalny – zachwala prezes regionalnego związku pszczelarzy w Jeleniej Górze, Stanisław Gibało. – Składa się z roślin górskich, ziół rosnących tylko u nas. Zawiera dużo enzymów i olejków eterycznych. Dlatego smak jest niepowtarzalny. Urząd marszałkowski zachęca nas, żebyśmy wystąpili do Brukseli o przyznanie certyfikatu unijnego. Ale nawet bez unijnego dokumentu będzie można go spróbować.

Tegoroczne warsztaty, mają być próbą generalną przed zorganizowaniem w przyszłym roku w Jeleniej Górze Ogólnopolskich Dni Pszczelarza. W tym roku na kilkudziesięciu stoiskach będzie można spróbować różnych miodów, wyrobów z miodu, wosku, pyłku.

Pszczelarze kupią sprzęt i wyposażenie pasiek. A wszyscy będą mogli obejrzeć pokaz miodobrania, występy zespołów folklorystycznych. W muzeum Przyrodniczym będzie pokaz wzorowej pasieki, tuż obok starych uli i barci.

– Dzięki takim spotkaniom i wymianie doświadczeń, polskie pszczelarstwo rozwija się coraz bardziej – wyjaśnia Stanisław Gibało. – Jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy za Czechami i Niemcami. Teraz dorównaliśmy sąsiadom z południa i coraz bardziej zbliżamy się do poziomu reprezentowanego przez Niemców. W nadchodzące sobotę i niedzielę będzie można to zweryfikować.

Weekend to także święto działkowiczów, czyli Krajowe Dni Działkowca, które zorganizowane są przy okazji dorocznych dożynek ogrodniczych. Do Jeleniej Góry przyjedzie około dwóch tysięcy osób z całej Polski, aby pochwalić się swoimi plonami. Będą także działkowcy z miasta i okolic. Uroczystości zaczną się mszą świętą w Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego o godz. 9. Po nabożeństwie nastąpi przemarsz na plac Ratuszowy. Tam prezydent Marek Obrębalski przekaże działkowcom symboliczne klucze do miasta. Najwięcej atrakcji zaplanowano w hali sportowej przy ul. Złotniczej. Tam w godz. 10.00 - 16.00 odbędą wystawy i prezentacje rodzinnych ogrodów działkowych oraz kiermasz, a w godz. 13 – 16 - koncert dla działkowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group